News

W Polsce znaleziono nowe złoża gazu ziemnego

Monika Byś
2022-10-28
~1 min
Głosów: 19, średnia ocen: 5
nowe złoża gazu ziemnego

PGNiG odkryło dwa nowe złoża gazu ziemnego w powiecie średzkim i kościańskim w województwie wielkopolskim - podała spółka w komunikacie prasowym. Łączny wolumen wynosi ok. 600 mln metrów sześciennych.

  • Odkrycie nowych złóż gazu to rezultat prac PGNiG prowadzonych w gminie Nowe Miasto nad Wartą oraz gminie Czempiń.
  • Proces zagospodarowania nowych złóż, po którym rozpocznie się ich eksploatacja, potrwa ok. 3 lat. 
  • Łączne wydobycie ma sięgnąć ok. 20 mln m sześc. rocznie. Odkryte zasoby zawierają gaz zaazotowany o wysokiej, jak na ten rejon Polski, zawartości metanu, wynoszącej ponad 75 %.

pisze PGNiG w komunikacie

Odkrycie nowych złóż gazu to rezultat prac PGNiG prowadzonych w gminie Nowe Miasto nad Wartą [zobacz lokalizację] oraz gminie Czempiń [zobacz lokalizację]. Zasoby znajdują się w utworach geologicznych czerwonego spągowca, które od kilku lat stanowią jeden z głównych obszarów działalności poszukiwawczej spółki w zachodniej Polsce.

Dodano, że PGNiG szacuje, że proces zagospodarowania nowych złóż, po którym rozpocznie się ich eksploatacja, potrwa ok. 3 lat. Łączne wydobycie ma sięgnąć ok. 20 mln m sześc. rocznie. Odkryte zasoby zawierają gaz zaazotowany o wysokiej, jak na ten rejon Polski, zawartości metanu, wynoszącej ponad 75 %.

powiedziała Iwona Waksmundzka-Olejniczak, prezeska zarządu

Dwa nowe złoża, odkryte przez PGNiG w Wielkopolsce, to dodatkowa gwarancja bezpieczeństwa dostaw dla naszych odbiorców. Wydarzenia ostatniego roku dobitnie pokazały, jak ważną rolę może pełnić własne wydobycie gazu w zabezpieczeniu potrzeb energetycznych kraju.

Spółki PGNiG i ORLEN Upstream rozpoczęły wiercenia w miejscowości Rogusko w gminie Nowe Miasto nad Wartą w lipcu 2022 roku. Kierunkowy otwór poszukiwawczy Rogusko-1K osiągnął całkowitą długość 3170 metrów.

Źródło: PGNiG, energia.rp.pl

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.