News

W sklepie PGG pojawi się miał węglowy

Monika Byś
2022-09-02
~2 min
Głosów: 19, średnia ocen: 5
miał węglowy

Osoby ogrzewające się węglem będą mogły kupić w internetowym sklepie Polskiej Grupy Górniczej (PGG) miał węglowy. Od 2020 r. wprowadzono zakaz sprzedaży miału odbiorcom indywidualnym, lecz niestety w związku z kryzysem energetycznym wraca do oferty.

  • Klienci sklepu PGG kupią miał węglowy, który wycofany ze sprzedaży detalicznej w 2020 r. w trosce o klimat.
  • Rząd tymczasowo zniósł obostrzenia w związku z kryzysem energetycznym.
  • W niektórych gminach w ramach uchwał antysmogowych obowiązuje zakaz spalania miału.

Miał węglowy w sklepie PGG

Media donoszą, że w ofercie sklepu internetowego PGG ma pojawić się miał węglowy.

czytamy w komunikacie sklepu PGG

Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż miał węglowy to stosunkowo tani środek grzewczy o dobrej wartości opałowej, a możliwość zmieszania go z węglem o grubszym uziarnieniu pozwala dodatkowo na podniesienie kaloryczności opału i zapewnienie optymalnego stosunku jakości do ceny.

W 2020 r. rząd zakazał sprzedaży miału węglowego indywidualnym klientom. Decyzja ta została podyktowana troską o środowisko. Okazuje się jednak, że w dobie kryzysu energetycznego, dbałość o środowisko zeszła na dalszy plan.

Portal ecoreporters.pl zwraca przy tym jednak uwagę, że wojewódzkie uchwały antysmogowe zwykle wprowadzają zakaz spalania miału węglowego.

zaznacza ecoreporters.pl 

W praktyce wyegzekwowanie uchwał smogowych przy dopuszczeniu miału węglowego do sprzedaży gospodarstwom domowym będzie trudne.

Więcej nowości w PGG

Przypomnijmy, że od minionego wtorku (czyli do 30 września 2022 r.) węgiel zakupiony przez internet dowiozą Kwalifikowani Dostawcy Węgla.

Kwalifikowani Dostawcy będą przewozić węgiel kupiony przez klientów w sklepie internetowym do składów zlokalizowanych w rejonie miejsca zamieszkania nabywców, a także wydawać surowiec finalnym odbiorcom. Ułatwi to klientom odbiór zamówionego surowca bez konieczności samodzielnego organizowania transportu.

zapewnił rzecznik PGG Tomasz Głogowski

Sieć będzie systematycznie rozbudowywana o kolejne województwa i powiaty.

Głogowski podkreślił, że uruchomienie przez spółkę sieci własnych dostawców wprowadza jednolity standard obsługi logistycznej w możliwie najniższych cenach transportu dla klientów finalnych.

Grupa rozważa obecnie modyfikację systemu sprzedaży w kopalniach pod kątem m.in. osób starszych i niekorzystających z internetu. Jednak głównym kanałem dystrybucji węgla opałowego ma pozostać sklep internetowy i związana z nim sieć Kwalifikowanych Dostawców Węgla.

W ostatnich tygodniach PGG poprawiała funkcjonalności swojego e-sklepu dla odbiorców indywidualnych, podniosła jednak też cenę (o ok. 20 %) i obniżyła limit jednorazowego zakupu w swoim sklepie z 5 do 3 ton.

Źródło: PGG, Bussines Insider

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.