Projekt noweli rozporządzenia Ministerstwa Infrastruktury zakłada, że mapy zagrożenia i ryzyka powodziowego będą sporządzane tylko w formacie PDF. Oznacza to, że nie będzie konieczności przekazywania map w formacie GEOTIFF, co pozwoli na kilkukrotne zmniejszenie objętości cyfrowych danych.
Mapy powodziowe tylko w PDF - projekt rozporządzenia
- Projekt noweli rozporządzenia Ministerstwa Infrastruktury zakłada sporządzanie map zagrożenia i ryzyka powodziowego tylko w formacie PDF,
- Planowana nowelizacja rozporządzenia ma na celu obniżenie kosztów przygotowania map zagrożenia i ryzyka powodziowego oraz usprawnienie procesu przekazywania tych map
- W OnGeo.pl znajdziesz zaktualizowane mapy zagrożenia powodziowego zgodnie z danymi udostępnionymi przez PGW Wody Polskie
Projekt nowelizacji wynika z konieczności opracowania wstępnej oceny ryzyka powodziowego, map zagrożenia powodziowego (MZP) oraz map ryzyka powodziowego (MRP), które zobowiązuje do tego tzw. "Dyrektywa Powodziowa".
Obecnie wersje kartograficzne MZP i MRP sporządza się w formatach PDF oraz GEOTIFF, jednak brak konieczności przekazywania map w formacie GEOTIFF pozwoli na łatwiejsze udostępnianie map elektronicznie w obrębie danej jednostki. Planowana nowelizacja rozporządzenia zakłada, że wykonanie MZP i MRP w wersji kartograficznej będzie zawężone do postaci plików w formacie PDF, zawierających treść map wraz z elementami pozaramkowymi. Nowela ma także na celu precyzyjne określenie wizualizacji MZP i MRP, aby uniknąć pomyłek z wersją kartograficzną tych map. Oczekiwanym efektem wprowadzenia projektu rozporządzenia jest obniżenie kosztów przygotowania MZP i MRP oraz usprawnienie procesu przekazywania tych map.
czytamy w uzasadnieniu
Obecnie MZP i MRP obejmują ponad 30 tys. km rzek, co przekłada się na konieczność przygotowania map w wersji kartograficznej w ilości 75 tys. arkuszy wszystkich rodzajów map (dla każdego formatu plików). Szacowany koszt opracowania samych plików GEOTIFF wyniósł w 2 cyklu planistycznym 5 mln zł. Objętość wszystkich wersji kartograficznych MZP i MRP w formacie PDF zajmuje ponad 600 GB, natomiast map w formacie GEOTIFF ponad 5 000 GB (5 TB)
Źródło: PAP
W OnGeo.pl znajdziesz aktualne mapy powodziowe
Mapy zagrożenia powodziowego dostępne w OnGeo.pl prezentują obszary zagrożone zalaniem dla rzek, na których prawdopodobieństwo wystąpienia powodzi wynosi 10 %, 1 % i 0.2 %. Prezentują również scenariusz całkowitego zniszczenia wału przeciwpowodziowego.
W 2022 r. opublikowano nowe MZP i MRP dla około 1 tys. km rzek oraz 19 budowli piętrzących (pozostałe obszary wskazane w przeglądzie i aktualizacji WORP w 2018 r.). Ponadto dla wybranych odcinków rzek oraz wybrzeża wykonano również aktualizację obowiązujących map zagrożenia powodziowego i map ryzyka powodziowego. Podstawą prawną tego działania jest art. 171 ust. 9 ustawy – Prawo wodne, który stanowi, że mapy mogą zostać poddane przeglądowi oraz w razie potrzeby aktualizacji częściej niż co 6 lat.
Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.
Zdiagnozuj działkę.
Wyszukaj na mapie!
- „Bezpieczna Wisła” - Największy Suchy Zbiornik w Polsce
- Mapa ewidencyjna - co zawiera i kiedy będzie wymagana
- Wypis i wyrys z rejestru gruntów - jak uzyskać, co zawiera, kiedy jest potrzebny
- Minimalna wielkość działki budowlanej. Na co zwrócić uwagę i jakie należy zachować odległości od granic?
- Jak sprawdzić teren zamknięty - sprawdź dowolną działkę!
- KOD ZNIŻKOWY 10% na zakup Raportu o Terenie OnGeo.pl
-
DARMOWA CHECK-LISTA:
Co sprawdzić przed zakupem działki?
70 PYTAŃ, na które musisz odpowiedzieć zanim kupisz działkę!