Osoby ogrzewające się węglem będą mogły kupić w internetowym sklepie Polskiej Grupy Górniczej (PGG) miał węglowy. Od 2020 r. wprowadzono zakaz sprzedaży miału odbiorcom indywidualnym, lecz niestety w związku z kryzysem energetycznym wraca do oferty.
- Klienci sklepu PGG kupią miał węglowy, który wycofany ze sprzedaży detalicznej w 2020 r. w trosce o klimat.
- Rząd tymczasowo zniósł obostrzenia w związku z kryzysem energetycznym.
- W niektórych gminach w ramach uchwał antysmogowych obowiązuje zakaz spalania miału.
Miał węglowy w sklepie PGG
Media donoszą, że w ofercie sklepu internetowego PGG ma pojawić się miał węglowy.
czytamy w komunikacie sklepu PGG
Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż miał węglowy to stosunkowo tani środek grzewczy o dobrej wartości opałowej, a możliwość zmieszania go z węglem o grubszym uziarnieniu pozwala dodatkowo na podniesienie kaloryczności opału i zapewnienie optymalnego stosunku jakości do ceny.
W 2020 r. rząd zakazał sprzedaży miału węglowego indywidualnym klientom. Decyzja ta została podyktowana troską o środowisko. Okazuje się jednak, że w dobie kryzysu energetycznego, dbałość o środowisko zeszła na dalszy plan.
Przeczytaj także:
Portal ecoreporters.pl zwraca przy tym jednak uwagę, że wojewódzkie uchwały antysmogowe zwykle wprowadzają zakaz spalania miału węglowego.
zaznacza ecoreporters.pl
W praktyce wyegzekwowanie uchwał smogowych przy dopuszczeniu miału węglowego do sprzedaży gospodarstwom domowym będzie trudne.
Więcej nowości w PGG
Przypomnijmy, że od minionego wtorku (czyli do 30 września 2022 r.) węgiel zakupiony przez internet dowiozą Kwalifikowani Dostawcy Węgla.
Kwalifikowani Dostawcy będą przewozić węgiel kupiony przez klientów w sklepie internetowym do składów zlokalizowanych w rejonie miejsca zamieszkania nabywców, a także wydawać surowiec finalnym odbiorcom. Ułatwi to klientom odbiór zamówionego surowca bez konieczności samodzielnego organizowania transportu.
zapewnił rzecznik PGG Tomasz Głogowski
Sieć będzie systematycznie rozbudowywana o kolejne województwa i powiaty.
Głogowski podkreślił, że uruchomienie przez spółkę sieci własnych dostawców wprowadza jednolity standard obsługi logistycznej w możliwie najniższych cenach transportu dla klientów finalnych.
Grupa rozważa obecnie modyfikację systemu sprzedaży w kopalniach pod kątem m.in. osób starszych i niekorzystających z internetu. Jednak głównym kanałem dystrybucji węgla opałowego ma pozostać sklep internetowy i związana z nim sieć Kwalifikowanych Dostawców Węgla.
W ostatnich tygodniach PGG poprawiała funkcjonalności swojego e-sklepu dla odbiorców indywidualnych, podniosła jednak też cenę (o ok. 20 %) i obniżyła limit jednorazowego zakupu w swoim sklepie z 5 do 3 ton.
Źródło: PGG, Bussines Insider
Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.
Zdiagnozuj działkę.
Wyszukaj na mapie!
- „Bezpieczna Wisła” - Największy Suchy Zbiornik w Polsce
- Mapa ewidencyjna - co zawiera i kiedy będzie wymagana
- Wypis i wyrys z rejestru gruntów - jak uzyskać, co zawiera, kiedy jest potrzebny
- Minimalna wielkość działki budowlanej. Na co zwrócić uwagę i jakie należy zachować odległości od granic?
- Jak sprawdzić teren zamknięty - sprawdź dowolną działkę!
- KOD ZNIŻKOWY 10% na zakup Raportu o Terenie OnGeo.pl
-
DARMOWA CHECK-LISTA:
Co sprawdzić przed zakupem działki?
70 PYTAŃ, na które musisz odpowiedzieć zanim kupisz działkę!