Od stycznia br. działa Cyfrowa Książka Obiektu Budowlanego CKOB, czyli aplikacja umożliwiająca prowadzenie książki obiektu budowlanego w wersji elektronicznej. Z dumą informujemy, że projekt e-książki obiektu budowlanego powstał we współpracy Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego i firmy Smallgis, która również zbudowała geoportal OnGeo.pl.
Cyfrowa Książka Obiektu Budowlanego - CKOB
- Elektroniczna Książka Obiektu Budowlanego (c-KOB) jest oficjalną rządową aplikacją do prowadzenia cyfrowej książki obiektu budowlanego.
- Projekt i wykonanie tego innowacyjnego narzędzia dla branży budowlanej umożliwiła firma Smallgis, założyciel OnGeo.pl.
- Aby założyć CKOB inwestor musi wejść na stronę https://c-kob.gunb.gov.pl
- Od stycznia 2023 r. książkę obiektu budowlanego można prowadzić zarówno w postaci elektronicznej, jak i papierowej.
Elektroniczna Książka Obiektu Budowlanego (c-KOB) jest oficjalną rządową aplikacją do prowadzenia cyfrowej książki obiektu budowlanego. Jej głównym celem jest zapewnienie dokumentacji i rejestracji postępu prac budowlanych obiektów budowlanych, które nie wymagają prowadzenia dziennika budowy. Dzięki niej właściciele lub zarządcy budynku mogą wprowadzać informacje o obiekcie budowlanym, ekspertyzy i opinie techniczne, decyzje, postanowienia, zaświadczenia i inne dokumenty wydawane przez organy administracji publicznej dotyczące obiektu.
Projekt i wykonanie tego innowacyjnego narzędzia dla branży budowlanej umożliwiła firma Smallgis, założyciel geoportalu OnGeo.pl. Dzięki zaangażowaniu i doświadczeniach specjalistów z wielu dziedzin - budowlańców, geodetów, planistów, programistów i inżynierów zarządzania projektami - stworzyliśmy narzędzie, dzięki któremu znacznie sprawniej zbierzesz wszystkie najważniejsze informacje o obiekcie budowlanym. Od teraz korzystanie z Cyfrowej Książki Obiektu Budowlanego CKOB wymaga jedynie dostępu do Internetu.
Cyfrową Książkę Obiektu Budowlanego CKOB znajdziesz na stronie Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego pod adresem https://c-kob.gunb.gov.pl
Jak założyć Cyfrową Książkę Obiektu Budowlanego?
- Wejdź na stronę internetową https://c-kob.gunb.gov.pl
- Wybierz przycisk “Zaloguj”, a następnie “Zaloguj się się węzłem krajowym”;
- Po przekierowaniu na stronę CKOB, wybierz usługę potwierdzającą tożsamość i zaloguj się za jej pomocą do systemu;
Instrukcja wideo założenia Cyfrowej Książki Obiektu Budowlanego dostępna jest na platformie youtube.com:
Co umożliwia Cyfrowa Książka Obiektu Budowlanego?
Cyfrowa Książka Obiektu Budowlanego umożliwia wprowadzenie całkowicie elektronicznego obiegu dokumentacji w obszarze budownictwa w administracji publicznej. Właściciele lub zarządcy budynków mogą umieszczać z niej wpisu w zakresie:
- informacji o obiekcie budowlanym,
- swoich danych osobowych,
- ekspertyz i opinii technicznych,
- przeglądów technicznych, konserwacji oraz napraw urządzeń przeciwpożarowych,
- robót budowlanych,
- katastrof budowlanych,
- decyzji, postanowień, zaświadczeń i innych dokumentów wydanych przez organy administracji publicznej, dotyczących obiektu budowlanego
Czy CKOB jest obowiązkowa?
Prowadzenie książki obiektu budowlanego jest obowiązkowe dla budynku, gdzie będzie prowadzona działalność gospodarcza (np. restauracja, sklep) i obiektu niebędącego budynkiem, którego projekt architektoniczno-budowlany i projekt techniczny wymaga sprawdzenia pod względem zgodności z przepisami techniczno-budowlanymi.
Na razie jednak nie ma konieczności prowadzenia książki obiektu budowlanego w wersji elektronicznej. Od stycznia 2023 r. książkę obiektu budowlanego można prowadzić zarówno w postaci elektronicznej jak i papierowej.
Obowiązek prowadzenia książki obiektu budowlanego nie obejmuje:
- domów jednorodzinnych, budynków garażowych i gospodarczych w zabudowie jednorodzinnej,
- obiektów budowlanych budownictwa zagrodowego i letniskowego,
- obiektów na zgłoszenie, dla których nie jest wymagane uzyskanie pozwolenia na budowę (wymienionych w art. 29 ust. 1 i ust. 2 ustawy Prawo budowlane) - z wyłączeniem sieci gazowych,
- dróg lub obiektów mostowych, dla których jest prowadzona książka drogi lub książka obiektu mostowego na podstawie przepisów o drogach publicznych.
Źródło: Smallgis, GUNB
Zdiagnozuj działkę z OnGeo.pl
Zakup działki to poważna decyzja, a sam wybór nieruchomości często wiąże się z dużym stresem. Chcąc się zabezpieczyć nie możesz polegać wyłącznie na informacjach od sprzedawcy, bo może on być świadomy wszystkich zagrożeń i ograniczeń, które kryje działka. Pamiętaj, że tylko rzetelna diagnoza działki może uwolnić Cię od stresu przed popełnieniem błędu.
Raport o Terenie, to usługa dostępna dla każdego online, umożliwia wykonanie automatycznej diagnozy działki. Raport o Terenie to kompendium wiedzy o każdej działce w Polsce, przydatny jest w każdej sytuacji, kiedy chcemy zweryfikować jakie cechy kryje działka. Samo generowanie Raportu działki trwa zaledwie 5 minut i odbywa się w trybie on-line.
Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.
Zdiagnozuj działkę.
Wyszukaj na mapie!
- „Bezpieczna Wisła” - Największy Suchy Zbiornik w Polsce
- Mapa ewidencyjna - co zawiera i kiedy będzie wymagana
- Wypis i wyrys z rejestru gruntów - jak uzyskać, co zawiera, kiedy jest potrzebny
- Minimalna wielkość działki budowlanej. Na co zwrócić uwagę i jakie należy zachować odległości od granic?
- Jak sprawdzić teren zamknięty - sprawdź dowolną działkę!
- KOD ZNIŻKOWY 10% na zakup Raportu o Terenie OnGeo.pl
-
DARMOWA CHECK-LISTA:
Co sprawdzić przed zakupem działki?
70 PYTAŃ, na które musisz odpowiedzieć zanim kupisz działkę!