News

50 mln zł na antysmogowe inwestycje w Krakowie w ramach Stop Smog

Monika Byś
2022-02-22
~3 min
Post zaktualizowany: 2022-05-27
Głosów: 27, średnia ocen: 5
antysmogowe inwestycje w Krakowie

Urząd Miasta Kraków poinformował, że jego przedstawiciele zawarli porozumienie z NFOŚiGW dotyczące realizacji rządowego programu Stop Smog. W ubiegłym tygodniu przyjęto regulamin programu przygotowany przez miasto. Stolica Małopolski pozyska w ten sposób aż 50 mln zł na inwestycje z zakresu poprawy jakości powietrza. Zobacz na jakie antysmogowe inwestycje w Krakowie magistrat wyda te pieniądze. 

  • Program Stop Smog jest przeznaczony dla gmin położonych na obszarze, gdzie obowiązuje tzw. uchwała antysmogowa.
  • Program skierowano w szczególności do gospodarstw domowych dotkniętych ubóstwem energetycznym, tj. najmniej zamożnych gospodarstw w gminie.
  • Na realizację rządowego programu Stop Smog w latach 2021–2024 przeznaczono 50 mln zł. Z czego kwota dofinansowania stanowi 69 % i wynosi 34,5 mln zł.

Stop Smog

Od 1 stycznia 2021 roku Ministerstwo Klimatu i Środowiska wraz z NFOŚiGW przejęli od Ministerstwa Rozwoju i Technologii zadania związane z wdrażaniem programu Stop Smog. Tym samym NFOŚiGW kontynuuje współpracę z gminami na mocy dotychczas zawartych porozumień o współfinansowanie realizacji przedsięwzięć niskoemisyjnych ze środków Funduszu Termomodernizacji i Remontów. 

Program Stop Smog jest przeznaczony dla gmin położonych na obszarze, gdzie obowiązuje tzw. uchwała antysmogowa. Wśród takich gmin jest właśnie Kraków. Program skierowany jest w szczególności do gospodarstw domowych dotkniętych ubóstwem energetycznym, tj. najmniej zamożnych gospodarstw w gminie. Dofinansowanie dotyczy:

  • przedsięwzięć obejmujących zarówno wymianę, jak i likwidację wysokoemisyjnych źródeł ciepła na niskoemisyjne,
  • termomodernizację jednorodzinnych budynków mieszkalnych,
  • podłączenie do sieci ciepłowniczej lub gazowej.

Polecamy wpis: Jakość powietrza, jak zmienił się poziom zanieczyszczenia w Twojej miejscowości

Paweł Ścigalski, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Jakości Powietrza, poinformował na Twitterze, że w ubiegłym tygodniu Rada Miasta przyjęła regulamin realizacji przedsięwzięć niskoemisyjnych w ramach programu Stop Smog. 

Antysmogowe inwestycje w Krakowie

Porozumienie podpisane między NFOŚiGW, a magistratem dotyczy przede wszystkim współfinansowania przedsięwzięć niskoemisyjnych, ze środków Funduszu Termomodernizacji i Remontów. Kraków pozyskał środki na wymianę lub likwidację źródeł ciepła i termomodernizację w 944 budynkach jednorodzinnych na terenie gminy miejskiej Kraków.

wskazuje UM Kraków

Na realizację rządowego programu Stop Smog w latach 2021–2024 przeznaczono 50 mln zł. Z czego kwota dofinansowania stanowi 69 % i wynosi 34,5 mln zł. To pierwsze tak duże bezzwrotne dofinansowanie na przedsięwzięcia z zakresu poprawy jakości powietrza, pozyskane przez miasto w ostatnich latach.

Ścigalski w rozmowie z LoveKrakow.pl poinformował, że Kraków dopiero przyjął program, gdyż miał wcześniej do niego zastrzeżenia. Pierwotnie gmina w tym programie brała na siebie rolę inwestora, co mogło później stwarzać problemy związane z rozliczeniami. Poinformował, że zapisy programu zmieniono jednak z początkiem 2021 roku. W ramach modyfikacji skrócono z 10 do 5 lat okres po zakończeniu porozumienia dla działań i zobowiązań gminy oraz beneficjenta, zmniejszono wymaganą redukcję na ciepło grzewcze do 30 %, rozszerzono katalog kosztów kwalifikowanych o instalacje OZE oraz poprawiono niektóre warunki udziału mieszkańców w programie.

Polecamy wpis: Antysmogowy generator fali uderzeniowej sposobem na walkę ze smogiem

Czy wiesz, że...

W Raportach o Terenie OnGeo możesz sprawdzić jakość powietrza w Twojej okolicy?

Generując Raport o Terenie dotyczący jakości powietrza dowiesz się jakie jest średnioroczne zanieczyszczenie pyłami zawieszonymi zarówno dla Twojej działki, jak i okolicy w promieniu 5 km od granic wskazanej nieruchomości. Niniejsze dane przedstawiono za pomocą czytelnej mapy z podziałem na 7-stopniową barwną skalę zanieczyszczeń. Dodatkowo otrzymasz statystyki w formie tabelarycznej z uwzględnieniem norm jakości powietrza dla pyłów średnich PM10 oraz drobnych - PM2,5.

Dowiedz się więcej z artykułu → Mapa jakości powietrza gdzie sprawdzić?

Pobierz przykładowy Raport o działce → TUTAJ

Kluczowe są zapisy uchwały antysmogowej

Pierwszą w Polsce uchwałę antysmogową przyjęto dla Krakowa 15 stycznia 2016 roku. Ustawa wprowadziła zakaz palenia zarówno węglem, jak i drewnem na terenie całego miasta od 1 września 2019 r. Ponadto to przełomowe rozwiązanie prawne było możliwe dzięki działaniom Krakowskiego Alarmu Smogowego, którego aktywiści zabiegali o jej wprowadzenie. Rok później, 23 stycznia 2017 roku po kampanii działaczy antysmogowych udało się doprowadzić do przyjęcia uchwały antysmogowej dla województwa małopolskiego. Od tego czasu aż 13 kolejnych województw przyjęło własne uchwały wzorując się na zapisach przyjętych w Małopolsce.

Uchwała zakłada, że wszystkie pozaklasowe kotły na węgiel lub drewno, które nie spełniają wymogów co najmniej klasy 3., muszą zostać zlikwidowane do końca 2022 roku. Ponadto osobom, które nie dostosują się do tych przepisów będzie groził mandat do 500 zł lub kara grzywny do 5000 zł.

Źródło: GLOBEnergia, UM Kraków, Stop Smog, LoveKrakow.pl, Licznik Kopciuchów, Twitter

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.