News

Normy jakości powietrza przekroczone o 1500%

Monika Byś
2022-11-09
~2 min
Głosów: 15, średnia ocen: 5
Normy jakości powietrza przekroczone

Nowa Ruda, Nowy Targ, a także Sucha Beskidzka to trzy miejscowości o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu w Polsce. Normy dotyczące średniorocznego stężenia rakotwórczego benzo[a]pirenu były tam przekraczano 10-15-krotnie, natomiast powietrze nie nadawało się do oddychania nawet przez trzy miesiące w roku. Tak wynika z nowej edycji corocznego rankingu sporządzanego przez Polski Alarm Smogowy.

  • Dolnośląskie miasto Nowa Ruda okazało się najgorsze we wszystkich trzech kategoriach - najwyższego stężenia pyłów PM10, najwyższego stężenia benzo[a]pirenu i liczby smogowych dni.
  • Na listę smogowych rekordzistów trafiły również aż trzy uzdrowiska – Rabka Zdrój (woj. małopolskie), Szczawno-Zdrój (woj. dolnośląskie) i Goczałkowice-Zdrój (woj. śląskie).
  • “Jakość powietrza może się jeszcze pogorszyć w tym roku. Wszystko przez to, że rozpoczęto sprzedaż węgla brunatnego w regionie i zniesiono karalność palenia nim” - uważa Krzysztof Smolnicki z Dolnośląskiego Alarmu Smogowego

Ranking opracowany przez Polski Alarm Smogowy obejmuje dane za 2021 r. publikowane przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. Dolnośląskie miasto Nowa Ruda okazało się najgorsze we wszystkich trzech kategoriach - najwyższego stężenia pyłów PM10, najwyższego stężenia benzo[a]pirenu i liczby smogowych dni.

Tuż za nią uplasowały się małopolskie miejscowości: Nowy Targ i Sucha Beskidzka. Na listę smogowych rekordzistów trafiły również aż trzy uzdrowiska – Rabka Zdrój (woj. małopolskie), Szczawno-Zdrój (woj. dolnośląskie) i Goczałkowice-Zdrój (woj. śląskie). W Rabce-Zdroju odnotowano aż 800 % przekroczenia normy rakotwórczego benzo(a)pirenu, zaś w Szczawnie-Zdroju, normę dla tego zanieczyszczenia przekroczono 7-krotnie.

Miasta o największym średniorocznym stężeniu rakotwórczego benzo(a)pirenu w 2021 r.
Miasta o największym średniorocznym stężeniu rakotwórczego benzo(a)pirenu w 2021 r., źródło: Polski Alarm Smogowy

Normy jakości powietrza przekroczone o 1500%

Na liście smogowych rekordzistów przeważają małe i średnie miejscowości, jest również kilka wsi. We wszystkich miejscowościach sklasyfikowanych w czołówce niechlubnego rankingu powietrze nie nadawało się do oddychania przez dwa do trzech miesięcy w roku. Średnioroczne stężenia rakotwórczego benzo[a]pirenu utrzymywały się tam na poziomie 700-1500 % dopuszczalnej normy!

mówi Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego

Opublikowany przez nas ranking pokazuje Polskę w pigułce. Zanieczyszczenie powietrza mamy zarówno w większych miastach (Zabrze, Rybnik), średniej wielkości (Nowa Ruda, Nowy Targ) czy wreszcie wsiach: Zabierzów czy Godów, w którym mieszka zaledwie 1900 osób.

To znamienne, że mała wieś Godów jest na 10 miejscu w Polsce, jeśli chodzi o liczbę dni smogowych. W Godowie powietrze nie nadawało się do oddychania przez ponad dwa miesiące w roku. Jeszcze gorzej było w Nowej Rudzie – tam smog trwał 96 dni – czyli praktycznie całą zimę. Przykład Godowa pokazuje, że w pozostałych polskich wsiach najprawdopodobniej nie dzieje się lepiej.

Jak zauważa rzecznik PAS, fakt że polska „stolica” smogu znajduje się na Dolnym Śląsku, wynika ze specyfiki miejscowości regionu. To obszar z dużą ilością starych kamienic w centrach oraz z opóźnieniem wdrożenia wsparcia finansowego dla domów wielorodzinnych.

uważa Krzysztof Smolnicki z Dolnośląskiego Alarmu Smogowego

Jakość powietrza może się jeszcze pogorszyć w tym roku. Wszystko przez to, że rozpoczęto sprzedaż węgla brunatnego w regionie i zniesiono karalność palenia nim.

Miasta z największą liczbą dni smogowych w 2021 r.
Miasta z największą liczbą dni smogowych w 2021 r., źródło: Polski Alarm Smogowy

Źródło: PAP

Avatar: Monika Byś
Monika Byś

Redaktorka w OnGeo.pl. Analityczka danych i specjalistka rynku nieruchomości.