Rząd zapowiedział uruchomienie centralnej bazy cen transakcyjnych mieszkań, co ma na celu dostarczenie Polakom rzetelnej informacji o faktycznych cenach nieruchomości. Jednak na razie na planach się skończyło. Postępowanie w sprawie utworzenia centralnej bazy cen zostało unieważnione i wciąż nie wiemy, czy pomysł w ogóle doczeka się realizacji.
Większa kontrola rynku nieruchomości. Powstanie centralna baza cen mieszkań
Rząd planuje uruchomienie centralnej bazy cen transakcyjnych mieszkań z podziałem na miejscowość, dzielnicę i metraż. Celem jest zapewnienie Polakom rzetelnej informacji o faktycznych cenach nieruchomości w celu ograniczenia spekulacji na rynku.
Centralna baza cen mieszkań przy okazji “kredytu na start”
W wykazie prac legislacyjnych pojawił się projekt ustawy dotyczący "kredytu na start". W zarysie projektu pojawiła się zapowiedź utworzenia centralnej bazy danych, gromadzącej informacje o transakcjach i cenach na rynku mieszkaniowym.
Pomysł ten nie jest nowy - już rok temu były minister rozwoju Waldemar Buda wspominał o konieczności takiego rozwiązania, zauważając problematykę spekulacji na rynku. Eksperci chwalą propozycję stworzenia bazy cen, zauważając istniejącą różnicę między cenami ofertowymi a transakcyjnymi, co prowadzi do zniekształcenia rzeczywistej sytuacji na rynku.
czytamy w komunikacie w wykazie prac legislacyjnych
Proponuje się, aby baza danych była prowadzona przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który już obecnie zarządza Deweloperskim Funduszem Gwarancyjnym i prowadzi dla tego celu ewidencję gromadzącą część danych, które docelowo będą upowszechniane w nowej bazie i dostępne m.in. dla potencjalnych kredytobiorców. Pozyskiwane z różnych źródeł dane z rynku pierwotnego zostaną uzupełnione o dane z rynku wtórnego, które obecnie są gromadzone przez Krajową Administrację Skarbową.
Centralna baza cen miałaby umożliwić porównanie ofert rynkowych z realnymi cenami transakcyjnymi, co byłoby istotne dla kredytobiorców w procesie nabywania własnego mieszkania. Pytanie, czy baza faktycznie powstanie…
A co z cenami działek i domów?
W obecnych planach rządu nie ma mowy o uwzględnieniu cen działek i domów w centralnej bazie cen transakcyjnych. Baza ma skupiać się wyłącznie na mieszkaniach. Powodem może być fakt, że rynek ten jest znacznie bardziej zróżnicowany niż rynek mieszkań, co utrudnia standaryzację i agregację danych. Dodatkowo dane o transakcjach dotyczących działek i domów mogą zawierać więcej informacji wrażliwych niż dane o transakcjach mieszkaniowych. Chociaż jak wiemy, wrażliwe dane o nieruchomościach i właścicielach i tak można kupić w internecie za śmiesznie małe pieniądze.
Więcej na ten temat:
Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.
Zdiagnozuj działkę.
Wyszukaj na mapie!
- „Bezpieczna Wisła” - Największy Suchy Zbiornik w Polsce
- Mapa ewidencyjna - co zawiera i kiedy będzie wymagana
- Wypis i wyrys z rejestru gruntów - jak uzyskać, co zawiera, kiedy jest potrzebny
- Minimalna wielkość działki budowlanej. Na co zwrócić uwagę i jakie należy zachować odległości od granic?
- Jak sprawdzić teren zamknięty - sprawdź dowolną działkę!
- KOD ZNIŻKOWY 10% na zakup Raportu o Terenie OnGeo.pl
-
DARMOWA CHECK-LISTA:
Co sprawdzić przed zakupem działki?
70 PYTAŃ, na które musisz odpowiedzieć zanim kupisz działkę!