News

Wysycha ponad połowa jezior na świecie!

Monika Byś
2023-05-23
~3 min
Głosów: 15, średnia ocen: 5
wysycha ponad połowa jezior na świecie

Ponad połowa jezior na całym świecie wysycha. Tak wynika z najnowszego badania opublikowanego w czasopiśmie "Science". Co roku tracimy 22 miliardy ton wody z tych zbiorników, głównie z powodu kryzysu klimatycznego i nadmiernej konsumpcji. 

  • Ponad połowa światowych jezior wysycha. Niektóre źródła słodkiej wody tracą rocznie 22 miliardy ton, co odpowiada całkowitemu zużyciu wody w USA w 2015 roku.
  • Kryzys klimatyczny i nadmierna konsumpcja są winne temu zjawisku, przez co 2 miliardy ludzi na świecie cierpi na niedobór wody.
  • 53% dużych jezior na świecie zmniejszyło się od lat 90. XX wieku.
  • Badanie obejmowało dane z 2 tysięcy jezior i 250 tysięcy zdjęć satelitarnych z lat 1992-2020.
  • Nawet obszary wilgotne doświadczają ubytku wody.
  • Działalność człowieka jest główną przyczyną wysychania jezior.
  • Zmiany klimatyczne zwiększają suszę, która zagraża jeziorom w różnych regionach świata.

Badanie wykazało, że od lat 90. XX wieku 53% dużych jezior zmniejszyło swoją powierzchnię. Niektóre z najważniejszych źródeł słodkiej wody na świecie tracą rocznie średnio 22 miliardy ton, co odpowiada całkowitemu zużyciu wody w USA w 2015 roku. Naukowcy analizowali dane klimatyczne i hydrologiczne z blisko 2 tysięcy dużych jezior oraz przeszło 250 tysięcy zdjęć satelitarnych z lat 1992-2020.

Jezioro Aralskie na przestrzeni ostatnich 25 lat, źródło: Tweeter
Jezioro Aralskie na przestrzeni ostatnich 25 lat /Tweeter/

Wysychają nawet obszary uznane za wilgotne

Nawet obszary dotąd uważane za wilgotne doświadczyły ubytku wody. Trend wysychania jezior na całym świecie jest bardziej rozpowszechniony, niż się wcześniej sądziło. Nie wolno nam tego ignorować - powiedział główny autor międzynarodowego badania, Fangfang Yao z Uniwersytetu Kolorado w Boulder, w rozmowie z CNN. Przyczyny wysychania jezior różnią się, ale zawsze wiąże się z nimi działalność człowieka. Nadmierne zużycie wody przyczyniło się do kurczenia się zbiorników, takich jak Jezioro Aralskie w Azji Środkowej czy Salton Sea w USA. Zmiany klimatyczne pogłębiają suszę, która zagraża jeziorom w Afganistanie, Egipcie i Mongolii, a także Jezioru Mead w południowo-zachodnich Stanach Zjednoczonych. Globalne ocieplenie ma również wpływ na Morze Kaspijskie, największe śródlądowe zbiornik wodny na świecie.

Stan Jeziora Mead w latach 2001-2022 /NASA/
Stan Jeziora Mead w latach 2001-2022 /NASA/

Wraz ze zmniejszeniem ilości opadów deszczu, Wielkie Jezioro Słone w USA również wysycha. 

Wielkie Jezioro Słone w latach 1985 (po lewe) i 2022 (po prawej) /NASA/
Wielkie Jezioro Słone w latach 1985 (po lewe) i 2022 (po prawej) /NASA/

2 miliardy ludzi cierpi na niedobór wody

Już teraz szacuje się, że prawie 2 miliardy ludzi na świecie cierpi na niedobór wody. Sytuacja ta będzie się pogarszać wraz z postępującym globalnym ociepleniem. Według raportu Światowej Organizacji Meteorologicznej, w ciągu najbliższych czterech lat temperatura na Ziemi może wzrosnąć o 1,5 stopnia Celsjusza w porównaniu do okresu przed epoką przemysłową. To przyniesie poważne konsekwencje dla zdrowia, bezpieczeństwa żywnościowego i gospodarki wodnej na całym świecie.

Źródło: RMF24, NASA

Zdiagnozuj swoją działkę w OnGeo.pl

Dzięki Raportom o terenie OnGeo.pl zyskasz wiedzę o swojej działce i jej najbliższym otoczeniu. Sprawdzisz m.in. klasę gruntu, uzbrojenie terenu, mpzp, formę ochrony przyrody, zagrożenia i uciążliwości, m.in. zagrożenia powodziowe i osuwiska.

Raport o terenie, to usługa dostępna dla każdego online, umożliwia wykonanie automatycznej diagnozy działki. To kompendium wiedzy o każdej działce w Polsce, przydatne w każdej sytuacji, kiedy chcemy zweryfikować jakie cechy kryje działka. Samo generowanie Raportu o działce trwa zaledwie 5 minut i odbywa się w trybie on-line.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.