News

Zdolność kredytowa. Kogo stać na mieszkanie?

Monika Byś
2023-06-20
~3 min
Głosów: 15, średnia ocen: 5
Zdolność kredytowa

Zdolność kredytowa Polaków wyraźnie wzrosła. Para z dzieckiem, która zarabia średnie wynagrodzenie w Polsce, może sobie pozwolić na zakup mieszkania o powierzchni od 58 do nawet 110 mkw. Największe możliwości nabywcze oferuje Katowice, a najmniejsze Warszawa - tak wynika z najnowszych analiz.

  • Para z dzieckiem, zarabiająca średnie wynagrodzenie w Polsce, może teraz pozwolić sobie na zakup mieszkania o powierzchni od 58 do 110 mkw., wykorzystując swoją zdolność kredytową.
  • Dostęp do kredytów hipotecznych znacznie się poprawił, a rodzina z 20-procentowym wkładem własnym może otrzymać prawie 700 tys. złotych kredytu.
  • Warszawa oferuje najmniejsze mieszkania przy cenie niemal 12 tys. złotych za metr kwadratowy, podczas gdy Gdańsk i Wrocław dają większe możliwości nabywcze dzięki niższym średnim cenom za metr kwadratowy.
  • Bank Alior oferuje najwyższą zdolność kredytową dla rodziny z dzieckiem na poziomie niemal 670 tys. złotych, podczas gdy inne banki oferują od 510 tys. złotych do ponad 600 tys. złotych na zakup mieszkania.

Dostęp do kredytów hipotecznych w ciągu ostatnich miesięcy znacznie się poprawił. Jeszcze rok temu trzyosobowa rodzina, która chciała kupić mieszkanie, mogła pożyczyć od banku mniej niż 400 tys. złotych. Taka suma wystarczała tylko na kawalerkę lub mały dwupokojowy apartament poniżej 40 mkw. w Krakowie lub na obrzeżach, a nie w ścisłym centrum.

Obecnie ta sama rodzina, dysponująca 20-procentowym wkładem własnym, mogłaby otrzymać prawie 700 tys. złotych. Przy obecnych warunkach kredytowych, zaciągając na przykład kredyt hipoteczny w wysokości 558 tysięcy złotych na okres 30 lat, rata zobowiązania wyniosłaby około 4,4–4,7 tys. złotych miesięcznie.

Jakie mieszkanie można teraz kupić?

Obecnie za 700 tysięcy złotych można nabyć mieszkanie o powierzchni od 58 do nawet 110 mkw. w mieście wojewódzkim.

Najmniejsze mieszkanie można znaleźć oczywiście w Warszawie. Według danych NBP, za metr kwadratowy w stolicy trzeba zapłacić niemal 12 tys. złotych (I kwartał 2023 roku). Zaciągając kredyt w wysokości około 558 tys. złotych i posiadając 20-procentowy wkład własny, co stanowi dodatkowe prawie 140 tysięcy złotych, rodzina mogłaby kupić nieco ponad 58 metrów kwadratowych mieszkania w stolicy - tak wynika z analiz rynku nieruchomości.

Warto zauważyć, że ta sama rodzina miałaby większe możliwości nabywcze, decydując się na zakup nieruchomości w Gdańsku lub we Wrocławiu.

W tych miastach obecna zdolność kredytowa pozwoliłaby na zakup mieszkania o powierzchni od 63 mkw. (Gdańsk) do prawie 70 mkw. (Wrocław). Wszystko dlatego, że średnie ceny za metr kwadratowy są tu niższe niż w Warszawie.

W przypadku zakupu mieszkania w Opolu, Olsztynie, Łodzi, Zielonej Górze, Bydgoszczy i Kielcach można liczyć na 100 mkw. Na metr kwadratowy lokalu w najlepszym położeniu, czyli w stolicy województwa śląskiego, trzeba wydać ponad 6,3 tys. złotych.

Który bank oferuje największe możliwości kredytowe na zakup mieszkania?

Według ekspertów większość banków poprawiła swoje oferty kredytowe w porównaniu do poprzedniego miesiąca. 

W przypadku wspomnianej rodziny z dzieckiem, najwyższą zdolność kredytową można uzyskać w Aliorze - niemal 670 tys. złotych. Bank Pekao, VeloBank i Millennium proponują nieco ponad 600 tys. złotych. Natomiast w BNP Paribas, Santanderze, PKO Banku Polskim, ING i BOŚ Banku zdolność kredytowa na zakup mieszkania wynosi od 510 tys. do ponad 560 tys. złotych.

Źródło: KRN

Zdiagnozuj swoją działkę w OnGeo.pl

Dzięki Raportom o terenie OnGeo.pl zyskasz wiedzę o swojej działce i jej najbliższym otoczeniu. Sprawdzisz m.in. klasę gruntu, uzbrojenie terenu, mpzp, formę ochrony przyrody, zagrożenia i uciążliwości, m.in. zagrożenia powodziowe i osuwiska.

Raport o terenie, to usługa dostępna dla każdego online, umożliwia wykonanie automatycznej diagnozy działki. To kompendium wiedzy o każdej działce w Polsce, przydatne w każdej sytuacji, kiedy chcemy zweryfikować jakie cechy kryje działka. Samo generowanie Raportu o działce trwa zaledwie 5 minut i odbywa się w trybie on-line.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.