News

Susza: Jezioro Solińskie wysycha

Monika Byś
2022-09-05
~2 min
Post zaktualizowany: 2022-12-13
Głosów: 41, średnia ocen: 4.8
Jezioro Solińskie wysycha

Jezioro Solińskie to największy sztuczny zbiornik w Polsce, który ściąga turystów z całej Polski. Obecnie ciężko nazwać je nawet jeziorem, a powód jest jeden - susza. Miejscami wody w ogóle nie ma, a gleba zaczyna pękać. Na fotografiach widać wyraźnie, że niestety Jezioro Solińskie wysycha. Widok jest naprawdę przykry. 

  • Jezioro Solińskie wysycha w związku z suszą hydrologiczną, występującą na terenie niemal całego Podkarpacia. Sytuacja jest bardzo poważna.
  • Pozostaje jednak nadzieja, że spadek poziomu wód jest sezonowy. Sytuacja powtarzała się w poprzednich latach i gdy upały się kończyły, wody przybywało.

Jezioro Solińskie to według niektórych największa atrakcja Bieszczad. Największy sztuczny zbiornik w Polsce nie bez powodu nazywany bywa "bieszczadzkim morzem", a jego okolice "polską Chorwacją". Turyści tłumnie przyjeżdżają nad akwen, by podziwiać błękitną wodę, otoczoną pięknym, górskim krajobrazem. Zbiornik co roku przyciąga także wielu miłośników żeglarstwa czy windsurfingu.

Dramatyczna sytuacja na Jeziorze Solińskim

 Jezioro Solińskie wysycha
 Jezioro Solińskie wysycha, fot. Twitter, @MarksMikkelsen

Niestety, po pięknej atrakcji turystycznej w Bieszczadach praktycznie nie być śladu. Jezioro Solińskie wysycha w związku z suszą hydrologiczną, występującą na terenie niemal całego Podkarpacia. Sytuacja jest bardzo poważna. Internauci publikują zdjęcia zbiornika na swoich mediach społecznościowych. Trzeba przyznać, że widok nie jest przyjemny.

Solina, wyschnięte jezioro w Bieszczadach, fot. Fakt.pl

Na fotografiach widać minimalny stan wody w zbiorniku, a miejscami całkowity jej brak. Dno wyschło do tego stopnia, że na ziemi pojawiły się pęknięcia. Wcześniej unoszące się na tafli łódki obecnie stoją na mieliźnie. Widok jest naprawdę przykry.

napisał jeden z instagramowiczów

Chciałem zabrać ojca na pływanie łódeczką, ale wody w #jeziorosolińskie zabrakło. Smutny widok. Po co ludzie tak niszczycie świat?

Sytuacja na Podkarpaciu ma związek z długotrwałym brakiem intensywnych opadów w tym regionie. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie o suszy hydrologicznej.

"Bieszczadzkie morze" zasilane jest przede wszystkim przez rzeki San i Solinka. Gdy nie ma deszczu, a słońce mocno grzeje, woda w zbiorniku wyparowuje, a dopływy nie nadążają z jego wypełnianiem. Pozostaje jednak nadzieja, że spadek poziomu wód jest sezonowy. Sytuacja powtarzała się w poprzednich latach i gdy upały się kończyły, wody przybywało. Największy poziom wody w jeziorze ma miejsce zazwyczaj zimą po roztopach.

Planujesz zakup działki? Zdiagnozuj ją przed zakupem!

Skorzystaj z usługi Raport o terenie, dostępnej w portalu OnGeo.pl. Raport możesz wygenerować dla dowolnego miejsca (działki/terenu) w Polsce. Usługa dostępna jest on-line, dla każdego. Cena raportu wynosi od kilkunastu do kilkuset złotych - w zależności od wybranego zakresu raportu i powierzchni terenu. Raport zostanie przygotowany w kilka minut od zamówienia. 

Zobacz, jak wygląda raport dla przykładowej działki: ongeo.pl/raporty/przykladowy-raport.

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka prowadząca w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.