News

Powstanie pierwsze osiedle zasilane energią wiatrową

Monika Byś
2023-06-01
~3 min
Głosów: 13, średnia ocen: 5
pierwsze osiedle zasilane energią wiatrową

Polski deweloper wprowadza innowacyjne rozwiązanie na rynku mieszkaniowym - pierwsze osiedle zasilane energią wiatrową. Korzystając z własnej farmy wiatrowej, deweloper dostarczy mieszkańcom bezpłatną, zieloną energię przez 20 lat. To nie tylko tańsza alternatywa dla węgla, ale także sposób na obniżenie emisji CO2.

  • Green On Energy rozpoczął prace przygotowawcze do budowy własnej farmy wiatrowej o mocy 14,8 MW.
  • Farmę zasili inwestycje mieszkaniowe i biurowe dewelopera.
  • Elektrownia wiatrowa zostanie zlokalizowana w powiecie radomskim.
  • Produkcja energii elektrycznej z farmy wiatrowej przyczyni się do redukcji emisji CO2 o ponad 34 tony rocznie.
  • Projekt GAIA PARK w Konstancinie-Jeziornie zapewnia mieszkańcom zieloną energię z farmy wiatrowej.
  • Green On Energy planuje budowę instalacji fotowoltaicznych i magazynu energii elektrycznej.

Zgodnie z raportem "Ekologiczny dom", Polacy coraz bardziej zainteresowani są ekologicznymi rozwiązaniami w budownictwie. Wśród priorytetów wymieniają niskie koszty ogrzewania, czyste powietrze w domu oraz otaczającą zieleń. Dlatego 81% respondentów uważa, że wykorzystanie odnawialnych źródeł energii jest konieczne do osiągnięcia tych celów*.

*Badania Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS, analiza "Zielony potencjał słoneczny 

Energia wiatrowa odgrywa ważną rolę w polskim społeczeństwie. Analiza IBRiS wykazała, że dla 38% osób kojarzy się ona zieloną energią. Na terenie kraju znajduje się obecnie ponad 50 farm wiatrowych, a liczba ta ciągle rośnie.

Powstanie pierwsze osiedle zasilane energią wiatrową

Teraz firma Green On Energy, powiązana kapitałowo z deweloperem PROFBUD, rozpoczyna budowę swojej własnej farmy wiatrowej o mocy 14,8 MW. Planowane jest zasilanie nowych inwestycji mieszkaniowych i biurowych tym zielonym prądem. Elektrownia wiatrowa zostanie zlokalizowana w powiecie radomskim i będzie składać się z siedmiu turbin.

Dla 4-osobowej rodziny, farma wiatrowa jest w stanie dostarczyć energię elektryczną na 20 lat. Jej produkcja przyczyni się również do redukcji emisji CO2 o ponad 34 tony rocznie. To rewolucyjne przedsięwzięcie, które nie tylko zmienia standardy deweloperskie, ale także przyczynia się do walki ze zmianami klimatycznymi.

Pierwszą inwestycją, która zostanie zasilona z farmy wiatrowej, będzie ekologiczne miasteczko GAIA PARK w Konstancinie-Jeziornie. W ramach tego projektu, mieszkańcy będą mieli dostęp do energii elektrycznej z odnawialnych źródeł przez 20 lat. To tylko jedno z wielu ekologicznych rozwiązań, jakie deweloper wdraża w swoich inwestycjach, takich jak panele fotowoltaiczne czy stacje ładowania samochodów elektrycznych. 

Deweloper planuje również budowę farmy fotowoltaicznej 

Deweloper nie zamierza jednak się na tym zatrzymać. Planuje także budowę instalacji fotowoltaicznych oraz magazynu energii elektrycznej, aby jeszcze bardziej zwiększyć udział odnawialnych źródeł energii.

Dane opublikowane przez serwis Our World In Data wskazują, że produkcja jednej kilowatogodziny energii w Polsce w 2021 roku wiązała się z emisją około 0,6 kg CO2. Dzięki produkcji energii z farmy wiatrowej o szacowanej wartości 42 000 MWh rocznie, emisja CO2 zostanie zredukowana o ponad 34 tony rocznie. To znaczący wkład w ochronę środowiska i walkę ze zmianami klimatycznymi.

Projekt GAIA PARK w Konstancinie-Jeziornie jest przykładem zrównoważonego budownictwa, w którym mieszkańcy mają zagwarantowane dostawy zielonej energii z farmy wiatrowej. To innowacyjne rozwiązanie pozwoli mieszkańcom osiedla znacznie zmniejszyć koszty eksploatacji oraz korzystać z energii pochodzącej z odnawialnego źródła.

Źródło: businessinsider.com.pl

Sprawdź, czy Twoja działka znajduje się 700 m od wiatraka

Zespół OnGeo.pl stworzył mapę zasięgów 700 m od zabudowy mieszkaniowej i 700 m od wiatraków, dzięki której dowiesz się, jak niewiele miejsca zostałoby na nowe inwestycję wiatrakowe, gdyby ostatecznie zasada 700 m od wiatraków weszła w życie. Jeśli działka podświetli się na kolor pomarańczowy to znaczy, że w tym miejscu nie można postawić wiatraka. 

Mapę zasięgów znajdziesz w Geoportalu Krajowym Na Mapie pod adresem: https://geoportal-krajowy.pl.

Mapa zasięgu wiatraków dostępna jest za darmo. Zobacz instrukcję jak sprawdzić strefę ograniczonych możliwości zabudowy 700 m ze względu na występowanie wiatraków:

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.