News

Antysmogowy generator fali uderzeniowej sposobem na walkę ze smogiem

Monika Byś
2022-01-17
~2 min
Post zaktualizowany: 2022-04-19
Głosów: 27, średnia ocen: 5
Antysmogowy generator fali uderzeniowej

Władze samorządowe w Polsce szukają skutecznych sposobów na walkę z trującym smogiem. Jak powszechnie wiadomo, najskuteczniejszym rozwiązaniem jest wymiana przestarzałych kotłów, jednak tempo wprowadzania zmian jest niewystarczające. W tym przypadku pomocne będą nowe technologie. Taką nowość testuje Kalwaria Zebrzydowska, na terenie której został uruchomiony antysmogowy generator fali uderzeniowej.

  • Pracownicy Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie uruchomili na terenie Kalwarii Zebrzydowskiej antysmogowy generator fali uderzeniowej. 12 stycznia w godzinach 17:00 - 19:00 został przeprowadzony jego pierwszy test.
  • Według wstępnych wyników pracy urządzenia, jego działanie wykazało średnią 20 % redukcję stężenia pyłu PM10 w warstwie smogu na wysokości do 100 m w odległości 10 m od osi generowania fal uderzeniowych w cykl 11 minut składający się ze 110 eksplozji.
  • Planowane uruchomienie generatora będzie następowało w okresach zagrożenia wystąpienia przekroczeń norm jakości powietrza w zakresie poziomu pyłów. Gmina ostrzega, że będzie jednak to się wiązało wystąpieniem hałasu.

Władze Kalwarii Zebrzydowskiej dostrzegają problem ze smogiem

Władze Miasta Kalwarii Zebrzydowskiej dostrzegają problem związany z zanieczyszczeniem powietrza i występowaniem smogu na terenie gminy. Dlatego władze miasta otwarte są na innowacyjne projekty, które mogą wpłynąć na poprawę jakości powietrza. W związku z czym pracownicy Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie uruchomili na terenie Kalwarii Zebrzydowskiej antysmogowy generator fali uderzeniowej. 12 stycznia w godzinach 17:00 - 19:00 został przeprowadzony jego pierwszy test.

Antysmogowy generator fali uderzeniowej - co to jest?

Czemu służy technologia? AGH o wynalazku poinformowała w 2020 roku. Celem projektu realizowanego w Polsce jest przeprowadzenie szeregu badań przy użyciu antysmogowego generatora fali uderzeniowej mających w interwencyjny sposób zredukować przekroczenia norm stężeń pyłów PM2.5 i PM10 z możliwie jak największego obszaru. Według wstępnych wyników pracy urządzenia, jego działanie wykazało średnią 20 % redukcję stężenia pyłu PM10 w warstwie smogu na wysokości do 100 m (pomiary pionowe, co 1 m) w odległości 10 m od osi generowania fal uderzeniowych w cykl 11 minut składający się ze 110 eksplozji.

Polecamy wpis: Mapa jakości powietrza gdzie sprawdzić?

W ten sposób być może w niedalekiej przyszłość lokalne władze będą przeciwdziałać tworzeniu się smogu na terenie Kalwarii Zebrzydowskiej.

Chodzi o rodzaj "działa", które strzela w powietrze falami dźwiękowymi. Wystrzał z tuby generuje huk i falę uderzeniową, która wypycha smog kilkaset metrów w górę - poza zasięg nosów i płuc mieszkańców. Pył PM 10 wystrzelony w górę nie będzie już groźny dla ich zdrowia. Podobnego urządzenia rolnicy używają do ochrony pól przed gradem, lecz zdaniem naukowców AGH urządzenie sprawdzi się też w walce ze smogiem. Podobne badania zostały przeprowadzone także w Skawinie - informuje gmina w komunikacie.

Antysmogowy generator fali uderzeniowej, FOT. Gmina Kalwaria Zebrzydowska
Antysmogowy generator fali uderzeniowej, FOT. Gmina Kalwaria Zebrzydowska

W czasie pierwszych prób z wykorzystaniem generatora zbadano za pomocą drona jakość powietrza w najbliższym otoczeniu za pomocą mierników jakości Airly. Otrzymane wyniki badań w najbliższym czasie zostaną poddane dokładnym badaniom.

Antysmogowy generator fali uderzeniowej, FOT. AGH
Antysmogowy generator fali uderzeniowej, FOT. AGH 

Planowane uruchomienie generatora będzie następowało w okresach zagrożenia wystąpienia przekroczeń norm jakości powietrza w zakresie poziomu pyłów. Gmina ostrzega, że będzie jednak to się wiązało wystąpieniem hałasu. Do 15 lutego 2022 roku na terenie Zakładu Mebloform Sp. z o.o. zlokalizowanego przy al. Jana Pawła II 5,w Kalwarii Zebrzydowskiej w godzinach od 7:00 do 20:00 może dochodzić do hałasu w związku z prowadzeniem badań naukowych przez naukowców AGH.

Źródło: Gmina Kalwaria Zebrzydowska, naukawpolsce.pl, AGH

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.