Budowa domu to duże przedsięwzięcie. Kosztuje nas sporo pieniędzy, ale także czasu i energii. Z tego powodu po zakończeniu budowy wiele osób ma już dość kwestii związanych z formalizowaniem każdego jej etapu. Niestety pominięcie tzw. odbioru domu do użytkowania może wiązać się z różnymi konsekwencjami. Dlatego też warto pamiętać o wszystkich formalnościach. Jeśli jednak w przeszłości zaniechano tego obowiązku, należy spróbować uregulować sprawę nawet po latach. Warto wiedzieć, jakie kroki poczynić, by osiągnąć zamierzony rezultat.
Odbiór domu do odbioru po latach
- Jeśli przerwa w realizacji decyzji o pozwoleniu na budowę jest dłuższa niż 3 lata, dochodzi do wygaśnięcia tej decyzji. W takiej sytuacji cała inwestycja uważana jest za samowolę budowlaną.
- Wówczas konieczne staje się zebranie licznych dokumentów, aby rozwiązać ten problem. Musimy liczyć się także z tzw. opłatą legalizacyjną.
- Wysokość karnej opłaty legalizacyjnej określają przepisy Prawa budowlanego.
Samowola budowlana
Jeśli od faktycznego zakończenia budowy domu minęło już kilka lat, a budynek nie ma odbioru, staje się on samowolą budowlaną. Możliwa jest jej legalizacja, ale to proces związany z kilkoma etapami. O tych kwestiach mówi Prawo budowlane. Zgodnie z przepisami tej ustawy – jeśli przerwa w realizacji decyzji o pozwoleniu na budowę jest dłuższa niż 3 lata, dochodzi do wygaśnięcia tej decyzji. W takiej sytuacji cała inwestycja uważana jest za samowolę budowlaną.
Konieczne staje się zebranie licznych dokumentów, by rozwiązać ten problem, a także musimy liczyć się z tzw. opłatą legalizacyjną. Dawno zamknięta budowa (ale do 20 lat wstecz) uniemożliwia nam przeprowadzenie tzw. uproszczonej procedury legalizacyjnej, która pozwala na łatwiejsze zamknięcie tej kwestii. Mówi o tym art. 49f ustawy:
art. 49f, Dz.U.2021.2351
1. W przypadku stwierdzenia budowy obiektu budowlanego lub jego części:
- bez wymaganej decyzji o pozwoleniu na budowę albo
- bez wymaganego zgłoszenia albo pomimo wniesienia sprzeciwu do tego zgłoszenia– jeżeli od zakończenia budowy upłynęło co najmniej 20 lat, organ nadzoru budowlanego wszczyna uproszczone postępowanie legalizacyjne.
2. W przypadku obiektów budowlanych, o których mowa w art. 103 ust. 2, uproszczone postępowanie legalizacyjne, o którym mowa w ust. 1, prowadzi się na żądanie właściciela lub zarządcy tego obiektu budowlanego.
Zobacz też:
Opłata legalizacyjna
Wysokość karnej opłaty legalizacyjnej określają przepisy Prawa budowlanego. Zasadniczo opłata wynosi od kilku to kilkudziesięciu tysięcy złotych (a w niektórych przypadkach jeszcze więcej). Jak więc widać, są to spore kwoty, nie warto jednak zwlekać z formalnościami, które nie zostały dopełnione w odpowiednim czasie.
Dodatkowo warto wiedzieć o możliwości starania się o umorzenie tej opłaty. Można rozważyć wystąpienie z wnioskiem o umorzenie w części, w całości lub o rozłożenie kwoty na raty. Istotne znaczenie będą miały kwestie dowodowe (wytłumaczenie, dlaczego w danej sytuacji doszło do samowoli) oraz warunki finansowe inwestorów.
Organ rozstrzyga, czy wystąpił ważny interes strony lub publiczny w oparciu o stan majątkowy. Decyzja jest wydawana jako uznanie administracyjne. Pozytywne rozpatrzenie wniosku zdarza się, jednak zwykle wiązane jest ze szczególnymi sytuacjami życiowymi wnioskodawców. Zasadniczo bowiem obywatele muszą być świadomi swoich obowiązków i wywiązywać się z terminów ustawowo ustalonych.
Dokumenty potrzebne do odbioru domu po latach
Jak już wspomniano, konieczny jest wniosek o legalizację dokonanej samowoli budowlanej. Do takiej sytuacji zaliczamy także zamieszkiwanie (lub nawet nie) w domu, który nie został formalnie odebrany. Zasadniczo jako „odbiór budynku” rozumie się wykonać dokumentację geodezyjną powykonawczą, odbiór przewodów kominowo-wentylacyjnych i instalacji elektrycznej.
Należy zgromadzić odpowiednie dokumenty, do których możemy zaliczyć:
- Oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele podatkowe.
- Geodezyjną inwentaryzację powykonawczą obiektu budowlanego.
- Ekspertyzę techniczną sporządzoną przez osobę posiadającą odpowiednie uprawnienia budowlane.
Konieczne jest także wpłacenie opisanej opłaty legalizacyjnej, chyba że uzyskamy zgodę na jej umorzenie lub ulgowe potraktowanie.
Więcej informacji na: Porady prawne - ePorady24.pl
Materiały opublikowane przez partnerów portalu OnGeo.pl
Zdiagnozuj działkę.
Wyszukaj na mapie!
- „Bezpieczna Wisła” - Największy Suchy Zbiornik w Polsce
- Mapa ewidencyjna - co zawiera i kiedy będzie wymagana
- Wypis i wyrys z rejestru gruntów - jak uzyskać, co zawiera, kiedy jest potrzebny
- Minimalna wielkość działki budowlanej. Na co zwrócić uwagę i jakie należy zachować odległości od granic?
- Jak sprawdzić teren zamknięty - sprawdź dowolną działkę!
- KOD ZNIŻKOWY 10% na zakup Raportu o Terenie OnGeo.pl
-
DARMOWA CHECK-LISTA:
Co sprawdzić przed zakupem działki?
70 PYTAŃ, na które musisz odpowiedzieć zanim kupisz działkę!