News

Cena węgla w 2023 spada!

Monika Byś
2023-02-23
~2 min
Głosów: 15, średnia ocen: 5
cena węgla w 2023

Cena węgla w ostatnim roku drastycznie rosła z 800-1000 zł za tonę do nawet 3000 i 4000 zł, bo tyle pod koniec 2022 r.  kosztował średnio ekogorszek i węgiel orzech. Jednak prawdopodobnie końcu nastąpił przełom. Węgiel kamienny w Europie jest obecnie najtańszy od 13 miesięcy. Cena węgla w 2023 r. wynosi już poniżej 2000 zł za tonę. 

  • “W ciągu kilku tygodni cena węgla w prywatnych składach spadła z ponad 3500 zł za tonę do poziomu cen, po których węgiel oferują samorządy, czyli 2000 zł za tonę” - informuje wiceminister aktywów Karol Rebeda
  • Zgodnie z aktualnymi danymi 8 lutego 2023 w portach ARA za tonę węgla płaci się 125,65 dolara, czyli ok. 555 zł za tonę.

Ostatni kwartał 2022 r. będzie kojarzył się z rekordową inflacją i wysokimi cenami żywności, opłat i surowców. W górę poszedł również węgiel. Pod koniec roku cena węgla w Polsce wahała się w granicach 3,5 - 4 tys. zł za tonę. Rząd podjął się więc prac nad zwiększeniem dostępności węgla o ustalonej, maksymalnej cenie za tonę. 

Zgodnie z przepisami gminy, spółki gminne i związki gminne mogły kupować węgiel od importerów po 1,5 tys. zł za tonę, aby następnie sprzedawać go mieszkańcom po nie więcej niż 2 tys. zł za tonę. Gmina, do ceny doliczała koszt transportu z miejsca składowania w gminie do gospodarstwa domowego. Ostatecznie 2300 gmin w Polsce (na 2500) zdecydowało się sprowadzić węgiel dla swoich mieszkańców. 

Dziś węgiel jest dostępny w przyzwoitych cenach dla każdego w całej Polsce. Dostawy surowca do gmin będą realizowane do końca sezonu grzewczego – zgodnie z zapotrzebowaniem.

Cena węgla w 2023 r. spada

informuje wiceminister aktywów Karol Rebeda

W ciągu kilku tygodni cena węgla w prywatnych składach spadła z ponad 3500 zł za tonę do poziomu cen, po których węgiel oferują samorządy, czyli 2000 zł za tonę

W sklepie internetowym dla klientów indywidualnych Polskiej Grupy Górniczej - największego polskiego producenta węgla - oferowane są różne odmiany węgla i ekogroszku, a także miał. Cena węgla wynosi odpowiednio: 

  • Pieklorz, Karlik Ekogroszek workowany - 1770 zł/t
  • Pieklorz, Karlik Ekogroszek luz - 1520,00 zł/t
  • Greenpal Ekomiał - 1335 zł/t
  • Orzech, Groszek - 1420 zł/t

Zgodnie z aktualnymi danymi 8 lutego 2023 w portach ARA za tonę węgla płaci się 125,65 dolara, czyli ok. 555 zł za tonę. Cały czas na razie widać tendencję spadkową.

Źródło: murator.plus.pl

Zdiagnozuj działkę z OnGeo.pl

Zakup działki to poważna decyzja, a sam wybór nieruchomości często wiąże się z dużym stresem. Chcąc się zabezpieczyć nie możesz polegać wyłącznie na informacjach od sprzedawcy, bo może on być świadomy wszystkich zagrożeń i ograniczeń, które kryje działka. Pamiętaj, że tylko rzetelna diagnoza działki może uwolnić Cię od stresu przed popełnieniem błędu.

Raport o Terenie, to usługa dostępna dla każdego online, umożliwia wykonanie automatycznej diagnozy działki. Raport o Terenie to kompendium wiedzy o każdej działce w Polsce, przydatny jest w każdej sytuacji, kiedy chcemy zweryfikować jakie cechy kryje działka. Samo generowanie Raportu działki trwa zaledwie 5 minut i odbywa się w trybie on-line.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.