News

Mniej formalności przy stawianiu garaży, parkingów i instalacji PV

Monika Byś
2023-08-03
~2 min
Głosów: 10, średnia ocen: 5
Mniej formalności przy stawianiu garaży, parkingów i instalacji PV

Rząd złagodzić wymagania dotyczące decyzji środowiskowych dla garaży, parkingów i instalacji fotowoltaicznych (PV). Według wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, rozporządzenie ma zostać wprowadzone do końca roku.

  • Rząd planuje podniesienie progów wielkości garaży, parkingów i instalacji fotowoltaicznych (PV), powyżej których wymagana jest decyzja środowiskowa.
  • Zgodnie z założeniami, przepisy mają zostać przyjęte w IV kwartale 2023 r. 

Zgodnie z opublikowanymi w środę informacjami (tj. 02.08.2023 r.), planowane rozporządzenie ma podnieść progi, powyżej których wymagane będzie uzyskanie decyzji środowiskowej dla inwestycji polegających na budowie garaży lub parkingów, zarówno na obszarach cennych przyrodniczo, jak i na pozostałych terenach. Obecnie te progi wynoszą odpowiednio 0,2 i 0,5 ha.

Nowe progi mają być zbliżone do wartości ustanowionych w prawodawstwie innych państw - Niemiec, Włoch, Czech czy Słowacji - a także do wartości obowiązujących w przypadku zabudowy przemysłowej i magazynowej. Obecnie progi dla tych obszarów wynoszą odpowiednio 0,5 i 1 ha dla obszarów cennych przyrodniczo i pozostałych terenów.

Zmiany obejmą także instalacje PV

Drugim punktem planowanej zmiany ma być usunięcie systemów fotowoltaicznych z punktu dotyczącego zabudowy przemysłowej i magazynowej. Aktualnie wartość powierzchni zabudowy, która wymaga uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla instalacji fotowoltaicznych, wynosi 0,5 ha na obszarach objętych formami ochrony przyrody i 1 ha na pozostałych obszarach.

Zgodnie z założeniami, przepisy mają zostać przyjęte w IV kwartale 2023 r. 

Źródło: PAP

Zdiagnozuj swoją działkę w OnGeo.pl

Dzięki Raportom o terenie OnGeo.pl zyskasz wiedzę o swojej działce i jej najbliższym otoczeniu. Sprawdzisz m.in. klasę gruntu, uzbrojenie terenu, mpzp, formę ochrony przyrody, zagrożenia i uciążliwości, m.in. zagrożenia powodziowe i osuwiska.

Raport o terenie, to usługa dostępna dla każdego online, umożliwia wykonanie automatycznej diagnozy działki. To kompendium wiedzy o każdej działce w Polsce, przydatne w każdej sytuacji, kiedy chcemy zweryfikować jakie cechy kryje działka. Samo generowanie Raportu o działce trwa zaledwie 5 minut i odbywa się w trybie on-line.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.