Wiceminister Piotr Uściński poinformował, że na razie nie będzie zmian w opłacie planistycznej: „Zrezygnowano z wprowadzania jakichkolwiek zmian w kwestii opłaty planistycznej, uznając że wypracowanie odpowiednich przepisów nie jest możliwe na obecnym etapie reformy”.
Na razie nie będzie zmian w opłacie planistycznej
- Resort rozwoju wycofał się na razie ze zmian w zakresie opłaty planistycznej. Rządzący tłumaczą, że na obecnym etapie wdrażania nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (wejdzie w życie w styczniu 2023 r.), taka zmiana nie jest możliwa.
- Wiceminister dodał, że podtrzymane dotychczasowe przepisy określające 5-letni termin na pobranie opłaty w przypadku zbycia nieruchomości.
Resort rozwoju wycofał się na razie ze zmian w zakresie opłaty planistycznej. Rządzący tłumaczą, że na obecnym etapie wdrażania nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (wejdzie w życie w styczniu 2023 r.), taka zmiana nie jest możliwa. Wiceminister dodał jednocześnie, że podtrzymane dotychczasowe przepisy określające 5-letni termin na pobranie opłaty w przypadku zbycia nieruchomości.
Z interpelacją w sprawie planowanych zmian w zakresie opłaty planistycznej zwrócił się do resortu rozwoju poseł Waldy Dzikowski (KO). Poseł zwrócił uwagę, że w projektowanej reformie planistycznej, proponowane są zmiany, które przemienią opłatę planistyczną w quasi podatek. Wszystko dlatego, że w swoim zamyśle miała przecież pokrywać nakłady gminy poniesione na przygotowanie planów przestrzennych (mpzp). Opłata w wysokości 30% wzrostu wartości zdecydowanie i wielokrotnie będzie przewyższać poniesione koszty. Oznacza to zatem, że w istocie stanie się podatkiem od własności.
Takie działania nie sprzyjają samorządom, ani mieszkańcom gmin, ponieważ koszty przygotowania dokumentacji staną się zbyt wysokie, a to spowoduje, że gmina nie podejmie się uchwalenia nowych mpzp. Wyjątkiem mogą być jednak działki, którymi zainteresuje się potencjalny inwestor i deweloper.
Kilka słów o planowanej reformie planistycznej
Projekt ustawy stanowi element Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO). Planowany termin wejścia w życie przepisów ustawy to 1 stycznia 2023 r., z wyjątkiem przepisów dotyczących wprowadzenia Rejestru Urbanistycznego oraz dalszej cyfryzacji aktów planistycznych, które wejdą w życie terminie późniejszym, czyli 1 stycznia 2026 r.
Reforma procesu inwestycyjno-budowlanego w zakresie procesu budowlanego została zrealizowana poprzez ustawę z dnia 13 lutego 2020 r. o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2020 r. poz. 471, z późn. zm.). Projekt zmiany ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz innych ustaw jest kontynuacją reformy procesu inwestycyjno-budowlanego w zakresie planowania i zagospodarowania przestrzennego.
Reforma zakłada wprowadzenie do polskiego systemu zagospodarowania przestrzennego trzy zmodyfikowane dokumenty planistyczne:
- Plan ogólny, który miałby zastąpić studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego;
- Plan zabudowy, który miałby zastąpić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego;
- Standardy urbanistyczne, które miałyby dotyczyć terenów przeznaczonych do uzupełnienia zabudowy planu ogólnego, czyli terenów na których nie ma sporządzonych żadnych planów zabudowy.
Źródło: PAP
Sprawdź, czy po reformie planistycznej twoja działka nadal będzie budowlana
Chciałbyś wiedzieć, czy po zmianach w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym twoja działka nadal będzie budowlana? Sprawdź mapę terenów budowlanych dostępną w Geoportalu Krajowym Na Mapie.
W Geoportalu Na Mapie zobaczysz gdzie znajdują się wyznaczone już obszary uzupełnienia zabudowy. Dzięki temu z łatwością dowiesz się czy twoja działka będzie w przyszłości nadal działką budowlaną.
Sprawdzisz czy wkrótce nie będziesz miał problemu z uzyskaniem pozwolenia na budowę.
Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.
Zdiagnozuj działkę.
Wyszukaj na mapie!
- Podatek od ogrodzenia 2025. Ministerstwo Finansów reaguje
- II edycja programu OnGeo.pl Na Mapie Edukacji – bezpłatne dane i narzędzia dla Nauczycieli i Studentów!
- Masz działkę? Wystąp o decyzję o warunkach zabudowy, zanim będzie za późno!
- Nowy program mieszkaniowy – szczegóły już wkrótce!
- Odrolnienie a wyłączenie z produkcji rolnej
- KOD ZNIŻKOWY 10% na zakup Raportu o Terenie OnGeo.pl
-
DARMOWA CHECK-LISTA:
Co sprawdzić przed zakupem działki?
70 PYTAŃ, na które musisz odpowiedzieć zanim kupisz działkę!