News

Aplikacje pozwoliły zlikwidować 350 nielegalnych składowisk śmieci

Monika Byś
2023-05-15
~2 min
Głosów: 17, średnia ocen: 4.9
350 nielegalnych składowisk śmieci

W ciągu dwóch lat działania aplikacji "Zgłoś interwencję" oraz mObywatel, przesłano wiele informacji, które pomogły w likwidacji ok. 350 nielegalnych składowisk odpadów - informuje Krzysztof Gołębiewski, Główny Inspektor Ochrony Środowiska.

  • Aplikacja "Zgłoś interwencję" oraz mObywatel pomogły w likwidacji około 350 nielegalnych składowisk odpadów w ciągu niecałych dwóch lat.
  • Można zgłaszać nieprawidłowości dotyczące środowiska za pośrednictwem formularza na stronie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska lub aplikacji mObywatel.
  • W latach 2021-2023 za pośrednictwem "Zgłoś interwencję" oraz aplikacji mObywatel przekazano ponad 7,6 tys. zgłoszeń (3240 - mObywatel).
  • Dzięki informacjom od społeczeństwa inspektorzy mogli szybciej reagować i zapobiec nieprawidłowościom, w tym porzuceniu odpadów oraz zlikwidować ok. 350 nielegalnych składowisk odpadów.

W czerwcu 2021 roku Główny Inspektorat Ochrony Środowiska (GIOŚ) wprowadził na swojej stronie funkcję "Zgłoś interwencję", umożliwiającą zgłaszanie nieprawidłowości dotyczących środowiska. Dzięki wypełnieniu formularza można m.in. zgłosić nielegalne składowiska odpadów komunalnych i niebezpiecznych oraz pożary wysypisk. Od listopada 2022 r. możliwe jest także składanie zgłoszeń za pośrednictwem aplikacji mObywatel.

40% zgłoszeń dotyczy nielegalnego składowania odpadów

Gołębiewski podkreślił, że system ten zyskał na popularności w ostatnich latach i okazał się bardzo skuteczny. GIOŚ wprowadził formularz w celu ułatwienia zgłaszania nieprawidłowości i przyspieszenia działań inspektorów, którzy otrzymują około 40% zgłoszeń dotyczących nielegalnych składowisk odpadów oraz problemów z porzuceniem odpadów. Około 40% zgłoszeń dotyczy zanieczyszczeń powietrza, wody lub gleby, a pozostałe 20% to różne inne kategorie, takie jak hałas, wycinka drzew czy niszczenie terenów zielonych.

W ciągu dwóch lat za pośrednictwem "Zgłoś interwencję" oraz aplikacji mObywatel przekazano ponad 7,6 tysiąca zgłoszeń, w tym 3240 za pomocą mObywatel. Dzięki zgłoszeniom od społeczeństwa inspektorzy mogli szybciej reagować i zapobiec nieprawidłowościom, a samorządy oraz Lasy Państwowe otrzymywały informacje o nieprawidłowościach na ich terenie. Zgłoszenia pozwoliły również na likwidację około 350 mniejszych i większych nielegalnych składowisk odpadów. Gołębiewski wyjaśnił, że zgłoszenia można przesyłać w podziale na kilka kategorii i po weryfikacji zgłoszenia inspektorzy podejmują ewentualną interwencję.

Źródło: PAP

Sprawdź jakość powietrza dla swojej działki

Warto sprawdzić jaki poziom zanieczyszczenia występuje na terenie, na którym mieszkamy. Jeżeli planujemy zakup nieruchomości lub przeprowadzkę to również należy zawczasu zapoznać się z danymi dotyczącymi jakości powietrza. Dzięki Raportom o Terenie OnGeo.pl, można poznać średnioroczne stany zanieczyszczenia powietrza pyłami zawieszonymi PM10 i PM 2,5 dla konkretnej działki czy adresu.

Raport o terenie to komplet informacji o każdej działce w Polsce - Zdiagnozuj swoją działkę.

Dane pobierzesz w portalu Ongeo.pl, samodzielnie w zaledwie parę minut. 

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.