News

Wrocław najbardziej zanieczyszczonym miastem świata

Monika Byś
2022-11-25
~2 min
Głosów: 17, średnia ocen: 5
Wrocław najbardziej zanieczyszczonym miastem

Szwajcarska firma IQAir opracowała ranking najbardziej zanieczyszczonych dużych miast na świecie. Okazuje się, że najwięcej zanieczyszczonych miast w Europie znajduje się w Polsce. W opublikowanym dziś zestawieniu, Wrocław znalazł się na 4 miejscu - wyprzedził Delhi i Kalkutę. Pierwszą dziesiątkę tego rankingu zamyka niestety Kraków. 

  • W opublikowanym dziś rankingu szwajcarskiej firmy IQAir, Wrocław znalazł się na 4 miejscu najbardziej zanieczyszczonych większych miast na świecie. Wyprzedził Delhi i Kalkutę. 
  • Z Polski, wśród tych bardziej zanieczyszczonych, mamy jeszcze Kraków na miejscu 10, Poznań na 16 miejscu i Warszawę na 39 miejscu.
  • W Polsce rocznie dochodzi do 40 000 przedwczesnych zgonów związanych z zanieczyszczeniem powietrza. Tylko Bułgaria przewyższa tę liczbę na jednego mieszkańca w Unii Europejskiej.

Sezon grzewczy dopiero się zaczął, a polskie miasta już wskoczyły do czołówki rankingu najbardziej zanieczyszczonych na świecie dużych miast. Żadne inne europejskie miasta nie uplasowały się tak wysoko. Z Polski, wśród tych bardziej zanieczyszczonych, mamy jeszcze Poznań na 16 miejscu, a także Warszawę - na 39 miejscu. Niestety trzeba również mieć na uwadze, że ranking dotyczy wyłącznie dużych miast. U nas prym wiodą mniejsze gminy i mniejsze miasteczka, w tym Nowy Targ, Ruda Śląska, Sucha Beskidzka, a także Zakopane.

W opracowaniu „Europejski kryzys energetyczny napędza złą jakość powietrza od Polski po Grecję”. Eksperci IQAir piszą, że kryzys energetyczny może pogorszyć chroniczny problem zanieczyszczenia powietrza w Europie Wschodniej. Desperacja w poszukiwaniu niedrogiego ogrzewania powoduje, że najgorsza jakość powietrza na kontynencie zagraża zdrowiu ludzkiemu i życiu. Z troską pochylają się nad tym czym oddychają Polacy.

Powrót do powszechnego spalania drewna i węgla brunatnego w gospodarstwach domowych może przywrócić złe dane dotyczące jakości powietrza z 2021 r. Istnieją obawy, że nawet zniesienie zakazu spalania węgla w gospodarstwach domowych nie zaspokoi polskich potrzeb energetycznych, co może doprowadzić do jeszcze bardziej desperackich działań. Około 60 % gospodarstw domowych może nie mieć wystarczającej ilości węgla na całą zimę. Niektórzy ludzie skłaniają się do spalania drewna, torfu, owsa i śmieci, aby się ogrzać. W Polsce rocznie dochodzi do 40 000 przedwczesnych zgonów związanych z zanieczyszczeniem powietrza. Tylko Bułgaria przewyższa tę liczbę na jednego mieszkańca w Unii Europejskiej.

Wrocław najbardziej zanieczyszczonym miastem świata

To nie koniec złych wiadomości. Portal smoglab.pl zdał relację ze spotkania Parlamentarnego Zespołu ds. Dzieci. Zainicjowali go Rodzice dla Klimatu, by uświadomić rządzącym, co trzeba zrobić, by nasze dzieci mogły żyć na Ziemi.

mówi prof. Szymon Malinowski, dyrektor Instytutu Geofizyki Uniwersytetu Warszawskiego

Z mojego punktu widzenia jako geofizyka nie ma już Gdańska, nie ma Szczecina, nie ma polskiego wybrzeża. Możemy spowolnić te procesy, ale nie możemy ich odwrócić. Musimy sobie zdawać z tego sprawę. Podnoszący się poziom wód jest tylko jedną z szeregu zmian, które są efektem emisji gazów cieplarnianych na niespotykaną dotąd skalę. Fale upałów, które występowały dotychczas raz na 50 lat, po wzroście średniej temperatury o jeden stopień zdarzają się pięciokrotnie częściej. Jeśli temperatura wzrośnie o cztery stopnie, fale upałów staną się nową normą.

Źródło: bazprawnik.pl

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.