Logotyp Ongeo.pl
503 392 404
kontakt@ongeo.pl

600 gmin podpisało umowy na węgiel

Głosów: 1, średnia ocen: 5
mock

"Już 600 gmin podpisało umowy na węgiel" - poinformował wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda. W wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" podał też, że w poniedziałek w urzędach wojewódzkich odbędą się spotkania z samorządami, poświęcone kwestiom podpisywania umów i dystrybucji węgla.

  • Wiceminister Karol Rabenda informuje, że pod koniec zeszłego tygodnia prawie 600 takich gmin podpisało umowy na dostawę węgla. 
  • 21 listopada br. Ministerstwo aktywów państwowych planuje zorganizować spotkania z samorządami we wszystkich 16 urzędach wojewódzkich. Spotkania te, jak twierdzi minister, mają pomóc w rozwiązaniu kwestii technicznych.
  • Wiceminister wspomina również, że od stycznia do listopada br. do Polski sprowadzono już blisko 10 mln ton węgla.

Zapytany ile gmin ma już podpisane umowy na dostawy węgla, Rabenda zaznaczył, że "to się zmienia z dnia na dzień", a także że "pod koniec zeszłego tygodnia było prawie 600 takich gmin".

powiedział Karol Rabenda 

Myślę, że w tym tygodniu liczba ta będzie dynamicznie wzrastać. Na zawarcie umów czeka bowiem kolejne 600–700 gmin, które są na zaawansowanym etapie. Wszystkie dostały już projekty umów. Z każdym dniem umów będzie więc przybywać.

W tej chwili w praktyce węgiel pojawia się na gminnych składach mniej więcej dwa – trzy dni po podpisaniu umowy przez gminę. Największym wyzwaniem jest teraz podpisywanie samych dokumentów. To ten moment, gdy węgiel może fizycznie ruszyć do danej gminy.

Pytany, dlaczego nie podpisano jeszcze umów z pozostałymi samorządami, wiceminister przyznał, że "mimo wielu informacji, spotkań oraz wielu innych działań cały czas są jeszcze samorządy, które mają pytania". 21 listopada br. Ministerstwo aktywów państwowych planuje zorganizować spotkania z samorządami we wszystkich 16 urzędach wojewódzkich. Spotkania te, jak twierdzi minister, mają pomóc w rozwiązaniu kwestii technicznych.

Wiceminister wspomina również, że od stycznia do listopada br. do Polski sprowadzono już blisko 10 mln ton węgla.

dodał Karol Rabenda 

To oczywiście węgiel niesortowany, który należy jeszcze przesiać. W zależności od jego jakości do odbiorców indywidualnych może trafić ok. 30 %. Reszta zostanie wykorzystana w energetyce i ciepłownictwie. Polskie kopalnie sprzedały do listopada ok. 3 mln ton odbiorcom indywidualnym.

Źródło: PAP

Monika Ojczyk

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.

Zdiagnozuj działkę.

Wyszukaj na mapie!

Wpisz: nazwę gminy, nazwę miejscowości lub dzielnicę oraz numer działki, a następnie wybierz działkę z listy podpowiedzi. Np.: Wieliczka, Mała wieś, 63
Wpisz nazwę gminy, miejscowości, nazwę ulicy, numer adresowy. Np.: Wieliczka, ul. Górnicza 10

Ostatnie artykuły

Komentarze (0)

Brak