News

Czy Polaków stać już na kredyt hipoteczny?

Monika Byś
2023-05-11
~2 min
Głosów: 13, średnia ocen: 5
czy Polaków stać już na kredyt hipoteczny

Według danych przedstawionych przez Biuro Informacji Kredytowej, wartość kredytów hipotecznych w kwietniu była o 16,2% mniejsza niż rok temu. Spadek wymagań dotyczących wartości bufora na stopę procentową przyczynił się do zwiększenia zdolności kredytowej Polaków.

  • W kwietniu wartość kredytów mieszkaniowych, o które pytały osoby starające się o pożyczkę na mieszkanie, była o 16,2% mniejsza niż przed rokiem.
  • Średnia wartość wnioskowanego kredytu wynosiła 383 tys. zł, co stanowi wzrost o ponad 8% rok do roku.
  • Wskaźnik indeksu popytu na kredyty mieszkaniowe BIK wciąż nie odnotowuje trwałej poprawy nastrojów na rynku.
  • Obniżenie wymagań co do wartości bufora na stopę procentową spowodowało wzrost zdolności kredytowej, co przełożyło się na wzrost średniej kwoty wnioskowanego kredytu.
  • W porównaniu z marcem 2023 r. średnia kwota wnioskowanego kredytu wzrosła o 2,8%, co stanowi rekord w historii indeksu.
  • Można już powoli mówić o rozpoczęciu poprawy nastrojów na rynku kredytów mieszkaniowych, co może być związane z nadchodzącym rządowym programem kredytów "na 2 proc." w lecie.

Według danych przedstawionych przez Biuro Informacji Kredytowej (BIK), wartość kredytów hipotecznych w kwietniu była o 16,2% mniejsza niż rok temu. Liczba osób ubiegających się o pożyczkę wyniosła prawie 21 tysięcy, co stanowi spadek o 26,5% w porównaniu z rokiem poprzednim. Średnia wartość kredytu, na jaki składano wniosek, wynosiła 383 tysiące złotych, co oznacza wzrost o ponad 8% w porównaniu do roku poprzedniego. 

Według głównego analityka Grupy BIK - Waldemara Rogowskiego - pozytywnym sygnałem dla rynku będzie odczyt indeksu, wskazujący na to, że w danym miesiącu złożono wnioski o kredyty o wyższych wartościach niż w analogicznym okresie rok wcześniej.

Z tego wynika poprawa nastroju na rynku kredytów mieszkaniowych?

Rogowski zwraca uwagę na dwa czynniki, które wpływają na indeks popytu na kredyty mieszkaniowe BIK: liczbę osób składających wnioski o kredyt oraz średnią wartość pożyczki. Spadek wymagań dotyczących wartości bufora na stopę procentową przyczynił się do zwiększenia zdolności kredytowej Polaków, co z kolei przełożyło się na wzrost średniej wartości wnioskowanych kredytów. 

W porównaniu z marcem 2023 roku, średnia wartość kredytu wzrosła o 2,8%, co stanowi rekordowy wynik w historii indeksu. Liczba osób składających wnioski jest najlepszym wskaźnikiem bieżącego popytu na kredyty mieszkaniowe. Choć w kwietniu odnotowano spadek (o 6%) w porównaniu z marcem, należy zauważyć, że kwiecień miał o cztery dni robocze mniej. Przeliczenie liczby wnioskodawców na dzień roboczy pokazuje, że w kwietniu mielibyśmy wzrost o 13,7% w porównaniu do marca. 

Podsumowując, można stwierdzić, że wiosenne ożywienie wpłynęło na zwiększenie popytu na kredyty mieszkaniowe, co pozwala optymistycznie patrzeć na rynek kredytów, szczególnie w kontekście rządowego programu kredytów "na 2 proc.", który ma zostać uruchomiony w lecie.

Zdiagnozuj swoją działkę w OnGeo.pl

Dzięki Raportom o terenie OnGeo.pl zyskasz wiedzę o swojej działce i jej najbliższym otoczeniu. Sprawdzisz m.in. dane wprost z ewidencji gruntów i budynków, informacje o uciążliwościach, wadach fizycznych i formalno-prawnych działki, a także sprawdzisz geologiczne warunki budowlane.

Raport o terenie, to usługa dostępna dla każdego online, umożliwia wykonanie automatycznej diagnozy działki. To kompendium wiedzy o każdej działce w Polsce, przydatne w każdej sytuacji, kiedy chcemy zweryfikować jakie cechy kryje działka. Samo generowanie Raportu o działce trwa zaledwie 5 minut i odbywa się w trybie on-line.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.