Portal OnGeo.pl aktualizuje mapy zagrożenia powodziowego zgodnie z danymi udostępnionymi przez PGW Wody Polskie.
OnGeo aktualizuje mapy zagrożenia powodziowego
- W 2022 r. opublikowano nowe MZP i MRP dla około 1 tys. km rzek oraz 19 budowli piętrzących.
- Dla wybranych odcinków rzek oraz wybrzeża wykonano również aktualizację obowiązujących map zagrożenia powodziowego i map ryzyka powodziowego.
Mapy zagrożenia powodziowego w 2022 r. prezentują obszary zagrożone zalaniem dla rzek, na których prawdopodobieństwo wystąpienia powodzi wynosi 10 %, 1 % i 0.2 %. Prezentują również scenariusz całkowitego zniszczenia wału przeciwpowodziowego.
OnGeo aktualizuje mapy zagrożenia powodziowego
Zobacz jak zmieniło się zagrożenie powodziowe dla konkretnego obszaru. Prezentowana poniżej mapa zagrożenia powodziowego pochodzi w Raportu o Terenie. Mapa 1 z roku 2020 oraz aktualna z 2022 r.
Aktualizacja 2020 r.
Aktualizacja 2022 r.
W 2022 r. opublikowano nowe MZP i MRP dla około 1 tys. km rzek oraz 19 budowli piętrzących (pozostałe obszary wskazane w przeglądzie i aktualizacji WORP w 2018 r.). Ponadto dla wybranych odcinków rzek oraz wybrzeża wykonano również aktualizację obowiązujących map zagrożenia powodziowego i map ryzyka powodziowego. Podstawą prawną tego działania jest art. 171 ust. 9 ustawy – Prawo wodne, który stanowi, że mapy mogą zostać poddane przeglądowi oraz w razie potrzeby aktualizacji częściej niż co 6 lat.
Szczegółowy wykaz odcinków rzek, dla których zaktualizowano MZP i MRP wraz z opisem przyczyn aktualizacji znajduje się w załączniku nr 6.1a do Raportu z wykonania przeglądu i aktualizacji map zagrożenia powodziowego i map ryzyka powodziowego (2022), który dostępny jest pod adresem: https://powodz.gov.pl/pl/mapy
Natomiast wykaz wszystkich opracowanych MZP i MRP oraz termin publikacji ostatniej wersji znajduje się w załączniku nr 6 do ww. Raportu.
Po co aktualizować tereny zalewowe?
Mapy zagrożenia powodziowego, a także mapy ryzyka powodziowego sporządzone w 2020 r. uwzględniały inwestycje zrealizowane do 2019 r. W niektórych przypadkach zaistniała konieczność zaktualizowania obszarów zagrożenia powodziowego, w związku z zakończeniem inwestycji przeciwpowodziowych w późniejszym czasie. Ponadto w wyniku korzystania z obowiązujących map zgłoszono uwagi przez użytkowników. W związku z powyższym dokonano przeglądu MZP i MRP w zakresie wynikającym ze zgłoszonych uwag. Ponadto w uzasadnionych przypadkach zaktualizowano mapy dla wybranych odcinków rzek.
Źródło: Wody Polskie, OnGeo.pl
Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.
Zdiagnozuj działkę.
Wyszukaj na mapie!
- „Bezpieczna Wisła” - Największy Suchy Zbiornik w Polsce
- Mapa ewidencyjna - co zawiera i kiedy będzie wymagana
- Wypis i wyrys z rejestru gruntów - jak uzyskać, co zawiera, kiedy jest potrzebny
- Minimalna wielkość działki budowlanej. Na co zwrócić uwagę i jakie należy zachować odległości od granic?
- Jak sprawdzić teren zamknięty - sprawdź dowolną działkę!
- KOD ZNIŻKOWY 10% na zakup Raportu o Terenie OnGeo.pl
-
DARMOWA CHECK-LISTA:
Co sprawdzić przed zakupem działki?
70 PYTAŃ, na które musisz odpowiedzieć zanim kupisz działkę!