Co prawda branża nieruchomości prosiła rząd o zmiany podatkowe, ale chodziło im o ulgę na wynajem. Tymczasem Ministerstwo Aktywów Państwowych ma rozważać nowy podatek od najmu mieszkań. Prawdopodobne jest zatem, że ceny za wynajem mieszkań znów poszybują w górę.
Ceny za wynajem mieszkań będą jeszcze wyższe. Szykują się zmiany podatkowe
- Do Polskiego Związku Firm Deweloperskich dotarły informacje, że zespół ekspercki przy Ministerstwie Aktywów Państwowych rekomenduje obłożenie dodatkową opłatą najmu instytucjonalnego.
- Rekomendacje nie stanowią jeszcze projektu ustawy, ale same propozycje budzą poważny niepokój ekspertów.
- Po sierpniowych danych GUS widać, że w porównaniu do zeszłego roku rozpoczęto ponad 60 % budów mniej.
Do Polskiego Związku Firm Deweloperskich dotarły informacje, że zespół ekspercki przy Ministerstwie Aktywów Państwowych rekomenduje obłożenie dodatkową opłatą najmu instytucjonalnego.
komentuje Konrad Płochocki, wiceprezes PZFD
Zwróciliśmy się do Ministerstwa Aktywów Państwowych z prośbą o wyjaśnienie w sprawie nowych rekomendacji podatkowych dotyczących sektora PRS (najmu instytucjonalnego). Wprowadzenie takich rozwiązań, jak danina transakcyjna, quasi-podatek od przychodów z budynków czy wyższa stawka podatku nieruchomości, to w ocenie PZFD złe rozwiązanie. Jeszcze bardziej pogłębi problem braku dostępnych mieszkań na wynajem. A przez to, podniesie czynsze dla najemców. Już sama zapowiedź tego typu sprawia, że inwestorzy zamiast lokować kapitał w Polsce, patrzą na kraje ościenne. Potrzebujemy mieszkań, a ta propozycja zmierza do ograniczenia nowych inwestycji.
Ceny za wynajem mieszkań są wysokie, a pewnie będą jeszcze wyższe
Rekomendacje nie stanowią jeszcze projektu ustawy, ale same propozycje budzą poważny niepokój ekspertów. Dlatego postanowili zareagować. Jak policzył JLL mamy w tej chwili w Polsce około 8,5 tys. lokali wynajmowanych przez firmy w ramach najmu instytucjonalnego.
Warto zauważyć, że z tego ponad 2 tys. to zasoby państwowego PFR Nieruchomości. Gdy liczba udzielanych kredytów hipotecznych drastycznie spadła, deweloperzy liczyli, że znajdą na swoje realizowane i przyszłe inwestycje klientów instytucjonalnych lub sami zamiast sprzedawać mieszkania będą je wynajmować. Po sierpniowych danych GUS widać, że w porównaniu do zeszłego roku rozpoczęto ponad 60 % budów mniej. To nie jest tylko problem deweloperów. To uderzy w całą budowlankę. W producentów materiałów, okien, ceramiki, mebli, AGD itd.
Przeczytaj także:
Taki spadek rozpoczętych inwestycji deweloperskich to też zła wiadomość dla poszukujących mieszkań. Tak na zakup, jak i wynajem. PZFD szacuje, że deficyt mieszkaniowy w sześciu największych polskich miastach przekracza pół miliona lokali. Dostępność mieszkań na wynajem jest katastrofalnie niska. Liczba dostępnych obecnie do wynajmu, bardzo poszukiwanych, kawalerek wybudowanych po roku 1990, to mniej niż 500 sztuk. To kwota łączna ze wszystkich sześciu największych miastach Polski.
Źródło: GUS, Bezprawnik.pl
Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.
Zdiagnozuj działkę.
Wyszukaj na mapie!
- „Bezpieczna Wisła” - Największy Suchy Zbiornik w Polsce
- Mapa ewidencyjna - co zawiera i kiedy będzie wymagana
- Wypis i wyrys z rejestru gruntów - jak uzyskać, co zawiera, kiedy jest potrzebny
- Minimalna wielkość działki budowlanej. Na co zwrócić uwagę i jakie należy zachować odległości od granic?
- Jak sprawdzić teren zamknięty - sprawdź dowolną działkę!
- KOD ZNIŻKOWY 10% na zakup Raportu o Terenie OnGeo.pl
-
DARMOWA CHECK-LISTA:
Co sprawdzić przed zakupem działki?
70 PYTAŃ, na które musisz odpowiedzieć zanim kupisz działkę!