Z najnowszego raportu „Gmina dobra do życia” wynika, że dostęp do zieleni oraz ład przestrzenny są kluczowymi czynnikami wpływającymi na jakość życia mieszkańców danego obszaru.
Jak czynniki środowiskowe kształtują życie w gminach? Raport PAN
- Raport opracowany przy współpracy z PAN wskazuje, że jednym z głównych czynników, które powodują, że mieszkańcom gmin żyje się lepiej są ład przestrzenny oraz czynniki środowiskowe, w tym dostęp do terenów zielonych.
- Debata na okoliczność ogłoszenia wyników plebiscytu skupiła się na konieczności uwzględnienia międzynarodowych trendów związanych z ochroną środowiska w planach samorządów.
- Wśród gmin najlepiej ocenianych znalazły się: Warszawa (miasto na prawach powiatu), Osielsko (strefy podmiejskie miast na prawach powiatu), Gogolin (gminy miejskie i gminy miejsko-wiejskie z miastem powyżej 5 tys. mieszkańców) oraz Kleszczów (gminy wiejskie i miejsko-wiejskie z miastem poniżej 5 tys. mieszkańców).
Raport opracowany przez prof. Przemysława Śleszyńskiego z Instytutu Geografii i Zagospodarowania Przestrzennego Polskiej Akademii Nauk, zawiera 63 wskaźniki oceniające jakość życia we wszystkich 2477 gminach w Polsce.
Debata na temat raportu, zorganizowana przez Serwis Samorządowy PAP, skupiła się na roli samorządów lokalnych w kształtowaniu ładu przestrzennego i systemu komunalnego. Według Hanny Marliere, prezesa Green Management Group, samorząd lokalny odgrywa kluczową rolę w tworzeniu terenów zielonych oraz utrzymaniu ładu przestrzennego. Zwrócono uwagę na potrzebę stałych warunków rozwoju i przewidywalności, a także na problematykę kadencyjności władz samorządowych.
Mariusz Marszał, doradca Związku Gmin Wiejskich RP, podkreślił konieczność równowagi między interesami mieszkańców a przemysłu, jednocześnie wskazując na potrzebę stabilności finansowej jednostek samorządu terytorialnego. W debacie pojawiły się także głosy krytyki wobec kadencyjności władz samorządowych, zarówno ze strony Marliere, jak i Marszała.
W kontekście inwestycji i rozwoju społeczno-gospodarczego, prezes Marliere podkreśliła konieczność ciągłości i kierunkowości działań, jednocześnie krytykując długotrwałe procedury wydawania decyzji administracyjnych. Z kolei Marszał argumentował, że decyzje środowiskowe są oparte na uzgodnieniach i podkreślił znaczenie zapewnienia stabilności finansowej dla poprawy jakości życia mieszkańców.
Debata podkreśliła konieczność uwzględnienia międzynarodowych trendów związanych z ochroną środowiska w planach samorządów oraz postawiła pytanie o długofalową strategię, zgodnie z którą gminy powinny planować swoje działania, aby zintegrować środowisko przyrodnicze z funkcjami samorządu na dłuższy okres czasu.
Wyniki rankingu Gmina dobra do życia:
Nagrodzone gminy to:
Miasta na prawach powiatu
- Warszawa,
- Kraków,
- Zielona Góra,
- Wrocław,
- Sopot.
Strefy podmiejskie miast na prawach powiatu
- Osielsko,
- Podkowa Leśna,
- Izabelin,
- Dobra (Szczecińska),
- Kobierzyce,
- Stalowa Wola,
- Lubliniec,
- Kołobrzeg,
- Lubin,
- Nowy Tomyśl.
Gminy miejskie i gminy miejsko-wiejskie z miastem powyżej 5 tys. mieszkańców
- Gogolin,
- Kostrzyn nad Odrą,
- Władysławowo,
- Miasteczko Śląskie,
- Kalety.
Gminy wiejskie i miejsko-wiejskie z miastem poniżej 5 tys. mieszkańców
- Kleszczów,
- Dziwnów,
- Lubin,
- Jerzmanowa,
- Ustronie Morskie.
Źródło: PAP
Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.
Zdiagnozuj działkę.
Wyszukaj na mapie!
- „Bezpieczna Wisła” - Największy Suchy Zbiornik w Polsce
- Mapa ewidencyjna - co zawiera i kiedy będzie wymagana
- Wypis i wyrys z rejestru gruntów - jak uzyskać, co zawiera, kiedy jest potrzebny
- Minimalna wielkość działki budowlanej. Na co zwrócić uwagę i jakie należy zachować odległości od granic?
- Jak sprawdzić teren zamknięty - sprawdź dowolną działkę!
- KOD ZNIŻKOWY 10% na zakup Raportu o Terenie OnGeo.pl
-
DARMOWA CHECK-LISTA:
Co sprawdzić przed zakupem działki?
70 PYTAŃ, na które musisz odpowiedzieć zanim kupisz działkę!