Kod TERYT czyli Krajowy Rejestr Urzędowy Podziału Terytorialnego Kraju jest często podstawą do identyfikacji jednostki przestrzennej. W pewnych aspektach posługiwanie się kodem jest dużo bardziej praktyczne – wyklucza nam pomylenie miast o tych samych nazwach czy od razu mówi nam o tym czy mamy do czynienia z gminą wiejską czy miejską. Czym jest kod TERYT i jakie są jego składowe? Czy te ciągi cyfr są w jakiś sposób usystematyzowane? Oraz gdzie i w jakiś sposób znaleźć numer TERYT działki?
Czym jest kod TERYT?
- Krajowy Rejestr Urzędowy Podziału Terytorialnego Kraju jest to urzędowy rejestr podziału terytorialnego Polski.
- Następne dwie cyfry oznaczają numer powiatu, a kolejne informują o dalszych stopniach podziału terytorialnego – gminę, miasto czy dzielnice.
Co oznaczają cyfry kodu TERYT?
Krajowy Rejestr Urzędowy Podziału Terytorialnego Kraju jest to urzędowy rejestr podziału terytorialnego Polski, prowadzany od roku 1998 przez Główny Urząd Statystyczny. Rejestr ten stanowi standard identyfikacji terytorialnej dla organów prowadzących urzędowe rejestry i systemy zarządzania informacją w jednostkach administracji publicznej. Kod jest ciągiem cyfr, który pozwala określić szczegółowość położenia geograficznego z dokładnością do miejscowości i ulic. Oczywiście znajomość wszystkich sygnatur jest wręcz niemożliwa, więc pomocna może tutaj być wyszukiwarka kodów TERYT dostępna na stronie GUS’u. Warto jednak wiedzieć jakie są składowe kodu. Pierwsze dwie cyfry oznaczają numer województwa, gdzie pierwsza z nich wynosi 02, a ostania 32 – wszystkie numery są parzyste. Jeśli numer nie spełnia tych warunków jest błędny, lub nie mamy do czynienia z kodem z bazy TERYT.
Poznaj Kod TERYT polskich województw:
- dolnośląskie 02,
- kujawsko-pomorskie – 04,
- lubelskie – 06,
- lubuskie – 08,
- łódzkie – 10,
- małopolskie – 12,
- mazowieckie – 14,
- opolskie – 16,
- podkarpackie – 18,
- podlaskie – 20,
- pomorskie – 22,
- śląskie – 24,
- świętokrzyskie – 26,
- warmińsko-mazurskie – 28,
- wielkopolskie – 30,
- zachodniopomorskie – 32
Następne dwie cyfry oznaczają numer powiatu, a kolejne informują o dalszych stopniach podziału terytorialnego – gminę, miasto czy dzielnice. Pozwala to uniknąć problemów z identyfikacją miast, które mają takie same/podobne nazwy, jak np. Opole, leżące w województwie Opolskim, ale także Lubelskim. Ostatnia cyfra mówi nam o rodzaju jednostki gminnej: miejskiej lub wiejskiej. Tak więc kod TERYT o numerze – 1261011, oznacza że mamy do czynienia z województwem Małopolskim (12), powiatem m. Kraków (61) i gminą miejską Kraków (011).
Pod TYM adresem mogą Państwo pozyskać wiele danych lokalnych dotyczących Krakowa – m. in. rejestr MPZP, pozwoleń na budowę czy dane dotyczące zanieczyszczenia powietrza.
Ostatnia cyfra numeru TERYT dokładnie precyzuje nam o jaki rodzaj jednostki chodzi:
1 – gmina miejska,
2 – gmina wiejska,
3 – gmina miejsko-wiejska,
4 – miasto w gminie miejsko-wiejskiej,
5 – obszar wiejski w gminie miejsko-wiejskiej,
8 – dzielnica w m.st. Warszawa,
9 – delegatury miast: Kraków, Łódź, Poznań i Wrocław
Dane lokalne dostępne są również dla innych dużych miast Polski! – sprawdź informacje o inwestycjach budowlanych prowadzonych na terenie wybranej gminy oraz jakie pozwolenia budowlane zostały ostatnio wydane i statusy ostatnio złożonych wniosków budowlanych! Ponadto dane lokalne zawierają informacje o formach ochrony przyrody oraz miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego – o tym dlaczego warto go sprawdzić pisaliśmy tutaj
Kody te pozwalają nam określić numerycznie i indywidualnie jeszcze bardziej szczegółowo interesujący nas adres, a wcześniej podana wyszukiwarka pozwala na sprawdzenie i tych składowych numeru TERYT działki. Umiejętność sprawnego wyszukania kodu i znajomość podstawowych informacji dotyczących poprawności kodu, może być bardzo przydatna w przypadku chęci pozyskiwania dotacji, sprawdzania numerów ksiąg wieczystych czy wyszukiwaniu informacji w Banku Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego.
Redaktor i przedstawiciel portalu OnGeo.pl
Zdiagnozuj działkę.
Wyszukaj na mapie!
- Zdjęcia satelitarne ukazują dramatyczny obraz powodzi w Polsce
- Darmowe szkolenie z planowania przestrzennego dla JST i planistów – zapisz się już dziś!
- Polskie miasta nie radzą sobie z reklamowym bałaganem
- Jak sprawdzić pozwolenie na budowę? Czy została wydana zgoda?
- Sprawdź aktualne stany wód i prognozy powodziowe w Twojej okolicy
- KOD ZNIŻKOWY 10% na zakup Raportu o Terenie OnGeo.pl
-
DARMOWA CHECK-LISTA:
Co sprawdzić przed zakupem działki?
70 PYTAŃ, na które musisz odpowiedzieć zanim kupisz działkę!