News

Będą pieniądze na dodatkowe przyłączenia do sieci gazowej

Monika Byś
2022-02-21
~2 min
Post zaktualizowany: 2023-07-10
Głosów: 27, średnia ocen: 5
dodatkowe przyłączenia do sieci gazowej

Na początku stycznia 2022 roku informowaliśmy o niecodziennej sytuacji - Polskiej Spółce Gazownictwa wyczerpał się budżet na realizację nowych inwestycji gazowych. Według nieoficjalnych informacji znalazły się jednak pieniądze na dodatkowe przyłączenia do sieci gazowej. 

  • Spółka wydała ponad 260 tys. warunków przyłączenia do sieci i zawarła umowy na realizację 135 tys. przyłączy. W tym roku i kolejnym na przyłączanie nowych odbiorców wyda prawie 2 mld zł.
  • Nowe instalacje gazowe od poniedziałku, czyli od 21 lutego będą mogły być znów przyłączane do nowych osiedli, domów jednorodzinnych czy strażackich remiz.

PSG wstrzymało zawieranie nowych umów na przyłącza gazowe

Na początku roku Polska Spółka Gazownictwa poinformowała, że tymczasowo wstrzymuje zawieranie umów na przyłącza gazowe. Na skutek bardzo dużego zainteresowania inwestycjami w kotły gazowe, spółce wyczerpał się budżet na lata 2022-2023, czyli około 2 mld zł. Środki zarezerwowane na najbliższe 2 lata przeznaczono na realizację zawartych już umów.

Sprawdź przebieg sieci gazowej w OnGeo.pl

Generując darmową wersję Raportu o Terenie możesz sprawdzić przebieg gazociągu w Twojej najbliższej okolicy. Sprawdź odległość gazociągu od granic Twojej działki, a następnie oszacuj ile będzie kosztowało przyłączenie do sieci.

Z pomocą przyjdzie Ci nasz kalkulator: Ile kosztuje przyłącze gazu?

Jesienią 2021 r. prowadzono z PGNiG rozmowy na temat zwiększenia finansowania, ale spółka-matka PGNIG musiała przenieść część środków na zabezpieczenie kontraktów gazowych, aby klienci odczuli w najmniejszym stopniu wzrost cen gazu. 

Pojawiło się ryzyko, że wstrzymanie realizacji przyłączy wpłynie na program Czyste Powietrze. W regulaminie programu wprowadzono możliwość wydłużenia okresu realizacji przedsięwzięcia w przypadku. Taka możliwość powstanie jeśli opóźnienie wynika z przesunięcia terminu przyłączenia gazu przez operatora. Maksymalne wydłużenie może nastąpić maksymalnie o 6 miesięcy, licząc od upływu maksymalnego terminu realizacji przedsięwzięcia. Zmiany dotyczą również tych beneficjentów, którzy złożyli wnioski w ramach wcześniejszych wersji programu Czyste Powietrze. 

skomentował sprawę Piotr Woźny - były pełnomocnik rządu ds. programu Czyste Powietrze

Wychodzi na to, że Polska Spółka Gazownictwa padła ofiarą popularności programu Czyste Powietrze i zainteresowania Polaków wychodzeniem z ogrzewania domów węglem. W ciekawych czasach przyszło nam żyć.

Dodatkowe przyłączenia do sieci gazowej. PSG zapowiada, że będą nowe środki.

Dziennikarze RMF FM ustalili nieoficjalnie, że nowe instalacje gazowe od poniedziałku, czyli od 21.02 będą mogły być znów przyłączane do nowych osiedli, domów jednorodzinnych czy strażackich remiz. Będzie to możliwe przede wszystkim dzięki dodatkowym pieniądzom na przyłącza gazowe.

Osoby, które chcą podłączyć instalację gazową powinny zgłosić się do gazowni. Mogą również na portalu przyłączeniowym zadeklarować, że są zainteresowane taką instalacją. Jeśli ktoś dostał w ostatnich tygodniach odpowiedź odmowną w tej sprawie, Polska Spółka Gazownictwa sama poinformuje go, że znów będzie możliwość przyłączenia.

Źródło: Eergetyka24, Lovekrakow, własne

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.