News

Plan rządu - jedno mieszkanie i wyższy podatek

Monika Byś
2023-01-19
~3 min
Głosów: 13, średnia ocen: 5
Plan rządu - jedno mieszkanie i wyższy podatek

Rząd ma pomysł na ukrócenie spekulacji mieszkaniami. Chodzi o ograniczenie możliwości kupowania nowych mieszkań przez osoby, które mają ich 6 i więcej. Metodą na inwestorów miałby być, a jakże, nowy podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC). 

  • Rząd ma pomysł, jak radzić sobie z trudną sytuacją na rynku. Chodzi o ukrócenie hurtowego zakupu mieszkań przez fundusze inwestycyjne oraz flipperów. 
  • Rządzący chcą, aby możliwe było nabycie „tylko” jednego mieszkania w roku. Ograniczenia zakupu mieszkań dotyczyłoby osób, które mają już pięć mieszkań, z których co najmniej jedno kupiła w ciągu ostatnich 12 miesięcy. 
  • Poza ograniczeniem zakupu nieruchomości do jednego rocznie, osoby, które chciałyby zakupić kolejny lokal mieszkalny, zapłacą wyższy podatek od czynności cywilnoprawnych. Wysokość nowego podatku wyniosłaby 6%. 

Rynek nieruchomości przechodzi kryzys. Wpływ na niego mają m.in. wysoka inflacja, rosnące stopy procentowe kredytów hipotecznych, malejąca zdolność kredytowa Polaków, czy wysokie ceny materiałów budowlanych i usług. Problemem jest również wciąż niewystarczający dostęp do mieszkań z rynku pierwotnego. Rząd ma pomysł, jak radzić sobie z trudną sytuacją na rynku. Chodzi o ukrócenie hurtowego zakupu mieszkań przez fundusze inwestycyjne oraz flipperów

Kilka dni temu premier rządu Mateusz Morawiecki zasugerował, że należy przyjrzeć się m.in. osobom, które posiadają 7-8 mieszkań. Oprócz tego transakcje zakupu kilkudziesięciu czy kilkuset mieszkań miałyby zostać objęte wyższym podatkiem.

Plan rządu - jedno mieszkanie i wyższy podatek 

Ministerstwo Rozwoju i Technologii odniosło się do słów premiera. Okazuje się, że rządzący chcą, aby możliwe było nabycie „tylko” jednego mieszkania w roku. Ograniczenia zakupu mieszkań dotyczyłoby osób, które mają już pięć mieszkań, z których co najmniej jedno kupiła w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Dodatkowo ograniczenie objęłoby również osoby chcące kupić więcej niż pięć lokali  - prawdopodobnie w sytuacji, gdy nie posiadają żadnego mieszkania. 

Resort podkreśla, że ograniczenia nie dotyczyłyby dziedziczenia, darowizn, wyroków sądów czy egzekucji zobowiązania. Ponadto nowe przepisy nie objęłyby też gmin i innych podmiotów, które nabywałyby mieszkania w celu wynajmowania w ramach najmu społecznego czy nabywania w wyniku tzw. odwróconej hipoteki czy renty dożywotniej.

Poza ograniczeniem zakupu nieruchomości do jednego rocznie, osoby, które chciałyby zakupić kolejny lokal mieszkalny, zapłacą wyższy podatek od czynności cywilnoprawnych. Wysokość nowego podatku wyniosłaby 6%. Nowelizacja ma objąć zarówno mieszkania z rynku wtórnego, jak i pierwotnego. Obecnie podatek płacimy PCC tylko od nieruchomości z rynku wtórnego i wynosi 2% od jej wartości. Nieruchomości z rynku pierwotnego są zwolnione z opłat. 

Rozwiązanie nie dotyczy domów jednorodzinnych 

Nowa ustawa nie będzie też nakładać ograniczeń w przypadku zakupu domów jednorodzinnych. Dodatkowo, w wyjątkowych sytuacjach, transakcja będzie mogła zostać zwolniona z ograniczeń nałożonych w ustawie, jeśli będzie to uzasadniać ekonomiczna sytuacja właściciela zajmującego się budową – czyli de facto dewelopera.

Ograniczenia o których mowa w artykule planowo mają dotyczyć osób fizycznych. Jeszcze nie wiadomo, jak dotkną funduszy inwestycyjnych.

Źródło: bezprawnik.pl, PAP

Zdiagnozuj działkę z OnGeo.pl

Zakup działki to poważna decyzja, a sam wybór nieruchomości często wiąże się z dużym stresem. Chcąc się zabezpieczyć nie możesz polegać wyłącznie na informacjach od sprzedawcy, bo może on być świadomy wszystkich zagrożeń i ograniczeń, które kryje działka. Pamiętaj, że tylko rzetelna diagnoza działki może uwolnić Cię od stresu przed popełnieniem błędu.

Raport o Terenie, to usługa dostępna dla każdego online, umożliwia wykonanie automatycznej diagnozy działki. Raport o Terenie to kompendium wiedzy o każdej działce w Polsce, przydatny jest w każdej sytuacji, kiedy chcemy zweryfikować jakie cechy kryje działka. Samo generowanie Raportu działki trwa zaledwie 5 minut i odbywa się w trybie on-line.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.