News

Na mieszkanie z rynku wtórnego poczekasz dłużej

Monika Ojczyk
2023-05-26
~3 min
Głosów: 4, średnia ocen: 5
Na mieszkanie z rynku wtórnego poczekasz dłużej

Czas oczekiwania na sprzedaż mieszkań się wydłuża - sytuacja na rynku nieruchomości uległa znaczącej zmianie w ostatnich miesiącach. Widoczny jest długi okres oczekiwania na zbycie własnego mieszkania. Ceny mieszkań z rynku wtórnego również idą w dół nawet o 5%. 

  • Czas oczekiwania na sprzedaż mieszkań z rynku wtórnego wydłuża się. Średni okres oczekiwania na transakcję wynosił w I kwartale około 159 dni w Warszawie i 124 dni w innych dużych miastach.
  • Wydłużenie czasu sprzedaży wynika z mniejszego zainteresowania ofertami sprzedaży na rynku.
  • Właściciele mieszkań decydują się czasem wycofać swoje oferty i oczekiwać na lepszy moment sprzedaży.
  • Rynek małych mieszkań charakteryzuje się szybszym znalezieniem nabywcy, ale oferta jest ograniczona.
  • Ceny mieszkań na rynku wtórnym ulegają obniżeniu, nawet o ponad 5% w niektórych miastach. W Warszawie, Wrocławiu, Łodzi, Gdańsku i Krakowie odnotowano spadek cen ofertowych mieszkań.

Przykładowo, w pierwszym kwartale tego roku sprzedający w stolicy musieli cierpliwie czekać średnio aż 159 dni, czyli ponad pięć miesięcy, zanim doszło do finalizacji transakcji. Podobna sytuacja ma miejsce w innych dużych miastach. Potencjalni nabywcy pojawiają się dopiero po 124 dniach od wystawienia oferty. Skąd pochodzi ten nagły wzrost oczekiwania?

Jak twierdzi Marcin Niemyjski, dyrektor agencji Północ Nieruchomości:

Marcin Niemyjski

Ten trend jest odzwierciedlony w wydłużonym czasie obecności ofert sprzedaży na rynku oraz mniejszym zainteresowaniu nimi.

Dotychczas, mieszkania o przeciętnej lub dużej powierzchni znajdowały nabywców w ciągu kilku tygodni, ale teraz ten okres można mierzyć w miesiącach.

Właściciele mieszkań chcą przeczekać trudny okres

Widząc, że okres sprzedaży się wydłuża i nie przynosi oczekiwanych efektów, właściciele mieszkań decydują się nawet na wycofanie swojej oferty. Chcąc przeczekać trudny okres, planują powrócić do tematu "za jakiś czas". Jest nadzieja, że rynek zostanie ożywiony przez nisko oprocentowane kredyty hipoteczne. Rząd zapowiedział, że państwowe dopłaty będą dostępne od lipca. Niektóre wycofywane ze sprzedaży mieszkania trafiają na rynek wynajmu. Niektórzy sprzedający liczą na wzrost cen i korzystniejsze warunki sprzedaży.

Sytuacja wygląda nieco inaczej na rynku małych mieszkań. Tam lokale znajdują nowych nabywców w kilka lub kilkanaście dni od wystawienia ogłoszenia. Niestety, podaż jest bardzo ograniczona, co sprawia, że inwestorzy mają mniejszy wybór.

Spadek cen mieszkań na rynku wtórnym

Wraz z wydłużonym okresem sprzedaży mieszkań obserwujemy także spadek ich cen. Ten trend można zaobserwować niemal we wszystkich polskich miastach, już na etapie ekspozycji mieszkań.

Według jednego z ekspertów rynku nieruchomości, w Warszawie różnica między pierwszą a ostatnią ceną ofertową lokalu wyniosła w pierwszym kwartale 5,6%, we Wrocławiu - 5,3%, w Łodzi - 5,2%, w Gdańsku - 5%, w Krakowie - 4%.

Jakie mieszkania preferują inwestorzy?

Warto również zwrócić uwagę na preferowane przez inwestorów typy mieszkań i ich ceny. W przypadku stolicy, inwestorzy skupiający się na rynku wtórnym płacą średnio 689 tysięcy złotych za mieszkanie o powierzchni 58 m kw., co daje kwartalny spadek o 5,1%. 

  • We Wrocławiu, za mieszkania o powierzchni 60 m kw., klientów teraz oczekuje cena wynosząca 579 tysięcy złotych, czyli nieco niższa niż kilka miesięcy temu. 
  • Na rynku wtórnym w Krakowie ceny transakcyjne mieszkań spadły o 0,2% w ciągu jednego kwartału. Przeciętna cena za metr kwadratowy wynosi tam obecnie 10,3 tysiąca złotych, za mieszkanie o powierzchni 49 m kw. 

Oczywiście, wiele zależy od konkretnej dzielnicy, w której nieruchomość jest kupowana. Ceny mogą maleć w niektórych miejscach, pozostawać praktycznie niezmienne lub nawet znacząco wzrosnąć w innych.

Źródło: KRN

Zdiagnozuj swoją działkę w OnGeo.pl

Dzięki Raportom o terenie OnGeo.pl zyskasz wiedzę o swojej działce i jej najbliższym otoczeniu. Sprawdzisz m.in. klasę gruntu, uzbrojenie terenu, mpzp, formę ochrony przyrody, zagrożenia i uciążliwości, m.in. zagrożenia powodziowe i osuwiska.

Raport o terenie, to usługa dostępna dla każdego online, umożliwia wykonanie automatycznej diagnozy działki. To kompendium wiedzy o każdej działce w Polsce, przydatne w każdej sytuacji, kiedy chcemy zweryfikować jakie cechy kryje działka. Samo generowanie Raportu o działce trwa zaledwie 5 minut i odbywa się w trybie on-line.

Avatar: Monika Ojczyk
Monika Ojczyk

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.