News

Flood Hub może pomoc przewidzieć powodź

Monika Byś
2023-05-25
~2 min
Głosów: 21, średnia ocen: 5
flood hub

Światowy gigant - Google -  internetowy oficjalnie ogłosił, że ich platforma Flood Hub rozszerza swoje zasięgi, obejmując teraz także Polskę. Aplikacja pozwala z 7-dniowym wyprzedzeniem przewidzieć powódź na podstawie danych publicznych z wielu źródeł.

  • Flood Hub to zaawansowane narzędzie oparte na sztucznej inteligencji służące do przewidywania powodzi. Platforma jest inicjatywą Google.
  • Dzięki tym danym Flood Hub jest w stanie przewidzieć powodzie na danym obszarze z 7-dniowym wyprzedzeniem. 
  • Celem Flood Hub jest pomoc najbardziej narażonym i potrzebującym.
  • Platforma wykorzystuje różne publiczne źródła danych, takie jak prognozy pogody i zdjęcia satelitarne.

Czym jest Flood Hub?

Flood Hub, to zaawansowane narzędzie oparte na sztucznej inteligencji, które ma na celu przewidywanie powodzi. W obliczu globalnego kryzysu klimatycznego, wpływającego na cały świat, gigantyczna platforma internetowa doskonale zdaje sobie z tego sprawę. Dlatego podejmuje wszelkie możliwe działania, aby pomóc najbardziej narażonym i potrzebującym. 

Flood Hub działa wykorzystuje różne, publiczne źródła danych - prognozy pogody, zdjęcia satelitarne i dzięki temu jest w stanie, z wyprzedzeniem 7-dniowym przewidzieć powódź na danym obszarze. Od teraz platforma poszerza swoje usługi o Polskę. 

Aplikacja Flood Hub /Google/
Aplikacja Flood Hub /Google/

Jak to działa?

Platforma Flood Hub opiera swój algorytm na różnorodnych, publicznie dostępnych źródłach informacji, takich jak prognozy pogody czy zdjęcia satelitarne. Następnie, poprzez połączenie dwóch modeli - modelu hydrologicznego oraz modelu zalewania - dostarcza precyzyjne przewidywania dotyczące powodzi. 

Model hydrologiczny analizuje i prognozuje ilość wody przepływającej w rzekach. Natomiast drugi model  - model zalewania - identyfikuje obszary, które najprawdopodobniej zostaną dotknięte powodzią oraz określa, jak głęboka może być woda na tych obszarach.

Zobacz jak to działa! Przejdź do aplikacji i zobacz zagrożenie dla najbliższej okolicy. 

Przejdź na https://sites.research.google/floods/l/0/0/3

Sprawdź zagrożenie powodziowe dla swojej działki w OnGeo.pl

W OnGeo.pl sprawdzisz, czy Twoja działka znajduje się na terenie zagrożonym powodzią w przypadku wystąpienia znacznych opadów atmosferycznych oraz od wód gruntowych. 

Dzięki funkcjonalności serwisu OnGeo.pl w szybki sposób uzyskasz informacje o zagrożeniu powodziowym dla dowolnego obszaru, działki lub adresu w Polsce. W kilku prostych krokach znajdziesz lokalizację, która Cię interesuje, a następnie wskażesz obszar, dla którego zostanie wykonana analiza ryzyka powodziowego.

Stosowną informację otrzymasz w postaci Raportu o terenie, który zostanie wygenerowany do pliku w formacie *pdf.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.