W mediach pojawiła się informacja, że rząd ma zamiar wprowadzić opłatę ekologiczną oraz obowiązek rejestracji przydomowych instalacji fotowoltaicznych. Ministerstwo Klimatu i Środowiska szybko zareagowało na te doniesienia, zaprzeczając planom wprowadzenia takiego podatku oraz obowiązku rejestracji instalacji.
Będzie opłata ekologiczna i obowiązek rejestracji fotowoltaiki?
- Ministerstwo Klimatu i Środowiska reaguje na doniesienia medialne dotyczące wprowadzenia opłaty ekologicznej i obowiązku rejestracji przydomowych instalacji fotowoltaicznych. Rząd zaprzecza, jakoby miał wprowadzać nowe opłaty.
- W Polsce działa już blisko 1,3 miliona przydomowych instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy 9,7 GW.
- Rząd planuje jednak zwiększenie limitu mocy instalacji PV, dla których wymagane jest pozwolenie na budowę, oraz wprowadzenie definicji prosumenta lokatorskiego.
Resort podał, że w Polsce działa już blisko 1,3 miliona przydomowych instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy 9,7 GW. Porównując, wszystkie elektrownie słoneczne w kraju, włącznie z największymi farmami fotowoltaicznymi, osiągają moc 14,2 MG.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska przypomniało, że dynamiczny rozwój fotowoltaiki w Polsce jest głównie wynikiem państwowych dotacji, zwłaszcza w ramach programu "Mój Prąd". Rząd planuje również inne zachęty do inwestowania w odnawialne źródła energii, a są to: zwiększenie limitu mocy instalacji PV, dla których wymagane jest pozwolenie na budowę, oraz wprowadzenie definicji prosumenta lokatorskiego.
Te zmiany mają poszerzyć możliwości wytwarzania energii na budynkach wielorodzinnych oraz umożliwić spółdzielniom i wspólnotom mieszkaniowym pokrycie swoich potrzeb energetycznych za pomocą instalacji OZE. Według rządzących te zmiany przyczynią się do obniżenia kosztów utrzymania nieruchomości, co przyniesie korzyści mieszkańcom.
Źródło: portalsamorzadowy.pl
Zdiagnozuj swoją działkę w OnGeo.pl
Dzięki Raportom o terenie OnGeo.pl zyskasz wiedzę o swojej działce i jej najbliższym otoczeniu. Sprawdzisz m.in. klasę gruntu, uzbrojenie terenu, mpzp, formę ochrony przyrody, zagrożenia i uciążliwości, m.in. zagrożenia powodziowe i osuwiska.
Raport o terenie, to usługa dostępna dla każdego online, umożliwia wykonanie automatycznej diagnozy działki. To kompendium wiedzy o każdej działce w Polsce, przydatne w każdej sytuacji, kiedy chcemy zweryfikować jakie cechy kryje działka. Samo generowanie Raportu o działce trwa zaledwie 5 minut i odbywa się w trybie on-line.
Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.
Zdiagnozuj działkę.
Wyszukaj na mapie!
- Reforma planistyczna ograniczy rozwój fotowoltaiki
- Instalacje fotowoltaiczne pod względem prawnym
- Fotowoltaika najtaniej - jakie są opcje?
- Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach - kiedy jest wymagana?
- Wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach - jak wypełnić wniosek o decyzję środowiskową
- Obszary ochrony archeologicznej w Raporcie o Terenie
- Poznań publikuje projekt Planu Ogólnego
- Podatek od ogrodzenia 2025. Ministerstwo Finansów reaguje
- II edycja programu OnGeo.pl Na Mapie Edukacji – bezpłatne dane i narzędzia dla Nauczycieli i Studentów!
- Masz działkę? Wystąp o decyzję o warunkach zabudowy, zanim będzie za późno!
- KOD ZNIŻKOWY 10% na zakup Raportu o Terenie OnGeo.pl
-
DARMOWA CHECK-LISTA:
Co sprawdzić przed zakupem działki?
70 PYTAŃ, na które musisz odpowiedzieć zanim kupisz działkę!