News

Znamy datę przyłączenia morskiej farmy wiatrowej

Monika Byś
2023-01-24
~1 min
Głosów: 13, średnia ocen: 5
znamy datę przyłączenia morskiej farmy wiatrowej

Wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska informuje, że pierwsze polskie morskie farmy wiatrowe zostaną przyłączone do krajowego systemu energetycznego pod koniec 2025 roku. Minister dodał również, że moc zainstalowanej inwestycji szacuje się 5,9-6 GW, co oznacza, że w ciągu 10-15 lat Polska może być jednym z liderów tej branży w Europie.

  • Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu i środowiska, informuje, że “pod koniec 2025 r. pierwsze farmy wiatrowe zostaną przyłączone do krajowego systemu energetycznego i będą generować prąd w roku 2026.”
  • W pierwszej fazie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej będzie to 5,9 GW, blisko 6 GW mocy zainstalowanej, z zgodnie z rozporządzeniem o cenie maksymalnej, energia pochodząca z farmy nie będzie wyższa niż 1,60 zł za 1 MWh. 

poinformował Ireneusz Zyska, wiceminister MKiŚ

Pod koniec 2025 r. pierwsze farmy wiatrowe zostaną przyłączone do krajowego systemu energetycznego i będą generować prąd w roku 2026. Zatem 2027-2028 rok to jest ten czas, kiedy na polskim Bałtyku w pełnej mocy zaistnieje morska energetyka wiatrowa

Wiceminister Zyska dodał również, że w pierwszej fazie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej będzie to 5,9 GW, blisko 6 GW mocy zainstalowanej. Przypomnijmy, że największa elektrownia w Europie - Bełchatów, ma moc zainstalowaną 5,4 GW. 

Zgodnie z rozporządzeniem wykonawczym z marca 2021 r. o cenie maksymalnej energia pochodząca z farmy nie będzie wyższa niż 1,60 zł za 1 MWh. 

Źródło: money.pl

Sprawdź mapę stref wyłączonych wokół turbin wiatrowych w OnGeo.pl

Strefy wyłączone wokół turbin wiatrowych to tereny, gdzie występuje zakaz budowy obiektów mieszkalnych ze względu na zbyt bliską odległość od elektrowni wiatrowych. Zakaz budowy domu będzie działał nawet wtedy, gdy posiadasz działkę uzbrojoną. Jeśli twoja działka mieści się wewnątrz strefy oddziaływania elektrowni wiatrowych, nie otrzymasz pozwolenia na budowę. Mapa stref wyłączonych wokół turbin wiatrowych stanowi część sekcji poświęconej ograniczeniom formalnoprawnym działki. 

Strefy ochronne wokół turbin wiatrowych sprawdzisz w OnGeo.pl.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.