Mapa jakości powietrza – gdzie sprawdzić?

Mapa jakości powietrza – gdzie sprawdzić?
Mapa jakości powietrza – gdzie sprawdzić?
4 (80%) 5 votes

Nasze zdrowie zależne jest od jakości powietrza, którym oddychamy. W związku ze złym stanem jakości powietrza wiele osób decyduje się na zakup masek antysmogowych, oczyszczaczy powietrza, jonizatorów czy nawilżaczy, a także roślin oczyszczających powietrze. Polska jest w czołówce krajów europejskich w przypadku zanieczyszczenia powietrza. W wielu miastach Polski, pomimo wprowadzanych systemów monitorowania zanieczyszczeń oraz wprowadzania różnego rodzaju ograniczeń, nadal można zaobserwować wysoki poziom zanieczyszczenia pyłami (PM 2,5, 10) czy dwutlenkiem azotu i innymi. Za zanieczyszczenie odpowiadają przede wszystkim spalanie energetyczne, w przemyśle i gospodarstwach domowych jak również w transporcie. Mapa jakości powietrza może nam powiedzieć jaki jest stan zanieczyszczenia w całej Polsce.

Gdzie sprawdzić poziom zanieczyszczenia?

Jakość powietrza można monitorować za pomocą stron internetowych lub aplikacji mobilnych. Wśród nich można znaleźć serwisy zarówno krajowe jak i regionalne, ale również międzynarodowe. W Ongeo.pl można sprawdzić m.in. średnioroczne poziomy zanieczyszczenia powietrza pyłami drobnymi PM 2,5 i PM10, które są zobrazowane w postaci mapy jakości powietrza.

Kiedy jest smog i jakie są normy jakości powietrza?

Definicja Zanieczyszczenie powietrza mówi o obecności szkodliwych substancji w atmosferze ziemskiej, powodując negatywny wpływ na zdrowie ludzi i innych organizmów.
Smog to efekt zanieczyszczenia powietrza spowodowanego przez działalność człowieka. Powstaje na skutek skumulowania zanieczyszczeń pochodzących z nieodpowiedniego ogrzewania, motoryzacji czy przemysłu.

Pył zawieszony PM10 – jest to mieszanina substancji organicznych i nieorganicznych, zawiera substancje toksyczne m.in. WWA (wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne), metale ciężkie i ich związki, a także dioksyny i furany. Są to cząstki o średnicy mniejszej niż 10 μm (mikrometrów), które docierają do górnych dróg oddechowych i płuc oraz są szkodliwe dla oczu.

  • Poziom dopuszczalny stężenia średniorocznego: 40  μg/m3
  • Poziom dopuszczalny stężenia średniego 24-godzinnego: 50 μg/m3
  • Poziom alarmowy stężenia średniego 24-godzinnego: 300 μg/m3

Pył zawieszony PM 2,5 – jest to mieszanina stałych i ciekłych cząstek, zawiera siarkę, metale ciężkie, silnie toksyczne chemiczne związki organiczne np. WWA, alergeny jak zarodki grzybów. Są to cząstki o średnicy mniejszej niż 2,5 μm, które docierają do układu oddechowego m.in. do pęcherzyków płucnych oraz układu krążenia (przenika do krwioobiegu).

  • Poziom dopuszczalny stężenia średniorocznego: 20 μg/m3 (rok 2020)

Mapa jakości powietrza – Ongeo.pl

Stan zanieczyszczenia powietrza dla całej Polski można przedstawić w formie mapy. W Portalu Ongeo.pl, na mapie możesz odczytać informacje na temat zanieczyszczenia powietrza, które są przedstawione w sposób ciągły i dla każdej gminy. Znajdziesz tu informacje o średniorocznym zanieczyszczeniu pyłami jak i stan powietrza dla obszaru w promieniu 5 km. Informacje te pomogą Ci wybrać właściwe miejsce, zwłaszcza dla osób starszych, z małymi dziećmi czy alergików i astmatyków.

Wejdź i zobacz jak wygląda mapa jakości powietrza dla wybranej działki.

Jak sprawdzić zanieczyszczenie – informacje w Raporcie o terenie OnGeo.pl

W serwisie OnGeo.pl znajdują się dane dotyczące średniorocznego zanieczyszczenia powietrza dla całego kraju. W Raporcie o Terenie OnGeo.pl, sprawdzisz m.in. poziomy stężenia pyłów PM 2,5 i 10 dla swojej działki lub innego interesującego Cię terenu. Dzięki temu sprawdzisz czy w Twojej okolicy występuje smog.

 

Zainteresują cię również inne artykuły na blogu OnGeo:

Smog w Polsce – ranking gmin

Zanieczyszczenie powietrza w Polsce


Related Posts

Informacje o nieruchomościach – Sprawdź co zawiera Raport o Terenie OnGeo.pl

Informacje o nieruchomościach – Sprawdź co zawiera Raport o Terenie OnGeo.pl

Informacje o nieruchomościach – Sprawdź co zawiera Raport o Terenie OnGeo.pl3.6 (71.11%) 9 votes OnGeo.pl oferuje usługę dostępu do informacji o terenie dla dowolnego obszaru w Polsce- Raport o Terenie. Każdy, kto jest zainteresowany zdobyciem informacji o wybranej nieruchomości może w parę minut pobrać zestaw […]

Jak odrolnić działkę? Przekształcenie działki rolnej na budowlaną

Jak odrolnić działkę? Przekształcenie działki rolnej na budowlaną

Jak odrolnić działkę? Przekształcenie działki rolnej na budowlaną3.9 (77.14%) 28 votes Inwestycje budowlane, zarówno deweloperskie jak i prywatne, wiążą się przede wszystkim z zakupem działki. Jednakże grunty przeznaczone pod zabudowę mają wyraźnie wyższą cenę niż tereny rolne. Jednym ze sposobów tańszego pozyskania terenu pod budowę […]Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *