News

Prawie 7 GW z elektrowni wiatrowych do 2040r.

Monika Byś
2022-11-21
~3 min
Głosów: 13, średnia ocen: 5
7 GW z elektrowni wiatrowych

Grupa PGE informuje, że w obszarze morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku wytworzy prawie 7 GW z elektrowni wiatrowych do 2040 r. „Już teraz realizujemy ponad połowę naszych strategicznych założeń co do mocy na morzu” - mówił podczas konferencji Offshore Wind Poland 2022 Dariusz Lociński, prezes zarządu PGE Baltica, która realizuje program offshore Grupy PGE. 

  • Dariusz Lociński wskazuje, że budowa farm wiatrowych na Bałtyku jest niezbędna dla zapewnienia Polsce bezpieczeństwa i suwerenności energetycznej. 
  • Spółka PGE ubiega się o nowe lokalizacje, które pozwolą na realizację strategicznych celów związanych z budową morskich farm wiatrowych.
  • Aktualna Polityka Energetyczna Polski do 2040 r. przewiduje budowę na Bałtyku 11 GW mocy z produkcją poniżej 40 TWh rocznie. Tymczasem roczne zużycie energii elektrycznej wynosi ok. 170 TWh i przewiduje się, że do 2030 r. wzrośnie do 190 TWh. 

Obecnie spółka realizuje trzy projekty morskich farm wiatrowych oraz czeka na ocenę ośmiu wniosków o kolejne obszary do zabudowy. Rozpoczęła również inwestycję w port serwisowy i Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Wiatrowej w Ustce.

Dariusz Lociński wskazuje, że budowa farm wiatrowych na Bałtyku jest niezbędna dla zapewnienia Polsce bezpieczeństwa i suwerenności energetycznej. Jak twierdzi, budowa elektrowni na morzu przyczyni się do wzrostu gospodarczego kraju. Spółka PGE ubiega się o nowe lokalizacje, które pozwolą na realizację strategicznych celów związanych z budową morskich farm wiatrowych.

podkreślił Dariusz Lociński, prezes zarządu PGE Baltica

W tej chwili mamy w realizacji dwa duże projekty - etapy Baltica 2 i Baltica 3. Projekty składają się na Morską Farmę Wiatrową Baltica o mocy ok. 2,5 GW. PGE realizuje je z duńskim partnerem - koncernem energetycznym Ørsted. Równolegle realizujemy samodzielny projekt na poziomie prawie 1 GW, a to wszystko już teraz wypełnia ponad 50 proc. założeń naszej strategii.

Sprawdź mapę stref wyłączonych wokół turbin wiatrowych w OnGeo.pl

Strefy wyłączone wokół turbin wiatrowych to tereny, gdzie występuje zakaz budowy obiektów mieszkalnych ze względu na zbyt bliską odległość od elektrowni wiatrowych. Zakaz budowy domu będzie działał nawet wtedy, gdy posiadasz działkę uzbrojoną. Jeśli twoja działka mieści się wewnątrz strefy oddziaływania elektrowni wiatrowych, nie otrzymasz pozwolenia na budowę. Mapa stref wyłączonych wokół turbin wiatrowych stanowi część sekcji poświęconej ograniczeniom formalnoprawnym działki. 

Strefy ochronne wokół turbin wiatrowych sprawdzisz w OnGeo.pl

Geoportal
Przejdź do strony OnGeo.pl i pobierz raport o MPZP

Ambitne plany w obszarze energetyki wiatrowej

Baltica2 i Baltica 3 mają wydane decyzje lokalizacyjne, decyzje środowiskowe dla części morskiej i lądowej, umowy przyłączeniowe do sieci przesyłowej z operatorem, a także otrzymały prawo do kontraktu różnicowego.

W przypadku Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica w pierwszej kolejności, bo w 2026 roku, planowane jest uruchomienie etapu Baltica 3. Rok później PGE ma rozpocząć uruchamianie etapu Baltica 2. Łącznie obie te farmy zajmą powierzchnię ok. 320 km2, na której może zostać zainstalowanych ok. 180 turbin wiatrowych.

Projekt Baltica 1 w czerwcu 2020 r. otrzymał techniczne warunki przyłączenia do sieci przesyłowej dla mocy do 896 MW. Rozpoczęcie eksploatacji planowane jest natomiast po 2030 r. Będzie ona wytwarzała energię z 60 turbin zajmujących powierzchnię ok. 108 km2. Elektrownia zlokalizowana będzie w odległości ok. 80 km od lądu.

Dariusz Lociński wskazał również, że budowa farm wiatrowych na Bałtyku wiąże się z koniecznością dalszych inwestycji - zbudowania portu instalacyjnego, a także serwisowego. W związku z tym spółka zakupiła część terenów portowych w Ustce. Obecnie jest na etapie przygotowania tego terenu do etapu budowy oraz docelowo do roli portu serwisowego dla morskich farm wiatrowych. Potencjał tego portu pozwala myśleć także o wykorzystaniu go przy kolejnych projektach w przyszłości.

Prawie 7 GW z elektrowni wiatrowych do 2040r.

Aktualna Polityka Energetyczna Polski do 2040 r. przewiduje budowę na Bałtyku 11 GW mocy z produkcją poniżej 40 TWh rocznie. Tymczasem roczne zużycie energii elektrycznej wynosi ok. 170 TWh i przewiduje się, że do 2030 r. wzrośnie do 190 TWh. Potencjał lokalizacji przeznaczonych w Planie Zagospodarowania Przestrzennego Polskich Obszarów Morskich pod morską energetykę wiatrową wynosi 15,3 GW i 60 TWh produkowanej rocznie energii.

Z danych zawartych w najnowszym raporcie Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej wynika jednak, że wykorzystanie pod farmy wiatrowe wszystkich zidentyfikowanych obszarów w polskiej części Bałtyku, przełoży się na 33 GW mocy i produkcję 130 TWh energii elektrycznej rocznie.

Źródło: PAP

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.