News

Zapadlisko w Trzebini. Ewakuacji nie będzie

Monika Byś
2023-01-12
~2 min
Głosów: 13, średnia ocen: 5
zapadlisko w trzebini

Wojewoda małopolski Łukasz Kmita uspokaja, że nie ma potrzeby ewakuacji mieszkańców Trzebini z terenów zagrożonych zapadliskami. W tym tygodniu wojewoda zwołał nadzwyczajne posiedzenie wojewódzkiego sztabu zarządzania kryzysowego po reportażu opublikowanym przez dziennikarzy RMF FM. 

  • Na terenie gminy Trzebinia w województwie małopolskim wciąż pojawiają się pokopalniane zapadliska.
  • W ciągu półtora roku - 25 razy. W związku z sytuacją w środę tj. 11 stycznia, zwołano specjalny sztab kryzysowy. 
  • We wtorek tj. 10.10.2023 r., w Trzebini po raz kolejny zapadła się ziemia - 2-metrowa dziura pojawiła się przy ulicy Grunwaldzkiej, w odległości 10 metrów od Domu Kultury Willa NOT i kortów tenisowych.

Na terenie gminy Trzebinia w województwie małopolskim [zobacz lokalizację na mapie] wciąż pojawiają się pokopalniane zapadliska. Dziennikarze RMF PF informują, że tylko w tym roku w Sierszy, dzielnicy Trzebini, ziemia zapadła się już dwa razy. W ciągu półtora roku - 25 razy. W związku z sytuacją w środę tj. 11 stycznia, zwołano specjalny sztab kryzysowy. 

mówił Łukasz Kmita, wojewoda małopolski

Na podstawie danych, które zostały przekazane na sztabie, nie istnieje na dzisiaj konieczność, aby ewakuować mieszkańców. Trzeba mieć jednak na uwadze to, że te zapadliska mogą w kolejnych dniach następować. Stosowne służby muszą reagować w przypadku pojawienia się zagrożenia. Centrum Zarządzania Kryzysowego ma błyskawicznie otrzymać informacje, wtedy będziemy błyskawicznie podejmowali działania.

Zapadliska w Trzebini

We wtorek tj. 10.10.2023 r., w Trzebini po raz kolejny zapadła się ziemia - 2-metrowa dziura pojawiła się przy ulicy Grunwaldzkiej, w odległości 10 metrów od Domu Kultury Willa NOT i kortów tenisowych. Zapadlisko ma 3 metry średnicy i 2 metry głębokości. Poprzednio ziemia zapadła się w Święto Trzech Króli, przy ul. Jana Pawła II.

Zapadliska w Trzebini, źródło: materiały prasowe
Zapadliska w Trzebini, źródło: materiały prasowe

W ubiegłym roku we wrześniu głośne było także zapadnięcie się cmentarza w Trzebini. 

Zapadliska w Trzebini to szkody pogórnicze spowodowane przez dawną kopalnię węgla kamiennego Siersza. Działała ona od połowy XIX wieku. Na początku eksploatacja prowadzona była płytko, na głębokości 20-25 metrów. Potem podziemne chodniki schodziły coraz niżej.

W latach 1999-2001 kopalnia zakończyła działalność. Likwidatorzy zakładali, że pozostałe po eksploatacji pustki wypełni woda. Z biegiem czasu woda zaczęła podchodzić coraz bliżej powierzchni ziemi.

Źródło: RMF FM

Zdiagnozuj działkę z OnGeo.pl

Zakup działki to poważna decyzja, a sam wybór nieruchomości często wiąże się z dużym stresem. Chcąc się zabezpieczyć nie możesz polegać wyłącznie na informacjach od sprzedawcy, bo może on być świadomy wszystkich zagrożeń i ograniczeń, które kryje działka. Pamiętaj, że tylko rzetelna diagnoza działki może uwolnić Cię od stresu przed popełnieniem błędu.

Raport o Terenie, to usługa dostępna dla każdego online, umożliwia wykonanie automatycznej diagnozy działki. Raport o Terenie to kompendium wiedzy o każdej działce w Polsce, przydatny jest w każdej sytuacji, kiedy chcemy zweryfikować jakie cechy kryje działka. Samo generowanie Raportu działki trwa zaledwie 5 minut i odbywa się w trybie on-line.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.