News

Dane przestrzenne zastąpią tradycyjne rysunki i treści planów

Monika Byś
2023-11-21
~2 min
Głosów: 15, średnia ocen: 4.9
Dane przestrzenne zastąpią tradycyjne rysunki i treści planów

22 listopada 2023 roku nabiera mocy nowe rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii, które zakłada rezygnację z części graficznej w danych przestrzennych. Tradycyjne teksty i rysunki ustąpią miejsca cyfrowym danym.

  • 22 listopada br. wchodzi w życie rozporządzenie, które zmienia przepisy dotyczące gromadzenia danych przestrzennych oraz metadanych związanych z zagospodarowaniem przestrzennym. 
  • Proponowane zmiany obejmują dalsze uporządkowanie procesu cyfryzacji, m.in. poprzez wprowadzenie aktu prawa miejscowego - planu ogólnego dla gminy. 
  • Wyraźnym przełomem w strukturze ustaleń planów ogólnych gminy jest decyzja o zaniechaniu tworzenia części graficznej aktu oraz ustaleń w formie tekstowej.

Zmiany wynikają z ustawy z 7 lipca 2023 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, której nowe wytyczne mają zostać zrealizowane poprzez to rozporządzenie.

Pobierz tekst rozporządzenia ws. zbiorów danych przestrzennych oraz metadanych w zakresie zagospodarowania przestrzennego

Projekt zakłada szczegółowe uregulowanie sposobu gromadzenia, aktualizacji i udostępniania danych przestrzennych, rozszerzając zakres o plany ogólne gminy. Wprowadza także nowy akt prawa miejscowego, plan ogólny gminy, z załącznikiem w postaci danych przestrzennych, obejmujących m.in. 

W OnGeo.pl znajdziesz aktualne dane przestrzenne również w formie wektorowej

Poza standardową ofertą w ramach Raportu o terenie, w którym znajdziesz aktualne zbiory danych przestrzennych, w tym również najnowsze miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego i plany ogólne gminy, OnGeo.pl udostępnia dane źródłowe w formie bazy danych wektorowych. 

POBIERZ PRZYKŁADOWĄ GEOPACZKĘ DANYCH PRZESTRZENNYCH

OnGeo.pl oferuje zestaw danych CAD/GIS zawierający surowe dane źródłowe w formatach GeoPackage, DWG, DXF, GeoTif i PNG. Dzięki nowej funkcji profesjonaliści z branży projektowej otrzymają aktualną bazę danych, która znacząco usprawni i ułatwi codzienną ich pracę. Zaletą Geopaczki danych CAD/GIS jest fakt, że pobierzesz ją w zaledwie kilka minut.

Różnicą kluczową jest rezygnacja z części graficznej na rzecz jednolitych i ustandaryzowanych danych przestrzennych na skalę kraju. Nowe rozporządzenie nie tylko kontynuuje proces cyfryzacji, ale także przyczynia się do standaryzacji danych przestrzennych, dostosowując je do postępującej technologii. 

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy na temat reformy planowania przestrzennego. Wywiad z ekspertem znajdziesz na naszym kanale na platformie YouTube

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.