Na mapie

Sprawdź historię swojej działki na zdjęciach lotniczych

Monika Byś
2022-11-09
~4 min
Post zaktualizowany: 2024-02-15
Głosów: 205, średnia ocen: 4.5
historia działki

Chcesz sprawdzić jak zmieniło się zagospodarowanie najbliższej okolicy? A może interesuje cię historia własnej działki? Skorzystaj z narzędzia "Archiwalne zdjęcia lotnicze" dostępnego w Geoportalu Krajowym Na Mapie i w kilka minut wygeneruj raport lotniczy dla wybranego terenu. 

 • Wejdź na Geoportal Krajowy Na Mapie i pobierz raport Archiwalne zdjęcia lotnicze dla swojej działki.
 • Raport Archiwalne zdjęcia lotnicze przedstawia wybraną działkę lub teren, na tle zdjęć lotniczych wykonanych w różnych latach. Dzięki raportowi dowiesz się m.in. jak zmieniało się zagospodarowanie terenu na przestrzeni ostatnich ostatnich lat.
 • Raport zdjęć lotniczych bazuje na danych udostępnionych przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii w postaci tzw. ortofotomap.

Historia działki na archiwalnych ortofotomapach

Wejdź na Geoportal Krajowy Na Mapie i uzyskaj raport starych zdjęć lotniczych dla swojej działki lub najbliższej okolicy. 

Raport "Archiwalne zdjęcia lotnicze", zwany dalej raportem lotniczym, przedstawia wybraną działkę lub teren, na tle zdjęć lotniczych wykonanych w różnych latach. Dzięki raportowi dowiesz się chociażby jak zmieniało się zagospodarowanie terenu na przestrzeni ostatnich lat lub zyskasz materiał dowodowy, który możesz dołączyć do dokumentacji podczas ustalania stanu prawnego nieruchomości.

Budowa “Zakopianki" na archiwalnych zdjęciach lotniczych
Budowa “Zakopianki" na archiwalnych zdjęciach lotniczych, źródło: Na Mapie

Raport lotniczy bazuje na danych udostępnionych przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii w postaci tzw. ortofotomapy. Dane te przetworzyliśmy w taki sposób, aby zapewnić ich jak najlepszą wizualizacje w postaci prostego raportu. Poniżej sprawdź jak wygląda przykładowy raport dla strategicznej inwestycji w Polsce - budowy kanału żeglugowego na Mierzei Wiślanej (zobacz lokalizację na mapie).

POBIERZ PRZYKŁADOWY RAPORT ZDJĘĆ LOTNICZYCH 

Raport satelitarny w Geoportalu Na Mapie

Jeśli chcesz ocenić zmiany w zagospodarowaniu terenu na wybranym obszarze powstałe w krótkich odstępach czasu, skorzystaj z "Raportu satelitarnego" dostępnego w Geoportalu Na Mapie

POBIERZ PRZYKŁADOWY RAPORT ZDJĘĆ SATELITARNYCH

Wszystkie udostępnione satelitarne zajęcia działki obarczone są datą i godziną wykonania. Ich rozdzielczość wynosi 10x10 metrów, więc są przeznaczone do analizy większych obszarów. Przydatne są zwłaszcza do monitorowania zmian wynikających z inwestycji liniowych, takich jak budowa dróg lub linii kolejowych. Proces pobierania raportu zajmuje zaledwie 5 minut.

Dowiedz się więcej:

Jak pobrać raport z historią działki?

 1. Wejdź na stronę geoportal-krajowy.pl, a następnie kliknij przycisk "Przejdź do mapy"
 2. Wyszukaj interesujące cię miejsce. Możesz skorzystać z wyszukiwarek działek i adresów lub przybliżyć się w widoku mapy. Klikając na ikonę warstw łatwo zmienisz wyświetlaną mapę.
 3. Wybierz na pasku narzędziowym: "Archiwalne zdjęcia lotnicze" (1).
 4. Wskaż miejsce (2). Kliknij w działkę na mapie lub skorzystaj z dostępnych narzędzi wyboru terenu na mapie (3).
 5. Uzupełnij formularz, a następnie wybierz interesujące cię lata wykonania zdjęć lotniczych (4). Podaj adres e-mail, na który nasz automat wyśle twój raport (5). Zaakceptuj wymagane zgody, a potem kliknij przycisk "Opłać raport: 39 zł".
 6. Dokonaj opłaty On-line, raport wygeneruje się po kilku minutach,
Wygeneruj raport archiwalnych zdjęć lotniczych w Geoportalu Na Mapie, źródło: Na Mapie

Teraz zostaniesz przeniesiony/a na stronę raportu, a po wygenerowaniu raportu aktywuje się przycisk "Pobierz raport".

Instrukcja krok po kroku dostępna jest również w filmie na platformie youtube:

Do czego może się przydać raport z historią działki?

Przede wszystkim raport lotniczy może posłużyć jako załącznik do pełnej diagnozy działki przed kupnem lub do udokumentowania postępów inwestycyjnych na wybranym terenie. Archiwalna ortofotomapa może również stanowić materiał dowodowy dla urzędu lub sądu w sprawie, gdy zależy ci na uregulowaniu statusu prawnego nieruchomości. Stare zdjęcia lotnicze może być dowodem, jeśli chcesz udokumentować różnice pomiędzy wpisem w księdze wieczystej lub rejestrze gruntu, a stanem faktycznym.

Dzięki raportowi dowiesz się także jak długo trwała budowa domu lub poszczególnych obiektów budowlanych wchodzących w skład gospodarstwa domowego. Sprawdzisz też czy w ciągu ostatnich kilku miesięcy lub lat gmina inwestowała w rozbudowę infrastruktury technicznej, np. w poprawę jakości dróg publicznych lub w infrastrukturę sieci uzbrojenia terenu. Ponadto zobaczysz jak zmienił się krajobraz najbliżej okolicy i czy w sąsiedztwie powstały nowe budynki mieszkalne, a także potencjalnie uciążliwe miejsca, obiekty i urządzenia - fabryki, obiekty przemysłowe, tory kolejowe itp.

Raport lotniczy możesz wykorzystać również:

 • jako dodatek do ogłoszenia sprzedaży nieruchomości - dla lepszej prezentacji oferty,
 • w operacie szacunkowym wyceny nieruchomości,
 • w postępowaniach spadkowych, a także spraw sądowych związanych z nieruchomościami,
 • jako element dokumentacji projektowej,
 • w opracowaniach środowiskowych, analizie lokalizacji i innych.

Sprawdź historię działki budowlanej na przykładzie

Chcąc przedstawić przykładową historię działki wygenerowaliśmy raport dla nieruchomości znajdujących się w województwie dolnośląskim, w powiecie świdnickim, gminie Świdnica. Nowopowstałe osiedle nosi prześmiewczą nazwę "polski Dubaj", ponieważ powstało w szczerym polu. O inwestycji pisaliśmy w artykule (link do artykułu).

Zdjęcia lotnicze przedstawione w raporcie pochodzą z lat 2005 - 2021.

Osiedle „polski Dubaj” w woj. dolnośląskim na archiwalnych ortofotomapach
Osiedle „polski Dubaj” w woj. dolnośląskim na archiwalnych ortofotomapach, źródło: Na Mapie

Jak widać na powyższych zdjęciach satelitarnych, inwestycja budowlana na Dolnym Śląsku rozpoczęła się na dobre po roku 2016. Na zdjęciu z 22.05.2016 r. nie dostrzegamy jeszcze prac przygotowawczych polegających chociażby na karczowaniu terenów zalesionych i zakrzewionych. Natomiast na zdjęciu z 2019 r. widzimy już znacznie posunięte prace budowlane - nowopowstałe budynki szeregowe i domy typu bliźniak. Z biegiem lat budowa nabiera tempa. Na ostatnim zdjęciu widać wyraźnie, że roboty budowlane przeniosły się na północną część obszaru, gdzie obecnie znajduje się kolejny blok szeregowy.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.