Koszty uzbrojenia działki

Koszty uzbrojenia działki
Koszty uzbrojenia działki
5 (100%) 6 votes

KOSZTY UZBROJENIA DZIAŁKI

Działka uzbrojona to działka, która ma przyłącza do sieci energetycznej, wodociągowej, kanalizacyjnej i gazowej.  Przyłącze do sieci energetycznej jest obowiązkowe gdy staramy się o uzyskanie pozwolenia na budowę. Informacje o uzbrojeniu działki znajdują się na mapie zasadniczej, którą możemy otrzymać w Urzędzie Kartografii i Geodezji. Przebieg między innymi linii energetycznych można sprawdzić w formie Raportu o terenie w OnGeo.pl. Budowa przyłączy wymaga sporządzenia planu sytuacyjnego na kopii aktualnej mapy zasadniczej lub mapy jednostkowej przyjętej do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego. Koszty uzbrojenia działki mogą być różne w zależności od rejonu Polski i dostawcy oraz od mocy przyłącza jego długości i rodzaju.

CENA PRZYŁĄCZA ELEKTRYCZNEGO

Przyłącze energetyczne może być napowietrzne oraz kablowe. Przyłącze napowietrzne zauważyć można głównie w starszych budynkach, obecnie odchodzi się od niego na rzecz kablowego (ziemnego) przyłącza. Do każdego przyłącza wymagana jest odpowiednia dokumentacja. Należy złożyć wniosek do zakładu energetycznego w celu uzyskania warunków technicznych przyłączenia domu do sieci. We wniosku należy określić przewidywane zużycie energii oraz czas rozpoczęcia poboru. Jako załączniki do wniosku dołączyć trzeba plan sytuacyjny, wypis z rejestru gruntów oraz dokument potwierdzający bycie właścicielem nieruchomości. Mając warunki techniczne można podpisać umowę na wykonanie przyłącza z zakładem energetycznym. Gotowe przyłącze odbiera zakład energetyczny i wykonuje inwentaryzację powykonawczą. Średni koszt przyłącza napowietrznego to 100-150 zł za 1 kW. Koszt przyłącza kablowego jest droższy i wynosi około 140-200 zł za 1 kW. W przypadku przyłącza, który ma więcej niż 200 m długości, należy dodatkowo dopłacić 30-50 zł za dodatkowy metr. W domu jednorodzinnym średnia moc przyłącza wynosi 10-15 kW.

CENA PRZYŁĄCZA WODOCIĄGOWEGO I KANALIZACYJNEGO

W przypadku przyłącza wodociągowego i kanalizacyjnego należy najpierw wystąpić z wnioskiem o warunki techniczne do wykonania przyłącza.  Uzbrojenie działki w te przyłącza niesie za sobą duże koszty oraz wiele formalności. Średnie koszty uzbrojenia działki w przyłącze wodociągowe i kanalizacyjne są podobne i przedstawiają się następująco:

Roboty związane z projektowaniem:

 • Wydanie warunków technicznych – koszt 100-150 zł
 • Projekt przyłącza kanalizacyjnego lub wodnego 1100-2000 zł
 • Opłaty geodezyjne (mapy do celów projektowych, wytyczanie przebiegu przyłącza) 700-1100 zł
 • Geodezyjna inwentaryzacja powykonawcza – 300 do 600 zł
 • Roboty montażowe przyłącza wodociągowego to koszt 1500 – 1800 zł.
 • Roboty związane z wykonaniem przyłącza kanalizacyjnego to koszt 1200 – 1500 zł

CENA PRZYŁĄCZA GAZOWEGO

Cena przyłącza gazowego zależy głównie od lokalizacji sieci gazowej od naszej działki. Tak jak w innych przypadkach najpierw należy wystąpić o warunki techniczne, których koszt to 100-150 zł. Usługi geodezyjne to koszt 1000-1600 zł. Za wykonanie projektu przyłącza zapłacimy 1500-2500 zł. Koszty przyłącza będą rosnąć wraz z odległością sieci. Za  przyłącze o długości do 15 metrów pobierana jest opłata w wysokości 1800-2200 zł. Dodatkowo zapłacimy za szafkę gazową z montażem 300-700 zł oraz odbiór przyłącza 100-150 zł.

PODSUMOWANIE

Koszty uzbrojenia działki w przyłącze elektryczne, kanalizacyjne, wodociągowe i gazowe to całkowity koszt około 18 000 zł. Ceny  zostały podane orientacyjnie i mogą się różnić w zależności od rejonu Polski oraz stawek dostawcy i wykonawcy. Niemniej jednak uzbrojenie związane jest wieloma formalnościami i dość wysokimi kosztami. Przed zakupem działki warto ją sprawdzić. Informacje na co zwrócić uwagę przy zakupie działki zostały opisane tutaj.

 

Poznaj Raporty o terenie w Geoportalu OnGeo.pl

Wygeneruj Raport o terenie dla dowolnej działki wejdź na OnGeo.pl, znajdź działkę, wybierz interesujące Cię informacje:

 • Miejscowy plan zagospodarowania
 • Granice działek
 • Obszary Natura 2000
 • Wydane pozwolenia na budowę
 • Tereny zalewowe
 • Wydane pozwolenia na budowę w sąsiedztwie
 • Spadki terenu
 • Linie energetyczne
 • Zanieczyszczenie powietrza

uzbrojenie działki, koszt przyłącza elektrycznego, koszt przyłącza gazowego, koszt przyłącza kanalizacyjnego, koszt przyłącza wodociągowego, przyłącze gazowe koszt, przyłącze elektryczne koszt, przyłącze wodociągowe koszt, koszt przyłącza gazu, koszt przyłącza wody, koszt przyłącza prądu. 


Related Posts

Informacje o nieruchomościach – Sprawdź co zawiera Raport o Terenie OnGeo.pl

Informacje o nieruchomościach – Sprawdź co zawiera Raport o Terenie OnGeo.pl

Informacje o nieruchomościach – Sprawdź co zawiera Raport o Terenie OnGeo.pl3.6 (71.11%) 9 votes OnGeo.pl oferuje usługę dostępu do informacji o terenie dla dowolnego obszaru w Polsce- Raport o Terenie. Każdy, kto jest zainteresowany zdobyciem informacji o wybranej nieruchomości może w parę minut pobrać zestaw […]

Rejestr pozwoleń na budowę – jak sprawdzić wydane pozwolenia na budowę?

Rejestr pozwoleń na budowę – jak sprawdzić wydane pozwolenia na budowę?

Rejestr pozwoleń na budowę – jak sprawdzić wydane pozwolenia na budowę?5 (100%) 5 votes Pozwolenia na budowę w Geoportalu OnGeo.pl  Interesuje Cię jakie są planowane inwestycje w wybranym obszarze, np. w miejscu gdzie planujesz budowę domu lub chciałbyś świadczyć usługi swojej firmy? Być może potrzebujesz  […]Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *