Porady OnGeo

Fotowoltaika najtaniej - jakie są opcje?

Materiał partnerski
2023-04-04
~4 min
Głosów: 19, średnia ocen: 5
Fotowoltaika najtaniej

W ciągu ostatniej dekady, ceny modułów fotowoltaicznych i całych systemów PV systematycznie spadały. Globalny kryzys energetyczny oraz kryzys gospodarczy wywołany pandemią koronawirusa, powstrzymały trend spadkowy. Zakup systemu fotowoltaicznego dla przeciętnego gospodarstwa domowego to wydatek rzędu kilkunastu, kilkudziesięciu tysięcy złotych. Koszty można jednak znacząco obniżyć. Podpowiadamy, jak i gdzie kupisz fotowoltaikę najtaniej. 

  • Skutecznym sposobem na obniżenie kosztu instalacji fotowoltaicznej jest skorzystanie z dofinansowań do fotowoltaiki.
  • By kupić panele fotowoltaiczne najtaniej, warto przeprowadzić analizę rynku, zbierając oferty od różnych wykonawców. 
  • Najtańsza fotowoltaika to również taka, której moc jest możliwie największa - jednak z uwzględnieniem zapotrzebowania energetycznego inwestora.
  • Szukając najtańszej fotowoltaiki, trzeba znaleźć złoty środek między jakością a ceną.

Fotowoltaika - najtaniej, czyli za ile?

Z danych Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej (IRENA) wynika, że od 2010 do 2019 roku ceny instalacji fotowoltaicznych spadły o ok. 80%. Niestety, kryzys związany m.in. z koronawirusem sprawił, że spadki wyhamowały, a ceny fotowoltaiki utrzymują się na dość zbliżonym poziomie, z tendencją do delikatnych wzrostów.

Przeciętnie za 1 kW instalacji fotowoltaicznej dla domu trzeba zapłacić ok. 5.000 zł brutto. Ostateczna cena zależy jednak od kilku czynników: mocy instalacji, marki i typu modułów fotowoltaicznych oraz falownika, marży firmy fotowoltaicznej czy miejsca montażu. Ze względu na specyficzny rozkład kosztów systemu, cena fotowoltaiki za 1 kW spada, wraz ze wzrostem mocy zainstalowanej. Na obniżkę kosztów wpływa też korzystanie z budżetowych podzespołów fotowoltaicznych.

W efekcie fotowoltaika najtaniej może nas kosztować ok. 3.500 zł brutto w przeliczeniu na 1 kW. Przy założeniu, że decydujemy się na duży system o mocy ok. 10 kW, złożony z modułów i falownika fotowoltaicznego ze średniej półki cenowej.

Panele fotowoltaiczne najtaniej - skuteczne sposoby, by nie przepłacić

Warto pamiętać, że istnieje kilka skutecznych sposobów, by kupić panele fotowoltaiczne najtaniej. 

Przede wszystkim, dobrą strategią pozwalającą na wybór najtańszej fotowoltaiki jest przeprowadzenie przeglądu rynku. Chodzi tu o zebranie ofert na instalację fotowoltaiczną od kilku, kilkunastu wykonawców. Dobrze, by wśród nich znalazły się wyceny zarówno od tych firm, które uchodzą za liderów sektora, jak i lokalnych wykonawców. Dzięki temu zdobędziemy wiedzę na temat aktualnej sytuacji w branży fotowoltaicznej - poznamy przekrój cen i wykorzystywanych podzespołów, ale także poznamy warunki współpracy. To ułatwi późniejsze wyłonienie najtańszych paneli fotowoltaicznych, o rozsądnym stosunku jakości do ceny. 

Innym dobrym pomysłem na ograniczenie kosztów związanych z montażem instalacji fotowoltaicznej jest skorzystanie z promocji. Wielu wykonawców regularnie organizuje działania marketingowe mające zachęcić klientów do inwestycji w OZE. Na zniżki można przede wszystkim liczyć podczas sezonowych spadków zainteresowania fotowoltaiką - np. w okresie jesienno-zimowym. Warto pamiętać, że zawsze możemy także negocjować cenę instalacji fotowoltaicznej z handlowcem.

Najskuteczniejszym sposobem na kupienie fotowoltaiki najtaniej są jednak dofinansowania do fotowoltaiki. Dzięki nim, koszt systemu solarnego można obniżyć o 50% - 90%. W Polsce funkcjonuje szereg ogólnokrajowych programów wspierających rozwój odnawialnych źródeł energii. Osoby fizyczne mogą skorzystać m.in. z programu Mój Prąd czy Czyste Powietrze. Dofinansowanie do fotowoltaiki dla rolników można otrzymać m.in. w ramach Agroenergii czy Energii dla Wsi. Z kolei przedsiębiorstwa mają do dyspozycji program Energia Plus. Dostępnych jest też wiele dotacji regionalnych - m.in. w województwie dolnośląskim czy kujawsko-pomorskim. Oprócz tego można skorzystać m.in. z ulg podatkowych (ulgi termomodernizacyjnej czy ulgi inwestycyjnej w podatku rolnym). 

Ułatwieniem w znalezieniu optymalnego wsparcia mogą być opracowane przez specjalistów zestawienia dofinansowań do fotowoltaiki, np.: https://enerad.pl/aktualnosci/fotowoltaika-dofinansowanie-2023-lista-aktualnych-dotacji/.

Fotowoltaika najtaniej - jak kupować z głową?

Warto podkreślić, że w przypadku inwestycji w OZE nie zawsze warto dać się ponieść potrzebie kupienia fotowoltaiki najtaniej. Podejście to może bowiem bardzo szybko przynieść skutek odwrotny do zamierzonego.

Nadmierne oszczędzanie na fotowoltaice to prosta droga do problemów z bezpieczeństwem i wydajnym funkcjonowaniem instalacji. Przykładowo, panele fotowoltaiczne najtaniej najprawdopodobniej kupimy na zagranicznych serwisach aukcyjnych. Może się jednak okazać, że są to urządzenia niedopuszczone do obrotu na terenie Unii Europejskiej - sprzedawane bez niezbędnych certyfikatów i pozwoleń. W praktyce oznacza to, że choć wydaliśmy już na nie pieniądze, nie będziemy mogli legalnie podłączyć ich do sieci. 

Również jeśli chodzi o montaż fotowoltaiki, “najtaniej” może oznaczać “problematycznie”. Niską ceną usługi wykonawcy często rekompensują brak doświadczenia wykonawców. Na jakości montażu nie warto jednak oszczędzać. Ewentualne błędy popełnione przez instalatora mogą bowiem skutkować niską wydajnością paneli fotowoltaicznych oraz całej instalacji, a nawet pożarem systemu. W efekcie, gdy będziemy musieli uwzględnić koszty napraw czy usuwania skutków źle działającego systemu, okaże się, że najtańsza fotowoltaika stanie się wyjątkowo kosztowna.

Gdzie bezpiecznie i najtaniej kupić panele fotowoltaiczne?

Zatem, by nie popełnić kosztownych pomyłek, warto szukać złotego środka pomiędzy potrzebą kupienia paneli fotowoltaicznych najtaniej, a jakością usług i podzespołów. W tym celu należy szukać wykonawców, którzy z jednej strony oferują rozsądny stosunek ceny do jakości, ale jednocześnie nie oszczędzają na kluczowych aspektach instalacji PV. Mogą to być m.in. lokalni wykonawcy o wypracowanej renomie, ale także ogólnopolskie firmy.

W poszukiwaniach przydać mogą się różnego rodzaju porównywarki i rankingi, jak np.: ranking firm fotowoltaicznych: https://enerad.pl/fotowoltaika/ranking-firm-fotowoltaicznych/.

Oprócz tego warto na własną rękę zweryfikować istotne kwestie dotyczące wykonawcy, takie jak:

  • lata i zakres doświadczenia - w tym celu warto sięgnąć np. po rejestry KRS i CEIDG. Można również poprosić o referencje; 
  • posiadane certyfikaty i uprawnienia - chodzi przede wszystkim o certyfikat UDT oraz uprawnienia SEP. Warto jednak wiedzieć, że producenci podzespołów fotowoltaicznych często wyróżniają certyfikatami wykonawców, którzy przeszli opracowane przez nich szkolenia. Taki dokument to dowód, że instalator zna zasady pracy z danymi modułami PV czy falownikami i mniejsze ryzyko błędów.

Dzięki powyższym wskazówkom nie tylko kupimy fotowoltaikę najtaniej, ale również bezpiecznie.

Avatar: Materiał partnerski
Materiał partnerski

Materiały opublikowane przez partnerów portalu OnGeo.pl