News

W jakim mieście najszybciej zarobisz na mieszkanie?

Monika Byś
2023-06-19
~3 min
Głosów: 13, średnia ocen: 5
w jakim mieście najszybciej zarobisz na mieszkanie

Zarobki w różnych regionach Polski mają znaczący wpływ na ceny nieruchomości. Eksperci z rynku nieruchomości oszacowali, ile należałoby oszczędzać, aby zdobyć upragnione mieszkanie w większych miastach na terenie kraju. Okazuje się, że najszybciej kupisz mieszkanie w stolicy Śląska.

  • Zakup mieszkania w Katowicach jest najłatwiej osiągalny dla osób zarabiających powyżej minimalnej płacy. Przy średniej pensji w wysokości 8837,02 zł, można zakupić 1,3 metra kwadratowego mieszkania z rynku wtórnego za 6319 zł/mkw.
  • Mieszkańcy Katowic, zarabiający przynajmniej średnią krajową, mogą sobie pozwolić na 50-metrowe mieszkanie z rynku wtórnego stosunkowo szybko, oszczędzając całą pensję przez 3 lata. Zakup mieszkania deweloperskiego zajmie im 4,5 roku.
  • W Warszawie zakup własnego mieszkania jest trudniejszy ze względu na wysokie ceny nieruchomości. Przy średniej pensji wynoszącej 9169,89 zł, mieszkańcy mogą kupić jedynie 0,76 metra kwadratowego mieszkania z rynku wtórnego za jedną wypłatę.
  • Mieszkańcy Szczecina muszą czekać najdłużej na zakup nowego mieszkania. Za średnią pensję w wysokości 7452,50 zł, można nabyć jedynie 0,66 metra kwadratowego mieszkania od dewelopera.
  • W Łodzi średnia pensja wynosi 6718,54 zł. Za tę pensję mieszkańcy mogą kupić 1,05 metra kwadratowego mieszkania z rynku wtórnego i 0,79 metra kwadratowego mieszkania z rynku pierwotnego. Zakup 50-metrowego mieszkania wymagałby odkładania pieniędzy przez 4 lata w przypadku rynku wtórnego i ponad 5 lat w przypadku rynku pierwotnego.

Zakup własnego mieszkania to bez wątpienia duży wydatek. Wiele osób przez lata odkłada oszczędności, ale często konieczne jest skorzystanie z kredytu hipotecznego, aby spełnić to marzenie. Czas, jaki trzeba poświęcić na oszczędzanie, w dużej mierze zależy od wysokości zarobków. Przyjrzyjmy się, gdzie pensje pozwalają na stosunkowo szybki zakup pierwszego lokum.

Najszybciej kupisz mieszkanie w Katowicach

Według analizy ekspertów od nieruchomości, mieszkańcy Katowic mogą sobie najszybciej pozwolić na zakup własnego mieszkania. Oczywiście, mówimy tutaj o osobach, które zarabiają znacznie więcej niż minimalna płaca. Średnia pensja w Katowicach, która często wynosi 8837,02 zł, pozwala na zakup 1,3 metra kwadratowego mieszkania z rynku wtórnego o wartości 6319 złotych za metr kwadratowy. Natomiast przy takiej samej pensji można nabyć 0,92 metra kwadratowego nowego mieszkania z rynku pierwotnego za 9594 złote.

Na podstawie tych danych łatwo obliczyć, że mieszkańcy Katowic, zarabiający przynajmniej średnią krajową, mogą stosunkowo szybko pozwolić sobie na zakup 50-metrowego mieszkania z rynku wtórnego. Jeśli będą odkładać całą pensję każdego miesiąca, osiągną ten cel po 3 latach. Natomiast zakup mieszkania od dewelopera zajmie im 4,5 roku. Biorąc pod uwagę przedstawione dane, jest to najlepszy wynik w kraju.

Mieszkanie w stolicy

W stolicy, zdobycie własnego mieszkania nie jest wcale łatwe. Może się wydawać, że Warszawa ma wiele do zaoferowania pod względem dostępności nieruchomości i wysokości płac. Jednak średnia pensja wynosi tam 9169,89 złote, a ceny metra kwadratowego na rynku wtórnym zaczynają się zazwyczaj od 11 940 złotych. Mieszkańcy Warszawy mogą kupić jedynie 0,76 metra kwadratowego mieszkania za jedną wypłatę. Aby nabyć 50-metrowe mieszkanie z rynku wtórnego, trzeba więc odkładać całą pensję przez prawie 5,5 roku.

Dalej Szczecin i Łódź

Na pocieszenie można powiedzieć, że na rynku pierwotnym w Warszawie ceny nie są najwyższe. Mieszkańcy Szczecina muszą czekać jeszcze dłużej na nowe mieszkanie. Za średnią pensję wynoszącą 7452,50 złote wystarczy tylko na zakup 0,66 metra kwadratowego. Metr kwadratowy nowego mieszkania od dewelopera kosztuje tam bowiem 11 173 złote. W rezultacie, aby kupić 50-metrowe mieszkanie w Szczecinie, trzeba odkładać pieniądze przez ponad 6 lat.

Jeśli chodzi o Łódź, tam średnia pensja wynosi 6718,54 złote, a ceny transakcyjne za metr kwadratowy mieszkania na rynku wtórnym wynoszą 6579 złotych, a na rynku pierwotnym - 8451 złote. Oznacza to, że mieszkańcy Łodzi mogą kupić 1,05 metra kwadratowego mieszkania używanego i 0,79 metra kwadratowego nowego mieszkania za tę samą pensję. W przypadku zakupu 50-metrowego mieszkania będzie trzeba odkładać pieniądze przez 4 lata w pierwszym przypadku i ponad 5 lat w drugim przypadku.

Źródło: KRN 

Zdiagnozuj swoją działkę w OnGeo.pl

Dzięki Raportom o terenie OnGeo.pl zyskasz wiedzę o swojej działce i jej najbliższym otoczeniu. Sprawdzisz m.in. klasę gruntu, uzbrojenie terenu, mpzp, formę ochrony przyrody, zagrożenia i uciążliwości, m.in. zagrożenia powodziowe i osuwiska.

Raport o terenie, to usługa dostępna dla każdego online, umożliwia wykonanie automatycznej diagnozy działki. To kompendium wiedzy o każdej działce w Polsce, przydatne w każdej sytuacji, kiedy chcemy zweryfikować jakie cechy kryje działka. Samo generowanie Raportu o działce trwa zaledwie 5 minut i odbywa się w trybie on-line.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.