W Biuletynie Informacji Publicznej Rządowego Centrum Legislacji, został udostępniony projekt rozporządzenia: w sprawie określenia wzoru formularza wniosku o ustalenie lokalizacji inwestycji celu publicznego albo warunków zabudowy wraz z załącznikiem. Projekt w niewielkim zakresie zmienia obowiązujące rozporządzenie.
Nowy wzór wniosku o warunki zabudowy - projekt rozporządzenia
Projekt rozporządzenia: w sprawie określenia wzoru formularza wniosku o ustalenie lokalizacji inwestycji celu publicznego albo warunków zabudowy, dostępny jest na stronie: https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12378307/katalog/13013915#13013915.
Aktualizacja formularza wniosku o warunki zabudowy
Konieczność wprowadzenia nowych przepisów wynika z nowelizacji ustawy z dnia 7 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw. Zmiany w ustawie dotyczą różnych aspektów planowania przestrzennego, a formularz wniosku o warunki zabudowy był jednym z obszarów, które wymagały dostosowania.
Zmiany obejmują art. 61 ust. 7 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, dotyczący sprecyzowania ustaleń koniecznych do wydania decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego albo warunków zabudowy. Zmiany dotyczą między innymi nazw poszczególnych wymagań do określenia w projekcie decyzji, tj.: „wysokość górnej krawędzi elewacji frontowej, jej gzymsu lub attyki” została zastąpiona „wysokością”.
Zgodność z Planem Ogólnym
Nowe przepisy wprowadzają wymóg zgodności z planem ogólnym. Oznacza to, że inwestycje publiczne lub prywatne wydawane w procedurze decyzji o warunkach zabudowy lub ustalenia lokalizacji inwestycji celu publicznego, będą musiały uwzględniać plan ogólny. To ważne dla zapewnienia spójności i zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich i wiejskich. Zmiany te znajdują odzwierciedlenie w wzorze formularza wniosku, szczególnie w kontekście charakterystycznych parametrów budynku.
Przeczytaj także:
Artykuł przygotowany przez redaktorów portalu OnGeo.pl
Zdiagnozuj działkę.
Wyszukaj na mapie!
- „Bezpieczna Wisła” - Największy Suchy Zbiornik w Polsce
- Mapa ewidencyjna - co zawiera i kiedy będzie wymagana
- Wypis i wyrys z rejestru gruntów - jak uzyskać, co zawiera, kiedy jest potrzebny
- Minimalna wielkość działki budowlanej. Na co zwrócić uwagę i jakie należy zachować odległości od granic?
- Jak sprawdzić teren zamknięty - sprawdź dowolną działkę!
- KOD ZNIŻKOWY 10% na zakup Raportu o Terenie OnGeo.pl
-
DARMOWA CHECK-LISTA:
Co sprawdzić przed zakupem działki?
70 PYTAŃ, na które musisz odpowiedzieć zanim kupisz działkę!