News

Domy na osuwisku pod Rzeszowem - właściciele załamują ręce

Szczepan Sołtysik
2022-09-28
~2 min
Post zaktualizowany: 2023-01-26
Głosów: 27, średnia ocen: 4.7
Osuwisko w raporcie o terenie

Deweloper sprzedał trzy nowe domy pod Rzeszowem. Budynki te zostały wzniesione na osuwisku. Według mieszkańców deweloper o tym wiedział, lecz uchyla się od odpowiedzialności. Sprawa została skierowana do prokuratury. 

Materiał o osobach poszkodowanych został wyemitowany w programie “Państwo w Państwie” na Polsacie w dniu 25.09.2022. 

Właściciele kupili domy w 2018 roku, na kredyt. O ofercie sprzedaży dowiedzieli się z ogłoszenia w Internecie. Nieruchomości położone są w bardzo urokliwej lokalizacji, na wzgórzu. Dla rodzin była to realizacja marzeń o posiadaniu własnego domu.  

Osunięcie drogi dojazdowej do domów

W dniu 8.03.2021 r. nastąpiło osunięcie ziemi w okolicy zabudowań. Osunęła się droga dojazdowa do działek. Jak czytamy w materiale Polsatu: “pracownicy gminy przez całe miesiące regularnie kontrolowali okolicę, a deweloper zapewniał, że wkrótce wszystko zostanie załatwione i znów będzie bezpiecznie. W taki oto sposób mieszkańcy dowiedzieli się, że mieszkają na osuwisku…”. Do chwili obecnej skarpa nie została zabezpieczona w żaden sposób, a mieszkańcy zostali pozbawieni dojazdu do swoich nieruchomości. 

Po osunięciu się ziemi mieszkańcy sprawdzili, że teren znajdował się na terenach zagrożonych osuwiskiem, są również przekonani, że deweloper o tym wiedział. Zdaniem mieszkańców deweloper do pozwolenia na budowę złożył błędną opinię geologiczną i nie zabezpieczył we właściwy sposób terenu inwestycji. 

Zdjęcia osuwiska - źródło Polsat

Analiza terenu inwestycji - Diagnoza OnGeo

Domy położone są w województwie podkarpackim, powiecie rzeszowskim, w gminie Tyczyn. 

Poniżej przedstawiamy Raport o terenie wygenerowany dla obszaru, na którym położone są domy. Na stronie nr 35 raportu przedstawione są strefy osuwisk i ruchów masowych. W Raporcie widoczna jest granica osuwiska, która obejmuje swoim zasięgiem drogę dojazdową do nieruchomości. 

Link do Raportu o terenie: Raport o terenie: 1,10 ha, województwo: podkarpackie, powiat: rzeszowski, gmina: Tyczyn, jednostka ewidencyjna: Tyczyn - obszar wiejski

Pamiętaj!

Wybór nieruchomości wiąże się z dużym stresem – złe decyzje jak widzimy na przedstawionym przykładzie mogą wiele kosztować. Chcąc się zabezpieczyć nie możesz polegać wyłącznie na informacjach od sprzedawcy. Może on nie być świadomy wszystkich zagrożeń i ograniczeń, które kryje działka. A tylko rzetelna diagnoza działki uwolni Cię od stresu przed popełnieniem błędu. Dzięki dostępowi do odpowiednych danych – jesteś w stanie zdiagnozować działkę jak specjalista, który od lat działa na rynku nieruchomości.

Dowiedz się jak samodzielnie zdiagnozować dowolną działkę w Polsce!

Instrukcja generowania raportu o terenie
Instrukcja generowania Raportu o terenie 

Źródło: Polsat.pl 

Sprawdź swoją działkę w OnGeo.pl

Na portalu możesz samodzielnie, w zaledwie 5 minut, przy minimalnym nakładzie pracy, pobrać unikatowy Raport o Terenie wygenerowany specjalnie dla Twojej działki. 

Zobacz, jak wygląda raport dla przykładowej działki: ongeo.pl/raporty/przykladowy-raport.

Avatar: Szczepan Sołtysik
Szczepan Sołtysik

Redaktor i przedstawiciel portalu OnGeo.pl