News

Brudno jak w Krakowie, czyli europejski Ranking Czystych Miast

Monika Byś
2022-03-02
~2 min
Post zaktualizowany: 2022-04-20
Głosów: 24, średnia ocen: 5
Ranking Czystych Miast

Kampania na rzecz Czystych Miast opublikowała ranking europejskich ośrodków miejskich, który pokazuje jak szykują się one do osiągnięcia zeroemisyjnej mobilności, jak wygląda kwestia ułatwień dla pieszych i rowerzystów, transport zeroemisyjny oraz działania na rzecz czystego powietrza i polityki miejskie w tym obszarze. Niestety polscy reprezentanci nie wypadli w tym zestawieniu dobrze. Ranking Czystych Miast wskazuje, że na 36 ośrodków miejskich polskie miasta uplasowały się na niechlubnych ostatnich miejscach na liście. Trójmiasto, Warszawa i Kraków zajęły na niej odpowiednio 33., 34., i 35. pozycję.

  • Warszawa, Trójmiasto i Kraków uplasowały się w ostatniej piątce rankingu. Gorzej od stolicy Małopolski wypadł jedynie Neapol.
  • Polska najgorzej wypada pod kątem czystości powietrza. Ponadto mamy również problem ze zrównoważonym transportem, co powoduje ogromne korki samochodowe w miastach.

Ranking Czystych Miast - niepokojące wyniki dla Polski

Jury komisji ocenia miasta w czterech kategoriach:

  • przestrzeń miejska, gdzie brano pod uwagę zarówno natężenie korków w mieście jak i dostępność infrastruktury dla rowerzystów i ilość zieleni miejskiej,
  • bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów,
  • dostęp do zrównoważonego transportu,
  • polityka miejsc, gdzie ocenie podlegały przede wszystkim długofalowe, proekologiczne rozwiązania.

Najlepiej ocenione w każdej z tych kategorii zostały miasta skandynawskie, czyli Oslo, Helsinki i Kopenhaga oraz Amsterdam i Paryż.

Niestety żadne z polskich miast nie znalazło się w pierwszej dwudziestce rankingu. Warszawa, Trójmiasto i Kraków uplasowały się w ostatniej piątce. Okazuje się zatem, że gorzej od stolicy Małopolski wypadł jedynie Neapol.

Gdzie tkwi problem?

Jak to możliwe, że Kraków, nominowany po raz kolejny do tytułu Zielonej Stolicy Europy tak źle wypadł w rankingu? Oczywiście, jak łatwo się domyślić, najgorzej wypadamy pod kątem czystości powietrza. Mamy również problem ze zrównoważonym transportem, a polskie miasta są aż nadto zakorkowane.

Czy wiesz, że...

Generując Raport o Terenie możesz sprawdzić do jakiego miejsca dojedziesz samochodem np. w 30 lub 60 minut oraz gdzie możesz dojść pieszo np. w 10 minut.

Mapa zasięgu dojazdu i dojścia to narzędzie, które w szybki i estetyczny sposób zwizualizuje Ci, jaką odległość pokonasz samochodem i pieszo w określonym czasie wokół wskazanej działki. Dzięki temu z łatwością zweryfikujesz czy kupując dom w konkretnej lokalizacji, zdążysz samochodem do pracy w maksymalnie pół godziny. Mapa OnGeo dotycząca zasięgu czasowego występuje w dwóch wersjach, czyli mapa dojścia pieszego oraz mapa dojazdu samochodowego.

Więcej informacji sprawdzisz tutaj ->Mapa zasięgu czasu dojazdu i dojścia w Raporcie o Terenie

Przez to, że budujemy miasta podporządkowane ruchowi samochodowemu, dużo tracimy. W tej chwili miasta stanowią duże zagrożenie dla swoich mieszkańców. Są to zagrożenia związane z zatrutym powietrzem, z powstawaniem wysp ciepła w upalne dni czy zagrożenia dla zdrowia psychicznego i rozwoju wspólnot.

Adam Orzechowski, działacz organizacji Miasto jest Nasze

Powinno smucić nas to, że w ogólnoeuropejskim badaniu, polskie miasta zajmują trzy z czterech ostatnich miejsc. Właściwie powinno nas to przerażać. Problem dotyczy całej Polski i także wielu miast, które nie znalazły się w badaniu.

Źródło: KRN

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.