News

Zmiany w przepisach dotyczących postępowania spadkowego

Monika Byś
2023-08-11
~2 min
Głosów: 10, średnia ocen: 5
zmiany w przepisach dotyczących postępowania spadkowego

Biuro Komunikacji i Promocji Ministerstwa Sprawiedliwości poinformowało, że Prezydent RP, Andrzej Duda, podpisał nowelizację Kodeksu cywilnego, opracowaną przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Zmiany w przepisach dotyczą postępowania spadkowego, mającego na celu skrócenie procedur i zapewnienie większego bezpieczeństwa praw spadkobierców.

  • Prezydent RP podpisał zmiany w Kodeksie Cywilnym mające na celu przyspieszenie procedur związanych z postępowaniem spadkowym oraz zwiększenie bezpieczeństwa praw spadkobierców.
  • Nowelizacja ma na celu uniknięcie długotrwałych poszukiwań odległych krewnych zmarłej osoby, którzy często nie są świadomi jej śmierci. 
  • Zmiany wprowadzają możliwość wyłączenia osób, które unikały obowiązków alimentacyjnych lub zaniedbywały opiekę nad spadkodawcą.

Głównym celem nowelizacji jest dostosowanie prawa spadkowego do rzeczywistych relacji rodzinnych. Zmiany te mają na celu skrócenie procesów postępowania spadkowego oraz wyeliminowanie konieczności długotrwałego poszukiwania odległych krewnych zmarłej osoby, którzy często nawet nie są świadomi jej zgonu.

Zamiany w trzeciej grupie spadkowej

Zgodnie z nowymi przepisami, do dziedziczenia zostaną dopuszczeni tylko ci krewni, którzy utrzymują faktyczne relacje z zmarłym. Wnuki stryjeczne i cioteczne oraz kolejne pokolenia, które nie utrzymują tych relacji, zostają wykluczone z dziedziczenia. W przypadku śmierci jednego z dziadków przed spadkodawcą, udział w spadku, który przypadałby temu dziadkowi, zostanie równo podzielony między jego dzieci. W przypadku śmierci dzieci dziadków spadkodawcy, udział spadkowy zostanie równo podzielony między ich potomków.

Wykluczenia spadkobiorców z dziedziczenia

Nowelizacja wprowadza także nowe kryteria wykluczenia spadkobierców z dziedziczenia. Osoby, które systematycznie unikały płacenia alimentów spadkodawcy lub zaniedbywały opiekę nad nim, mogą zostać wyłączone z dziedziczenia. To samo dotyczy tych, którzy zaniedbywali opiekę nad spadkodawcą.

Nowe przepisy mają również na celu ułatwienie procedur dla osób niepełnoletnich lub ubezwłasnowolnionych. W przypadku tych osób, złożenie oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku może wymagać zgody sądu opiekuńczego. Dzięki nowym przepisom, sześciomiesięczny termin na złożenie takiego oświadczenia zostanie zawieszony na czas trwania procedury sądowej. Dzięki temu osoby niepełnoletnie lub ubezwłasnowolnione nie będą narażone na zadłużenie z powodu formalnych kwestii.

Źródło: PAP

Zdiagnozuj swoją działkę w OnGeo.pl

Dzięki Raportom o terenie OnGeo.pl zyskasz wiedzę o swojej działce i jej najbliższym otoczeniu. Sprawdzisz m.in. klasę gruntu, uzbrojenie terenu, mpzp, formę ochrony przyrody, zagrożenia i uciążliwości, m.in. zagrożenia powodziowe i osuwiska.

Raport o terenie, to usługa dostępna dla każdego online, umożliwia wykonanie automatycznej diagnozy działki. To kompendium wiedzy o każdej działce w Polsce, przydatne w każdej sytuacji, kiedy chcemy zweryfikować jakie cechy kryje działka. Samo generowanie Raportu o działce trwa zaledwie 5 minut i odbywa się w trybie on-line.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.