News

Budowa jednorodzinnych domów bez pozwolenia

Monika Byś
2023-03-30
~2 min
Głosów: 17, średnia ocen: 5
Budowa jednorodzinnych domów bez pozwolenia

Minister rozwoju i technologii, Waldemar Buda, zapowiedział, że wkrótce możliwe będzie budowanie domów jednorodzinnych o powierzchni do dwóch kondygnacji bez konieczności uzyskania pozwolenia na budowę, jedynie na podstawie zgłoszenia. 

  • Budowa domów jednorodzinnych bez pozwolenia na budowę, na podstawie zgłoszenia, jest kolejnym etapem upraszczania i przyspieszania cyfryzacji procesu inwestycyjno-budowlanego
  • Budowa domu bez pozwolenia możliwa będzie również dla domów powyżej 70 m kw. i do dwóch kondygnacji
  • Minister Buda podkreśla, że w ten sposób rząd chce ułatwić Polakom realizację marzeń o własnym domu
  • Warunkiem skorzystania z możliwości budowy domu w takiej formie jest realizacja inwestycji na własne cele mieszkaniowe. 

Buda poinformował, że budowa domów jednorodzinnych bez pozwolenia na budowę, na podstawie zgłoszenia, jest kolejnym etapem upraszczania i przyspieszania cyfryzacji procesu inwestycyjno-budowlanego. Warunkiem skorzystania z możliwości budowy domu w takiej formie jest realizacja inwestycji na własne cele mieszkaniowe. 

Minister Buda podkreśla, że rząd chce ułatwić Polakom realizację marzeń o własnym domu, co jest szczególnie ważne dla młodych ludzi i rodzin dla ich stabilizacji życiowej. Od 3 stycznia 2022 roku, osoby posiadające działki budowlane, mogą w uproszczonej procedurze wybudować na nich dom o powierzchni do 70 m kw. Przypominamy, że projekt domu do 70 m kw. jest darmowy i można go pobrać spośród 73 dostępnych na stronie: https://www.gunb.gov.pl/projekty-architektoniczno-budowlane

Wkrótce ma to dotyczyć również domów o powierzchni ponad 70 m kw. (do dwóch kondygnacji). 

Projekt zakłada, że w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, należy zwrócić się do odpowiedniego organu gminy lub miasta, który wyda dokument o warunkach zabudowy w ciągu 21 dni od momentu złożenia wniosku w tej sprawie. Inwestorzy otrzymają również możliwość zgromadzenia i przedłożenia wszystkich dokumentów w postaci elektronicznej, co ma usprawnić proces inwestycyjno-budowlany oraz zmniejszyć liczbę dokumentów papierowych.

Źródło: PAP

Zdobądź dane o dowolnej nieruchomości w kraju w OnGeo.pl

Dzięki Raportom o terenie OnGeo.pl zyskasz wiedzę o swojej działce i jej najbliższym otoczeniu. Sprawdzisz m.in. dane wprost z ewidencji gruntów i budynków, informacje o uciążliwościach, wadach fizycznych i formalno-prawnych działki, a także sprawdzisz geologiczne warunki budowlane.

Raport o terenie, to usługa dostępna dla każdego online, umożliwia wykonanie automatycznej diagnozy działki. To kompendium wiedzy o każdej działce w Polsce, przydatne w każdej sytuacji, kiedy chcemy zweryfikować jakie cechy kryje działka. Samo generowanie Raportu o działce trwa zaledwie 5 minut i odbywa się w trybie on-line.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.