News

Będzie opłata ekologiczna i obowiązek rejestracji fotowoltaiki?

Monika Byś
2023-09-22
~2 min
Głosów: 10, średnia ocen: 5
obowiązek rejestracji fotowoltaiki

W mediach pojawiła się informacja, że rząd ma zamiar wprowadzić opłatę ekologiczną oraz obowiązek rejestracji przydomowych instalacji fotowoltaicznych. Ministerstwo Klimatu i Środowiska szybko zareagowało na te doniesienia, zaprzeczając planom wprowadzenia takiego podatku oraz obowiązku rejestracji instalacji.

  • Ministerstwo Klimatu i Środowiska reaguje na doniesienia medialne dotyczące wprowadzenia opłaty ekologicznej i obowiązku rejestracji przydomowych instalacji fotowoltaicznych. Rząd zaprzecza, jakoby miał wprowadzać nowe opłaty.
  • W Polsce działa już blisko 1,3 miliona przydomowych instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy 9,7 GW.
  • Rząd planuje jednak zwiększenie limitu mocy instalacji PV, dla których wymagane jest pozwolenie na budowę, oraz wprowadzenie definicji prosumenta lokatorskiego.

Resort podał, że w Polsce działa już blisko 1,3 miliona przydomowych instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy 9,7 GW. Porównując, wszystkie elektrownie słoneczne w kraju, włącznie z największymi farmami fotowoltaicznymi, osiągają moc 14,2 MG.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przypomniało, że dynamiczny rozwój fotowoltaiki w Polsce jest głównie wynikiem państwowych dotacji, zwłaszcza w ramach programu "Mój Prąd". Rząd planuje również inne zachęty do inwestowania w odnawialne źródła energii, a są to: zwiększenie limitu mocy instalacji PV, dla których wymagane jest pozwolenie na budowę, oraz wprowadzenie definicji prosumenta lokatorskiego.

Te zmiany mają poszerzyć możliwości wytwarzania energii na budynkach wielorodzinnych oraz umożliwić spółdzielniom i wspólnotom mieszkaniowym pokrycie swoich potrzeb energetycznych za pomocą instalacji OZE. Według rządzących te zmiany przyczynią się do obniżenia kosztów utrzymania nieruchomości, co przyniesie korzyści mieszkańcom.

Źródło: portalsamorzadowy.pl

Zdiagnozuj swoją działkę w OnGeo.pl

Dzięki Raportom o terenie OnGeo.pl zyskasz wiedzę o swojej działce i jej najbliższym otoczeniu. Sprawdzisz m.in. klasę gruntu, uzbrojenie terenu, mpzp, formę ochrony przyrody, zagrożenia i uciążliwości, m.in. zagrożenia powodziowe i osuwiska.

Raport o terenie, to usługa dostępna dla każdego online, umożliwia wykonanie automatycznej diagnozy działki. To kompendium wiedzy o każdej działce w Polsce, przydatne w każdej sytuacji, kiedy chcemy zweryfikować jakie cechy kryje działka. Samo generowanie Raportu o działce trwa zaledwie 5 minut i odbywa się w trybie on-line.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.