News

Cena węgla w czerwcu 2023

Monika Byś
2023-06-06
~3 min
Głosów: 17, średnia ocen: 5
Cena węgla w czerwcu 2023

Ceny węgla w czerwcu 2023 nadal utrzymują tendencje spadkową. Obecnie węgiel na całym świecie jest dostępny w najniższych cenach od ponad roku, co oznacza obniżkę nawet o 80%. W portach ARA cena węgla wynosi około 356 zł za tonę. W internetowym sklepie PGG kosztuje natomiast 1420 zł za tonę.

 • Cena węgla w czerwcu 2023 utrzymuje tendencję spadkową. Węgiel na świecie jest najtańszy od ponad roku, obniżka wynosi nawet 80%.
 • W portach ARA węgiel kosztuje około 356 zł za tonę.
 • Cena węgla w Polsce również maleje, PGG oferuje węgiel od 1420 zł za tonę.
 • Dystrybucja węgla przez gminy i pośredniczące podmioty spowodowała znaczące obniżenie cen na rynku. Ministerstwo Aktywów Państwowych szacuje, że w gminach pozostało około 1% całego dostarczonego wolumenu węgla.
 • Gminy mogą sprzedawać węgiel do 31 lipca 2023 roku.

Wprowadzenie dystrybucji węgla przez gminy i pośredniczące podmioty węglowe, zgodnie z ustawą o zakupie preferencyjnym, wpłynęło na znaczące obniżenie cen oferowanych na rynku przez podmioty prywatne z 4-3,5 tys. zł za tonę do około 2000 zł za tonę. Obecnie węgiel jest dostępny w bardziej przystępnych cenach. 

Ceny węgla w marketach 

Ceny węgla w popularnych marketach - np. OBI, Castorama - są najwyższe:

 • CASTORAMA - ekogroszek lub węgiel orzech kosztują około 42-45 zł za worek o wadze 20 kilogramów,
 • Leroy Merlin - za ekogroszek w worku 25 kg trzeba zapłacić 52 zł, za węgiel orzech w worku 20 kg - 40 zł. 
 • OBI - ekogroszek w worku 20 kg kosztuje 40 zł, a tona groszku workowanego to 2000 zł. W tej samej cenie jest także węgiel orzech.

Ceny węgla w składach 

Jeśli chodzi o ceny węgla w składach, to w ciągu kilku tygodni cena węgla w prywatnych składach spadła z ponad 3500 zł za tonę do poziomu cen oferowanych przez samorządy, czyli około 2000 zł za tonę.

Obecnie szacuje się, że w gminach pozostało około 1% całego dostarczonego wolumenu węgla. Mieszkańcy mają możliwość składania wniosków na zakup węgla do 30 czerwca 2023, a gminy mogą sprzedawać węgiel do 31 lipca 2023.

Cena węgla w sklepie PGG

W sklepie internetowym dla klientów indywidualnych Polskiej Grupy Górniczej (PGG), największego polskiego producenta węgla, oferowane są różne odmiany węgla i ekogroszku, a także miał. Cena węgla w sklepie PGG jest dość przystępna, a co ważne, węgiel jest stale dostępny. Na przykład: 

 • Pieklorz lub Karlik Ekogroszek luz wynosi 1520 zł za tonę, 
 • orzecha lub kostki to 1470 zł za tonę, 
 • węgiel groszek trzeba zapłacić 1420 zł za tonę.

Od 4 maja PGG uruchomiło promocję na sprzedaż węgla, dzięki której można zaoszczędzić na zakupie węgla i jednocześnie zabezpieczyć zapasy na przyszły sezon grzewczy. Warto zauważyć, że dostępność węgla i jego ceny na jesień są trudne do przewidzenia. Więcej informacji na temat tej promocji można znaleźć w e-sklepie PGG.

Jeśli chodzi o Tauron, cena ekogroszku wynosi obecnie około 1439 zł za 800 kg (paleta 40x20 kg) dla ekogroszku JARET plus oraz 1479 zł za 800 kg (paleta 40x20 kg) dla ekogroszku TAURON Ekogroszek. Natomiast za Ekogroszek JARET plus® BIG BAG trzeba zapłacić 1798,75 zł za tonę.

Cena węgla w czerwcu 2023 notowania ARA

Na rynku światowym, według notowań ARA, cena tony węgla wynosi obecnie 87,45 dolarów (na dzień zamknięcia 1 czerwca), co przekłada się na około 365 zł. W porównaniu, miesiąc temu (4 maja) za tonę węgla płaciło się 128 dolarów, czyli około 529 zł za tonę. Widoczna jest kontynuacja tendencji spadkowej.

Źródło: muratorplus.pl

Zdiagnozuj swoją działkę w OnGeo.pl

Dzięki Raportom o terenie OnGeo.pl zyskasz wiedzę o swojej działce i jej najbliższym otoczeniu. Sprawdzisz m.in. klasę gruntu, uzbrojenie terenu, mpzp, formę ochrony przyrody, zagrożenia i uciążliwości, m.in. zagrożenia powodziowe i osuwiska.

Raport o terenie, to usługa dostępna dla każdego online, umożliwia wykonanie automatycznej diagnozy działki. To kompendium wiedzy o każdej działce w Polsce, przydatne w każdej sytuacji, kiedy chcemy zweryfikować jakie cechy kryje działka. Samo generowanie Raportu o działce trwa zaledwie 5 minut i odbywa się w trybie on-line.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.