News

Wyniki rankingu "Gmina dobra do życia"

Monika Byś
2022-12-06
~2 min
Głosów: 15, średnia ocen: 5
Gmina dobra do życia

Serwis Samorządowy PAP publikuje wyniki Rankingu "Gmina dobra do życia". Ranking przygotowano w sześciu kategoriach: wg województw, miasta na prawach powiatu, strefy podmiejskie miast na prawach powiatu, gminy z siedzibą powiatu ziemskiego, gminy miejskie i miejsko-wiejskie z miastem powyżej 5 tys. mieszkańców, a także gminy miejskie i miejsko-wiejskie z miastem poniżej 5 tys. mieszkańców.

  • Ranking „Gmina dobra do życia” pokazuje jakość życia w każdej z 2477 gmin w Polsce. Opracowano go na podstawie 63 wskaźników cząstkowych wybranych przez prof. Przemysława Śleszyńskiego z Polskiej Akademii Nauk. 
  • W załączniku pod artykułem publikujemy szersze zestawienie - po 50 najlepszych gmin w każdym ujęciu. 

Ranking „Gmina dobra do życia” pokazuje jakość życia w każdej z 2477 gmin w Polsce. Opracowano go na podstawie 63 wskaźników cząstkowych wybranych przez prof. Przemysława Śleszyńskiego z Polskiej Akademii Nauk. Wśród badanych czynników znalazły się zarówno te bezpośrednio związane z działaniami lokalnego samorządu, jak np. poziom edukacji czy dochody własne budżetów gmin w przeliczeniu na jednego mieszkańca, jak i te, które od samorządu nie zależą, ale na jakość życia mają niebagatelny wpływ, np. przeciętne wynagrodzenie czy usłonecznienie. Wszystkie razem tworzą syntetyczny Wskaźnik Jakości Życia, a jego wartość stała się podstawą lokaty w rankingu – im wyższa, tym wyższe miejsce.

Wyniki rankingu "Gmina dobra do życia"

Twórcy rankingu prezentują wyniki w pięciu kategoriach, a także w układzie wojewódzkim. Podczas gali 2 grudnia ogłoszono ścisłą czołówkę Rankingu (pierwsze trzy miejsca w każdej kategorii i pierwsze miejsce w województwie). W załączniku pod artykułem publikujemy szersze zestawienie - po 50 najlepszych gmin w każdym ujęciu. Sprawdź zatem, jak gmina prezentuje się na tle innych, porównywalnych wielkościowo, lub na tle innych ze swojego regionu.

Ranking przygotowany został we współpracy z prof. Przemysławem Śleszyńskim z Polskiej Akademii Nauk, co daje gwarancję odpowiednio dobranych wskaźników i wysokiego poziomu merytorycznego badania.

Źródło: PAP

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.