News

Ceny mieszkań z rynku pierwotnego w grudniu 2021 r. Kolejny wzrost cen.

Monika Byś
2022-01-10
~5 min
Post zaktualizowany: 2022-04-07
Głosów: 30, średnia ocen: 5
Ceny mieszkań z rynku pierwotnego w grudniu 2021

Ceny mieszkań z rynku pierwotnego w grudniu 2021 r. znowu poszybowały w górę. Odnotowano kolejny wzrost cen mieszkań z rynku pierwotnego w grudniu 2021 r. w większości największych miast w Polsce. Mieszkań jest mniej niż w listopadzie. Raport miesięczny został przeprowadzony przez ekspertów portalu BiG DATA RynekPierwotny.pl.

  • Rekord w sprzedaży mieszkań w grudniu odnotowano w Poznaniu. Deweloperzy sfinalizowali sprzedaż 474 mieszkań (aż o 59% więcej niż miesiąc wcześniej). Ceny mieszkań z rynku pierwotnego w grudniu 2021 r. znowu poszybowały w górę.
  • W 7 największych miastach w Polsce do sprzedaży trafiło łącznie 2 880 mieszkań, czyli aż o 30 % mniej niż w listopadzie.
  • Ze statystyk budowlanych GUS wynika, że popyt zaczął przenosić się do okalających największe miasta miejscowości. Mieszkania są tam średnio o 30 – 40 % tańsze

Ceny mieszkań z rynku pierwotnego w grudniu 2021 r.

Z grudniowych danych BiG DATA RynekPierwotny.pl wynika, że w 7 największych miastach deweloperzy sprzedali łącznie 3 362 mieszkania. Jest to jednak gorszy wynik w porównaniu z listopadem o ok. 7 %. Sytuacja popytowa w poszczególnych miastach jest bardzo zróżnicowana. Tym razem to poznańscy deweloperzy mogli zacierać ręce, którzy w grudniu sfinalizowali sprzedaż 474 mieszkań (aż o 59% więcej niż miesiąc wcześniej). Wyższą sprzedażą mogą się pochwalić także deweloperzy w Gdańsku (o 34%), Katowicach (28%) i Łodzi (23%).

Niestety, powodów do zadowolenia nie mieli w grudniu wrocławscy, krakowscy i warszawscy deweloperzy. W tych miastach odnotowano spadek sprzedaży. We Wrocławiu wyniósł on aż 47%, a w Krakowie – 37% w porównaniu z listopadem. W Warszawie nabywców było tradycyjnie najwięcej – 1101, jednak deweloperzy sprzedali ich o 5% mniej niż w listopadzie.

Liczba mieszkań wprowadzonych i sprzedawanych przez deweloperów w 2021 r., bigdata.rynekpierwotny.pl
Liczba mieszkań wprowadzonych i sprzedawanych przez deweloperów w 2021 r., bigdata.rynekpierwotny.pl

Rynek mieszkaniowy – słabsze niż w listopadzie uzupełnienie podaży mieszkań przez deweloperów

Miesięczne skoki sprzedaży w górę lub w dół są rzeczą normalną na rynku mieszkaniowym. Jest to w dużym stopniu efektem zmieniającej się podaży nowych mieszkań w danym mieście. Także w grudniu nie we wszystkich miastach deweloperzy zareagowali na popyt, nawet ten słabnący, odpowiednią podażą mieszkań. W 7 analizowanych miastach do sprzedaży trafiło łącznie 2 880 mieszkań, czyli aż o 30 % mniej niż w listopadzie.

W Gdańsku deweloperzy wprowadzili na rynek zaledwie 76 mieszkań - niemal o trzy czwarte mniej niż miesiąc wcześniej! Ogromne spadki podaży odnotowano w Katowicach – o 64 %, we Wrocławiu – o 56 %, w Poznaniu – o 41 %, w Łodzi – o 29 %, zaś w Krakowie o 8 %. Stolica była w grudniu jednym miastem, w którym deweloperzy wprowadzili sprzedaży więcej mieszkań niż w listopadzie (o 2 %).

Biorąc pod uwagę cały miniony rok, to niemal we wszystkich największych miastach deweloperzy wprowadzili na rynek mniej mieszkań niż sprzedali. Wyjątkiem jest Łódź, gdzie bardzo wzrosła aktywność firm deweloperskich, a efektem tego było zrównoważenie popytu i podaży.

Deweloperom podcinały skrzydła niedostatek gruntów pod budowę, długotrwałe procedury administracyjne oraz rosnące ceny materiałów budowlanych i koszty wykonawstwa. Efektem takiego stanu rzeczy była nierównowaga rynkowa.

Polecamy wpis: Ceny materiałów budowlanych poszybowały w górę

W Warszawie deweloperzy oferowali w styczniu przeszło 11,1 tys. mieszkań, a pod koniec grudnia było ich niespełna 9 tys. Hipotetycznie wyprzedałyby się one w 8 miesięcy, gdyby budowy stanęły. O równowadze można zaś mówić wtedy, gdy zapasy mieszkań wystarczają co najmniej na rok.

W grudniu sytuacja znów się nieco pogorszyła, bo w czterech miastach odnotowano spadek liczby mieszkań w ofercie firm deweloperskich. W Poznaniu i Gdańsku skurczyła się ona o 10 %, we Wrocławiu – o 2 %, a w Łodzi – o 1 % w porównaniu z listopadem. W Warszawie oferta wzrosła tylko o 2 %. Za to w Krakowie i Katowicach zaobserwowaliśmy poprawę aż o 8 %.

Polecamy wpis: Ceny mieszkań w Krakowie w 2021 roku! Gdzie najtaniej?

Rynek mieszkaniowy – co z cenami mieszkań w grudniu?

Ograniczona podaż skutkuje wzrostem cen, choć zdarzają się wyjątki od tej zasady. Z danych BiG DATA RynekPierwotny.pl wynika, że w Łodzi i Wrocławiu w grudniu średnia cena metra kwadratowego mieszkań oferowanych przez deweloperów spadła odpowiednio o 2 % i 1 %. W Krakowie średnia utrzymała poziom z listopada, zaś w Warszawie i Gdańsku wzrosła odpowiednio o 1 % i 2 %.

Katowice i Poznań - duży wzrost średniej ceny mieszkań

Katowice i Poznań były miastami, w którym odnotowano bardzo duży wzrost średniej ceny mieszkań. W Katowicach aż o 17 %! Warto więc wyjaśnić skąd się biorą tak duże podwyżki w skali zaledwie jednego miesiąca. Otóż jest to skutkiem wprowadzenia na rynek dużej puli drogich jak na dany rynek mieszkań.

We wrześniu mieliśmy do czynienia z taką sytuacją we Wrocławiu, w październiku – w Katowicach, Gdańsku i Łodzi, w listopadzie – w Poznaniu, a grudniu – ponownie w Poznaniu oraz w Katowicach. W tym drugim mieście deweloperzy wprowadzili do sprzedaży mieszkania z ceną powyżej 10 tys. zł za m2!

Średnie ceny mieszkań w ofercie deweloperów na koniec grudnia 2021 r. bigdata.rynekpierwotny.pl
Średnie ceny mieszkań w ofercie deweloperów na koniec grudnia 2021 r. bigdata.rynekpierwotny.pl

Od początku roku średnia cena ofertowa mieszkań najbardziej, bo aż o 30 % wzrosła więc właśnie w Katowicach. W pozostałych miastach podwyżki sięgały średnio od 8 % (Kraków) do 22 % w Gdańsku.

Średnie ceny mieszkań w ofercie deweloperów w 2021 r. bigdata.rynekpierwotny.pl
Średnie ceny mieszkań w ofercie deweloperów w 2021 r. bigdata.rynekpierwotny.pl

Łódź - miasto gdzie więcej sprzedano niż wprowadzono do użytku

Ciekawym przykładem jest Łódź. Deweloperzy wprowadzili tu na rynek więcej mieszkań niż sprzedali. Sytuacja była więc korzystna dla kupujących, bo mieli do wyboru coraz więcej mieszkań. Mimo to średnia cena metra kwadratowego w ofercie firm deweloperskich wzrosła w ubiegłym roku aż o 21 %. W Łodzi w poprzednich latach mieszkania były znacznie tańsze niż w pozostałych największych miastach.

W 2021 r. te dysproporcje zaczęły maleć. Ponadto wskutek rosnących cen gruntów oraz kosztów budowy, poprzeczka cenowa mocno w górę poszła. Spektakularne zmiany widoczne są szczególnie w Łodzi. Jeszcze w styczniu 78 % mieszkań w ofercie firm deweloperskich kosztowało mniej niż 7 tys. zł za metr. W grudniu udział tak tanich lokali wynosił już tylko 15 %!

Struktura cenowa mieszkań w ofercie na koniec grudnia 2021 r. bigdata.rynekpierwotny.pl
Struktura cenowa mieszkań w ofercie na koniec grudnia 2021 r. bigdata.rynekpierwotny.pl

Z podobną sytuacją mamy do czynienia we Wrocławiu, Gdańsku i Poznaniu. W 2021 r. we wszystkich analizowanych przez nas miastach wyraźnie wzrósł udział mieszkań z ceną powyżej średniej. Wygląda na to, że ceny osiągnęły poziom, który coraz mniej kupujących, zwłaszcza posiłkujących się kredytem, jest w stanie zaakceptować. Widać to wyraźnie po wynikach sprzedaży firm deweloperskich w Gdańsku, Warszawie i Wrocławiu.

Mieszkania sprzedane przez deweloperów W 2021 r., bigdata.rynekpierwotny.pl
Mieszkania sprzedane przez deweloperów W 2021 r., bigdata.rynekpierwotny.pl

Ze statystyk budowlanych GUS wynika, że popyt zaczął przenosić się do okalających największe miasta miejscowości. Mieszkania są tam średnio o 30 – 40 % tańsze.

Źródło: BiG DATA RynekPierwotny.pl

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.