News

Podsumowanie konferencji prasowej "Zdjęcia Luftwaffe 1944"

Monika Byś
2023-04-28
~2 min
Post zaktualizowany: 2023-05-08
Głosów: 15, średnia ocen: 5
Podsumowanie konferencji prasowej "Zdjęcia Luftwaffe 1944

Zapraszamy do obejrzenia podsumowania konferencji prasowej dotyczącej naszego najnowszego projektu - Zdjęcia Luftwaffe Podkarpacia z 1944 roku. Materiał wideo dostępny jest na platformie youtube.com. 

  • Efektem projektu było przedstawienie zmian w strukturze lasów kształtujących się na przestrzeni ostatnich 80 lat na terenie obecnego województwa podkarpackiego.
  • Dzięki narzędziu do porównywania map, w wygodny sposób każdy, kogo interesuje zmieniający się krajobraz na przestrzeni lat, może samodzielnie i za darmo sprawdzić, jak zmieniło się zagospodarowanie lasu od czasów II wojny światowej do dziś
  • Projekt opracowania i publikacji ortofotomapy z 1944 r. został zrealizowany przez firmę SmallGIS oraz OnGeo.pl. 

W poniedziałek tj. 24 kwietnia 2023 r. odbyła się konferencja prasowa dotycząca projektu, którego celem było opracowanie ortofotomapy na podstawie zdjęć lotniczych wykonanych w roku 1944 przez Luftwaffe - siły powietrzne III Rzeszy. Efektem projektu było przedstawienie zmian w strukturze lasów kształtujących się na przestrzeni ostatnich 80 lat na terenie obecnego województwa podkarpackiego. Inicjatorem konferencji była Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie. 

Zachęcamy do obejrzenia podsumowania konferencji: 

O projekcie Zdjęcia Luftwaffe 1944 

Pragniemy zaprezentować fascynującą historię lasów w województwie podkarpackim. Dzięki narzędziu do porównywania map, w wygodny sposób każdy, kogo interesuje zmieniający się krajobraz na przestrzeni lat, może samodzielnie i za darmo sprawdzić, jak zmieniło się zagospodarowanie lasu od czasów II wojny światowej do dziś.

Przejdź na mapę geoportalu, gdzie przedstawiamy w formie interaktywnych map zdjęcia lotnicze z okresu II wojny światowej pozyskane z amerykańskiego archiwum National Archives USA. Na zdjęciach tych utrwalono obraz miejscowości, miast, dróg lasów jaki istniał w 1944 roku. Sprawdź, jakie zmiany zaszły porównując ze stanem obecnym na przestrzeni 80 lat. Prezentowane w geoportalu na mapie zdjęcia lotnicze z okresu II wojny światowej zostały pozyskane przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Krośnie. Zdjęcia zostały wykonane przez Luftwaffe, siły powietrzne III Rzeszy w 1944 roku. Obejmują one południową część województwa podkarpackiego. Pozyskane zdjęcia lotnicze zostały przetworzone do postaci ortofotomapy i opublikowane w formie interaktywnej mapy w geoportalu.

Projekt opracowania i publikacji ortofotomapy z 1944 r. został zrealizowany przez firmę SmallGIS oraz OnGeo.pl. 

Zachęcamy do odwiedzenia strony projektu: https://geoportal-krajowy.pl/historia-podkarpackich-lasow.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.