News

Prawie 2300 gmin zarejestrowanych po węgiel

Monika Byś
2022-11-15
~2 min
Głosów: 13, średnia ocen: 5
2300 gmin zarejestrowanych po węgiel

Obecnie mamy prawie 2300 gmin zarejestrowanych po węgiel po preferencyjnej cenie - poinformował w poniedziałek wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda.

  • Na dziś zarejestrowało się ok. 2,3 tys. gmin na prawie 2,5 tys. wszystkich w Polsce. To świadczy, że program jest w zasadzie powszechny - mówi na konferencji prasowej Karol Rabenda.
  • Obecnie w kraju jest ok. 150 punktów odbioru, do których państwowe spółki dostarczają węgiel. To tam odbiorcy indywidualni, a także samorządy mogą kupić węgiel po preferencyjnej cenie.
  • Według rozporządzenia do ustawy, do sprzedaży gminom z przeznaczeniem do zakupu preferencyjnego uprawnione są: Polska Grupa Górnicza, PGE Paliwa, Węglokoks i Węglokoks Kraj, Tauron Wydobycie oraz Lubelski Węgiel Bogdanka.

powiedział Rabenda na konferencji prasowej

Na dziś zarejestrowało się ok. 2,3 tys. gmin na prawie 2,5 tys. wszystkich w Polsce. To świadczy, że program jest w zasadzie powszechny.

Jak przypomniał, w ustawie o dystrybucji węgla przez samorządy są mechanizmy, pozwalające na dostęp do tego paliwa po preferencyjnej cenie dla mieszkańców tych gmin, które się jeszcze do programu dystrybucji nie zgłosiły. Mogą ich obsługiwać podmioty prywatne, a także gminy sąsiednie.

Prawie 2300 gmin zarejestrowanych po węgiel

Jak dodał wiceminister, do gmin, które zgłosiły zapotrzebowanie na węgiel po preferencyjne cenie trafiają odpowiednie dokumenty, które pozwolą im realizować zadania ustawowe. Zaapelował jednocześnie do samorządów o sprawne procedowanie spraw formalnych.

podkreślił Rabenda

Od sprawności podpisania wszystkich umów zależy to, jak szybko ten węgiel będzie mógł się znaleźć w gminach, a co za tym idzie również i w gospodarstwach domowych.

Jak przypomniał, w kraju jest ok. 150 punktów odbioru, do których państwowe spółki dostarczają węgiel. To tam odbiorcy indywidualni, a także samorządy mogą kupić węgiel po preferencyjnej cenie.

Rabenda zaznaczył, że wstępne dane, które spływają z samorządów wskazują, iż na razie zapotrzebowanie jest niższe niż wcześniej szacowne. Na dziś wolumeny węgla, które trafiają do punktów odbioru są dużo wyższe niż obecne zapotrzebowanie.

Zgodnie z ustawą o zakupie preferencyjnym paliwa stałego przez gospodarstwa domowe, gminy, spółki gminne i związki gminne mogą kupować węgiel od importerów za nie więcej niż 1,5 tys. zł za tonę. Następnie gmina będzie sprzedawać węgiel mieszkańcom w cenie nie wyższej niż 2 tys. zł za tonę. Węgiel w preferencyjnej cenie będą mogły kupić od samorządu osoby uprawnione do dodatku węglowego. Sprzedawcom tego węgla przysługują rekompensaty, których maksymalny limit na 2023 r. na 4,9 mld zł.

Według rozporządzenia do ustawy, do sprzedaży gminom z przeznaczeniem do zakupu preferencyjnego uprawnione są:

  • Polska Grupa Górnicza,
  • PGE Paliwa,
  • Węglokoks i Węglokoks Kraj,
  • Tauron Wydobycie,
  • Lubelski Węgiel Bogdanka.

Źródło: PAP

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.