News

Gminy dostaną dotacje do remontu pustostanów

Monika Byś
2022-11-28
~2 min
Głosów: 13, średnia ocen: 5
dotacje do remontu pustostanów

"Chcemy zachęcać samorządy do remontów pustostanów i korzystania z rządowych środków na ten cel. Dzięki temu można w szybki sposób zwiększyć liczbę mieszkań w Polsce". Tak powiedział w Otwocku wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński.

  • Gminy dostaną dotacje na remontu pustostanów z Funduszu Dopłat prowadzonego przez BGK. Wysokość dofinansowania może wynieść do 80 proc. kosztów.
  • Przystosowanie pustostanów jest szansą na zmniejszenie kolejek oczekujących na mieszkania komunalne, a także zwiększenie zasobów mieszkaniowych gmin.
  • W tym roku rozstrzygnięto 347 wniosków gmin, dzięki czemu powstanie lub zostanie zmodernizowanych prawie 5 tys. lokali. Kwota wsparcia z Funduszu Dopłat na ich realizację wyniesie ponad 853 mln zł. 195 wniosków dotyczy remontów pustostanów.

Gminy dostaną dotacje na remontu pustostanów z Funduszu Dopłat prowadzonego przez BGK. Wysokość dofinansowania może wynieść do 80 proc. kosztów.

Wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński wziął w piątek udział w konferencji przed częściowo niezamieszkałym budynkiem komunalnym w Otwocku. To tam planowany jest remont lokali dla mieszkańców z Funduszu Dopłat. Wiceminister zaznaczył, że ok. 11 proc. mieszkań w Polsce to pustostany, a większość z nich jest w rękach samorządów. Odbudowa, jak również remont takich budynków zwiększyć liczbę mieszkań w Polsce.

Jak zauważył, przystosowanie pustostanów jest szansą na zmniejszenie kolejek oczekujących na mieszkania komunalne, a także zwiększenie zasobów mieszkaniowych gmin.

Gminy dostaną dotacje do remontu pustostanów

przypomniał Uściński

W czerwcu wdrożyliśmy przepisy, które pozwalają gminom remontować takie lokale z pominięciem wielu przepisów, z minimum formalności, choć oczywiście z zachowaniem bezpieczeństwa. Na to są pieniądze rządowe, Fundusz Dopłat, z którego gminy mogą korzystać.

Poinformował, że w tym roku rozstrzygnięto 347 wniosków gmin, dzięki czemu powstanie lub zostanie zmodernizowanych prawie 5 tys. lokali. Kwota wsparcia z Funduszu Dopłat na ich realizację wyniesie ponad 853 mln zł. 195 wniosków dotyczy remontów pustostanów.

Ministerstwo informuje, że obecnie mają 150 wniosków na przyszły rok. Dodał jednak, że w 2023 r. kwota wsparcia wyniesie ponad 800 mln zł. 72 wnioski zakwalifikowane na przyszły rok dotyczą pustostanów.

Resort rozwoju pracuje nad kolejnym rozwiązaniem, które ma zwiększyć dostępność mieszkań. Mają ona na celu umożliwić wykorzystanie pustych powierzchni biurowych i handlowych. Jak podano, na podstawie uchwały samorządu będzie można zmienić przeznaczenie terenu, na którym są zlokalizowane budynki biurowe, a także obiekty handlowe o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m kw. Gmina będzie mogła wykupić na preferencyjnych warunkach 5 proc. powierzchni nowej inwestycji mieszkaniowej, a następnie przeznaczyć lokale na wynajem osobom o mniejszych dochodach.

Projekt przewiduje też, że zmiana sposobu użytkowania istniejących budynków biurowych i handlowych oraz ich przebudowa, z wyjątkiem elementów konstrukcyjnych budynku, nie będzie wymagać pozwolenia na budowę i zgłoszenia. Byłoby to czasowe rozwiązanie, na okres 2 lat.

Ministerstwo zakłada, że projekt ustawy o zmianie sposobu użytkowania niektórych budynków niemieszkalnych na budynki mieszkalne będzie rozpatrywany na początku przyszłego roku. 

Źródło: PAP

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.