News

Elon Musk zamierza produkować paliwo do rakiet z dwutlenku węgla

Monika Byś
2021-12-16
~2 min
Post zaktualizowany: 2022-04-22
Głosów: 33, średnia ocen: 5
paliwo do rakiet z dwutlenku węgla

Elon Musk zamierza produkować paliwo do rakiet z dwutlenku węgla. Właściciel SpaceX jakiś czas temu przeznaczył część swojego majątku na technologie, które pozwolą oczyścić ziemską atmosferę z CO2. Dzisiaj wiemy, że ma plan na ponowne jego wykorzystanie.

  • Elon Musk chce docelowo realizować swoje misje kosmiczne bez emitowania do atmosfery dwutlenku węgla i przez to skuteczniej walczyć ze zmianami klimatycznymi.
  • Paliwo rakietowe będzie produkowane z dwutlenku węgla pozyskanego bezpośrednio z atmosfery.

Ekologiczne loty w kosmos?

SpaceX – firma Elona Muska wysyła coraz więcej rakiet w kosmos. Krytycy miliardera i jego biznesów nie kryją oburzenia. Musk promuje działania ekologiczne, a jednocześnie wyrzuca do atmosfery niebotyczne ilości gazów cieplarnianych uwolnionych przez loty kosmiczne w różnych misjach. Właściciel SpaceX odpowiedział na zarzut tworząc projekt, który sprawi, że jego podróże staną się bardziej ekologiczne.

Polecamy wpis: Podróże lotnicze staną się bardziej ekologiczne

Najnowszy ekologiczny projekt ma polepszyć wizerunek SpaceX i pokazać całemu światu, że najbogatsi ludzie na świecie również osobiście dbają o środowisko naturalne. Elon Musk chce docelowo realizować swoje misje kosmiczne bez emitowania do atmosfery dwutlenku węgla i przez to skuteczniej walczyć ze zmianami klimatycznymi.

Elon Musk zamierza produkować paliwo do rakiet z dwutlenku węgla

Jak możemy przeczytać we wpisie na jego koncie na Twitterze -> tutaj, paliwo rakietowe będzie produkowane z dwutlenku węgla pozyskanego bezpośrednio z atmosfery. Musk tłumaczy, że ma to niebagatelne znaczenie przy realizacji programu kolonizacji Marsa. Jakiś czas temu zapowiedział, że chce do roku 2050 wysłać milion ludzi na czerwoną planetę. Takie przedsięwzięcie będzie wymagało dziesiątek tysięcy startów rakiet Starship lub kolejnych wersji tego pojazdu.

Kolonizacja Marsa nie kosztem Ziemi i klimatu

We wrześniu br., w pobliżu wulkanu Hengiedl w południowo-zachodniej Islandii, szwajcarska firma Climeworks otwarła największy na świecie zakład służący do przechwytywania dwutlenku węgla z atmosfery i magazynowania go pod ziemią. Jeszcze do niedawna takie projekty uważano za niemożliwe w realizacji.

Musk otrzymał kilka koncepcji technologii, która efektywnie zmienia dwutlenek węgla w paliwo. Na razie szef SpaceX nie ujawnia większej ilości szczegółów na temat swoich ambitnych planów, ale możemy być pewni, że w końcu poznamy jego zamiary.

Źródło: Geekweek.interia.pl

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.